fbpx

Ile witamin jest w kosmetykach witaminowych?

Kosmetyki z witaminami
123RF.com

Witaminy, niezbędne dla zdrowia, maja także ogromny wpływ na kondycje skóry. Sięgamy więć po kosmetyki z witaminami, lecz czy na pewno one tam są?
O tym, że witaminy są nam niezbędne, wiedzą już przedszkolaki. Najczęściej jednak mówimy o ich wpływie na zdrowie, a przecież i naszej skórze są niezbędne. Jaki wpływ mają na skórę i dlaczego kosmetyki witaminowe nie zawsze są pełne witamin?

Wpływ witamin na skórę

Witamina A– zwiększa zdolność skóry do regeneracji,nasila procesy odnowy komórkowej i normalizuje procesy keratynizacji naskórka. Poprawia elastyczność i napięcie skóry, zapobiega przedwczesnym zmianom starczym. Stosowana miejscowo minimalizuje plamy i przebarwienia.

Witamina C-to naturalny antyoksydant i wróg szybkiego starzenia się skóry. Jej działanie jest wszechstronne, leczy trądzik, redukuje plamy i przebarwienia, nasila proces neokolagenazy i poprawia szczelność naczynek krwionośnych.

Witamina E-to silny antyoksydant i neutralizator zgubnych skutków promieniowania UV. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się naszej skory,nawilża, wygładza i uelastycznia. Podana miejscowo łagodzi obrzęki i podrażnienia.

Witamina K- to antidotum dla kruchych i pękających naczynek. Pomocna jest przy skłonnościach skóry do siniaków i łagodzi skutki podrażnienia słonecznego na skórze.

Witamina F- przyspiesza regeneracje i wzmacnia barierę ochronna skóry. Jej braki w organizmie błyskawicznie widać na skórze, staje się szorstka,traci jędrność i elastyczność. Widać to również na paznokciach, są kruche i łamliwe.

Witamina H- poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Normalizuje nawilżenie skóry, zapobiega łamaniu się paznokci i rozdwajaniu końcówek włosów.

Witaminy z grupy B- witamina B2 wykorzystywana jest w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, bowiem reguluje aktywność gruczołów łojowych. Witamina B5 natomiast działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia. Nawilża, zmiękcza i uelastycznia skórę. W preparatach do włosów poprawia ich nawilżenie i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Przeczytaj także o koncentratach witaminowych dla skóry

Kosmetyki witaminowe- moc witamin czy chwyt marketingowy?

Dodawanie witamin do kosmetyków to bardzo popularny sposób na zwiększenie ich skuteczności. Nie zawsze jednak działają tak, jak byśmy tego chcieli. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze nasza skóra to pierwsza linia obrony organizmu i bardzo ciężko jest przetransportować składniki w głąb skóry. Po drugie, zwłaszcza w tańszych kosmetykach, ich stężenie jest bardzo małe. Nie ma ustawy, która określałaby, co to jest kosmetyk witaminowy, i jakie musi zawierać stężenie witamin. Przez to właśnie, niektórzy z producentów dodają „kropelkę” witaminy do wielkiego kotła z surowcami na krem i już określają go jak krem pełen witamin. Jeszcze jedną przyczyną jest forma, w jakiej witamina została umieszczona w danym preparacie. Tak dzieje się na przykład z palmitynianem retinolu, związek ten – mimo obecności retinolu – w takiej formie uważany jest za mało skuteczny.