1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda

Sucha skóra głowy – przyczyny i sposoby pielęgnacji

Piękne włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy. (Fot. Anais MAI/Getty Images)
Piękne włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy. (Fot. Anais MAI/Getty Images)
Przykre uczucie swędzenia i krępująca chęć drapania się po głowie to tylko zewnętrzne objawy przesuszenia skóry głowy. Problem jest o wiele poważniejszy, bo może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów albo spowalniać ich wzrost.

Sucha skóra głowy – przyczyny

Uczucie ciągnięcia skóry na głowie oraz pojawiające się we włosach suche płatki naskórka nie zawsze oznaczają łupież. Jest wiele przyczyn suchości skóry głowy.

Przede wszystkim skalp staje się coraz suchszy wraz z wiekiem, a problem ten szczególnie dotyczy kobiet w okresie menopauzy – spadek estrogenów powoduje bowiem gwałtowne obniżenie poziomu nawilżenia we wszystkich tkankach. Suchość skóry głowy może mieć także podłoże genetyczne i związek z niedoczynnością gruczołów łojowych oraz upośledzoną budową bariery hydrolipidowej. Może również być objawem podrażnienia lub alergii kontaktowych. Na suchą skórę głowy narzekają też zwykle osoby cierpiące z powodu takich chorób dermatologicznych jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Zimą, kiedy nosimy wełniane czapki, często dochodzi do przesuszenia skalpu przez jego przegrzanie, które powoduje szybsze odparowywanie wilgoci z naskórka. Tak samo do przesuszenia doprowadza silna ekspozycja na mróz i wiatr bez odpowiedniej ochrony.

Jednakże najczęstsza przyczyna suchej i swędzącej skóry głowy to niewłaściwa pielęgnacja i stylizacja. – Przede wszystkim źle wybieramy szampon, najczęściej z myślą o włosach, a nie skórze głowy. A włosy i skóra głowy mogą mieć zupełnie inne potrzeby. Błąd w doborze produktów popełnia wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – mówi Magdalena Szymczak-Kępka, trycholożka i psycholożka z Klinki Włosów Hair Lab w Warszawie. – Szampon służy przede wszystkim do oczyszczenia skóry głowy z nadmiaru łoju i zanieczyszczeń, ma zadbać o ujścia mieszków włosowych, odblokować je i stworzyć skórze dobre warunki do wzrostu włosów. Odżywka z kolei utrzymuje nasze włosy (łodygę włosów, czyli ich martwą część) w dobrej kondycji, to znaczy wygładza je, ułatwia rozczesywanie oraz poprawia ich wygląd zewnętrzny. Warto rozdzielić te procesy – radzi trycholożka.

Jeśli ktoś ma przetłuszczające się włosy i codziennie będzie używał szamponu mocno oczyszczającego, prawdopodobnie naruszy swoją zdrową warstwę hydrolipidową skóry głowy, doprowadzając do jej przesuszenia. Skóra, broniąc się przed przesuszeniem, zwiększy naturalną produkcję łoju w celu odbudowania ochronnej powłoki nawilżającej.

Inny przykład: jeśli ktoś ma suche włosy, ale skórę skłonną do łojotoku, i użyje szamponu z silikonami i innymi okluzyjnymi substancjami przeznaczonego dla włosów suchych, to raczej nie pomoże swojej skórze – zaczopuje ją tylko okluzyjnymi składnikami, które mogą być dobre dla włosów, ale nie dla skalpu. Tak więc odpowiednia pielęgnacja to podstawa – pamiętajmy, że szampon dobieramy zawsze do skóry głowy, a odżywkę do potrzeb włosów. Jeśli próbujesz zdiagnozować swoje problemy ze skalpem, zacznij od sprawdzenia, jak wygląda twoja pielęgnacja. W razie wątpliwości warto również skorzystać z konsultacji trychologa albo dermatologa.

Sucha skóra głowy – jak nawilżyć?

Jeśli problem przesuszenia nie jest przewlekły, regeneracja suchej skóry nie będzie trudna. Aby przywrócić skórze głowy odpowiedni poziom nawodnienia, trzeba unikać czynników drażniących i stosować łagodne szampony nawilżające. Wystarczy dobór odpowiednich kosmetyków ze składnikami, które pomogą skórze odbudować płaszcz hydrolipidowy, czyli przywrócą odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia.

Warto wybierać szampony, które zawierają ceramidy i oleje, np. arganowy, lniany, słonecznikowy, z wiesiołka lub migdałowy, oraz składniki kojące, łagodzące i niwelujące świąd: pantenol, alantoinę, aloes. Do pielęgnacji skóry przesuszonej, która często jest również wrażliwa, lepiej wybierać szampon bezzapachowy, ponieważ środki zapachowe mogą uczulać. Osoby z przesuszoną skórą na głowie powinny szczególnie zadbać o ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – zimą przez mrozem, latem zaś przed szkodliwymi promieniami UV.

Raz na jakiś czas warto też zrobić peeling trychologiczny, który pozwoli usunąć zrogowaciały naskórek i doskonale oczyści skórę głowy. Zabieg ten pozwoli lepiej zadziałać wszystkim dobroczynnym substancjom nawilżającym aplikowanym podczas mycia albo kuracji wcierkowych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze