1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Jak rozpoznać rodzaj cery?

123rf.com
123rf.com
Cera tłusta czy mieszana? A może jednak sucha lub wrażliwa? Czym różni się określenie cera od skóry? Jak prawidłowo rozpoznać rodzaj cery?

Określenie cera dotyczy kosmetycznej charakterystyki parametrów skóry twarzy. Do tych parametrów zalicza się stopień nawilżenia, budowę naskórka, proces keratynizacji, ilość Naturalnego Czynnika Nawilżającego, natłuszczenie, skłonność do teleangiektazji, reakcje na czynniki zewnętrzne oraz grubość skóry i naskórka.

Cera sucha - przyczyny występowania cery suchej to zaburzenia w produkcji tłuszczu lub usunięcie go z powierzchni skóry pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Cera taka ma małą zawartość wody w naskórku. Czynniki powodujące suchość skóry mogą być pochodzenia endogennego lub egzogennego. Charakteryzuje się szorstkością, zaczerwienieniem oraz jasnym zabarwieniem. Jest matowa, mogą pojawiać się na niej pęknięcia, łuszczenie czy nadkażenia bakteryjne. Występowaniu cery suchej zazwyczaj towarzyszy świąd, uczucie ściągnięcia lub podrażnienia.

Cera tłusta - charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem łoju. Przyczyn łojotoku jest wiele. Należą do nich zaburzenia hormonalne, łojotok nasila się również pod wpływem czynników zewnętrznych. Ma szary koloryt, sporo zaskórników, jest zgrubiała, słabo ukrwiona i błyszcząca.

Cera wrażliwa - zazwyczaj jest dość blada, cienka i delikatna. Jest podatna na podrażnienia i niekorzystne czynniki pochodzenia zewnętrznego. Często reaguje zaczerwienieniem i podrażnieniem. Warstwa rogowa jest bardzo cienka, a naczynia krwionośne  prześwitują przez skórę.

Cera normalna - występuje głównie u małych dzieci. Jest zdrowa, odpowiednio nawilżona, gruczoły łojowe pracują prawidłowo. Cera wygląda na gładką i elastyczną. Ma prawidłową grubość warstwy rogowej. Jest dobrze ukrwiona i ma zdrowy koloryt. Nie występują na niej zmiany naczyniowe i w prawidłowy sposób reaguje na czynniki zewnętrzne.

Cera mieszana - wbrew powszechnej opinii jest powszechnie spotykana. Charakteryzuje się niewielkim łojotokiem w strefie T oraz suchością w okolicach policzków. Mogą towarzyszyć jej okresowe zmiany w postaci wykwitów zapalnych zapalnych w strefie T oraz podrażnienia, zaczerwienienie i łuszczenie w okolicy brwi oraz nosa.

Cera dojrzała -  widać na niej oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, utrata elastyczności i jędrności oraz zmianę kolorytu. Często występują  na niej teleangiektazje a także przebarwienia. Starzenie się skóry twarzy jest wypadkową zmian pochodzenia wewnątrzpochodnego oraz zewnątrzpochodnego.

Cera naczyniowa - to cera łatwo ulegająca zaczerwienieniu i nadmiernie reagująca na czynniki miejscowe i ogólne. Zaczerwienienie przemijające stopniowe może przejść w utrwalone zmiany. Wzmożona reakcja naczyniowa predysponuje do wystąpienia trądziku różowatego. Najczęściej występuje u kobiet o jasnej karnacji i uwidacznia się po dwudziestym roku życia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze