1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Peeling kawowy - prosty kosmetyk do zrobienia w domu

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Peeling kawowy ujędrnia, usuwa zanieczyszczenia, przywraca skórze blask. Ma również działanie antycellulitowe. Choć często kupujemy gotowy, można sporządzić go własnoręcznie, wykorzystując wyłącznie naturalne składniki.

Wiktoria Mucha, specjalistka od kosmetyków naturalnych i autorka książki "Kosmetyki naturalne"   proponuje sprawdzony sposób na samodzielne wykonanie peelingu kawowego. Autorka książki "Kosmetyki naturalne" podkreśla, że peelingi to jeden z najlepszych sposobów na pielęgnację i dostarczenie niezbędnych składników mineralnych oraz witamin całemu ciału. Oto jej przepis na domowy peeling kawowy:

Jak wykonać peeling kawowy?

Składniki: 

• fusy z kawy parzonej - 2 łyżki stołowe • cukier trzcinowy - 1 łyżka stołowa • olej z pestek winogron - 2 łyżki stołowe • olejek eteryczny z rozmarynu - 5 kropel • olejek eteryczny z pomarańczy - 5 kropel

Sposób wykonania: Fusy po wypitej kawie odcedź i włóż do miski. Wsyp cukier oraz wlej oleje wraz z olejkami eterycznymi. Mieszaj do uzyskania jednolitej masy. Przełóż do czystego, najlepiej szklanego słoiczka.

Sposób użycia: Podczas stosowania dbaj o to, aby do słoiczka nie dostała się woda.

Zalety składników:

Zmielona kawa – to podstawa peelingów o działaniu antycellulitowym. Rozdrobnione i zaparzone ziarna kawy wydzielają kofeinę, która jest odpowiedzialna za szybsze krążenie krwi. Kofeina stymuluje komórki tłuszczowe do rozluźnienia i wpływa na ich rozbicie, co przekłada się na wygląd skóry. Cellulit staje się mniej widoczny, a skóra gładsza. Ponadto kofeina jest cudownym źródłem przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się skóry i wspomagają wymiatanie wolnych rodników.

Cukier trzcinowy – pełni w kosmetyku funkcję złuszczającą martwy naskórek. Pomaga wniknąć substancjom aktywnym, tj. kawie oraz olejom i olejkom eterycznym, w głąb skóry, potęgując efekt ich działania.

Olej z pestek winogron – tłoczony na zimno, najczęściej rafinowany, gdyż ma tendencję do szybkiego jełczenia. Jest uniwersalnym olejem, który nadaje się do większości rodzajów skóry, dzięki czemu można go z powodzeniem stosować w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych, w tym w peelingach. Bardzo dobrze zmiękcza skórę, usprawnia jej procesy regeneracyjne, uelastycznia oraz głęboko odżywia. Zawiera bardzo duże ilości witaminy A oraz E i D. Bardzo ważnym składnikiem oleju z pestek winogron są proantycyjanidyny, które wykazują najsilniejsze działanie antyoksydacyjne – to bardzo pożądana cecha w kosmetyku antycellulitowym. Ponadto stymulują odnowę komórek, spowalniają procesy starzenia się oraz zmniejszają objawy alergii.

Olejek eteryczny z rozmarynu – właściwości rozmarynu i jego zapach sprawiają, że połączenie go z kawą działa synergicznie. Rozmaryn wykazuje właściwości przeciwbólowe, pobudzające krążenie, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, grzybobójcze, ściągające, ale też regenerujące i wzmacniające.

Olejek eteryczny z pomarańczy – destylowany najczęściej ze skórki pomarańczy, wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz silnie ujędrniające. Ponadto pomarańcza słodka to bogate źródło antyoksydantów i witamin, które odżywiają skórę, pozostawiając ją lekko napiętą i wzmocnioną. Olejek zastosowany na skórę (w rozcieńczeniu) pomaga walczyć z bezsennością, działa uspokajająco oraz zmniejsza napięcie nerwowe.

 fot. iStock fot. iStock

"W sklepach internetowych można znaleźć bardzo dużą ilość eksfoliatorów (środków ułatwiających złuszczanie naskórka), np. z pestek brzoskwini, moreli, jeżyny, porzeczki, aronii, bzu czarnego czy korund kosmetyczny. Do delikatnego peelingu można użyć również płatków owsianych, zmielonych ziół lub mąki lnianej. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na ich średnicę i właściwości, gdyż peeling gruboziarnisty będzie odpowiedniejszy do całego ciała, natomiast drobnoziarnisty lepiej sprawdzi się na skórze twarzy" - podkreśla Wiktoria Mucha.

Peeling kawowy ma działanie antycellulitowe.

"Oprócz cukru lub soli bardzo ważnym surowcem do wytwarzania peelingów domowym sposobem są tłuszcz stały lub mieszanina olejów. Dzięki dobraniu odpowiednich olejów i maseł do swojej skóry peeling stanie się dodatkowo kosmetykiem pielęgnacyjnym i dostarczającym niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. Poprzez intensywny i regularny masaż skóra staje się sprężysta, jędrna i pełna blasku. Stosowanie naturalnego peelingu 1–2 razy w tygodniu stanowi idealne dopełnienie pielęgnacji zarówno całego ciała, jak i skóry twarzy" - potwierdza.

 
Wiktoria Mucha - Studiując na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, specjalizowała się w roślinach leczniczych i prozdrowotnych. Miłośniczka roślin, ziół oraz kosmetyki bazującej na surowcach naturalnych. Mieszka w małej wsi Szalowa w Beskidzie Niskim, gdzie łączy upragnione slow life ze swoją pasją. Właścicielka i założycielka marki produkującej kosmetyki rzemieślnicze MydłoStacja. Miłośniczka książek oraz jesiennej aury.

Więcej przepisów na naturalne kosmetyki w książce:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Kosmetyki naturalne dla Ciebie
Autopromocja
Kosmetyki naturalne dla Ciebie Wiktoria Mucha Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze