1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Kosmetyki w zgodzie z naturą

fot. iStock
fot. iStock
W dzisiejszych czasach panuje moda na bycie eko. Nie chodzi tu tylko o zdrowe jedzenie lecz również o to, co na siebie nakładamy z zewnątrz. Należy pamiętać o tym, że kosmetyki wchłaniając się w naszą skórę, również wpływają na kondycję naszego zdrowia. Coraz częściej wchodząc do sklepu patrzymy na tył opakowania i czytamy, co wchodzi w skład danego produktu. Dowiedz się na co zwracać uwagę kupując ekologiczny kosmetyk.

AKTYWNY WĘGIEL

Do tej pory węgiel kojarzył nam się z opałem bądź z rodzinnym grillowaniem. Dziś węgiel nabiera innego znaczenia. Chodzi tutaj o węgiel aktywny dodawany do kosmetyków. Poradzi sobie z zaskórnikami, trądzikiem, zniweluje przetłuszczanie się włosów, a także będzie skuteczny w wybielaniu zębów. Przyciąga toksyny i bakterie nawet z głębszych warstw skóry. Dzięki  temu  oczyszcza organizm i zmniejsza wydzielanie sebum. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które tworzą m.in. maseczki do twarzy z węglem aktywnym. Maseczka z węgla świetnie sprawdzi się w celu rozjaśnienia kolorytu cery i oczyszczenia twarzy z trądziku. Oczywiście, aby węgiel mógł prawidłowo zadziałać, maseczkę należy trzymać na twarzy tak długo jak zaleca producent.  Należy systematycznie stosować węgiel ( przynajmniej 2 razy w tygodniu) a efekt będzie widoczny już po miesiącu. Zaleca się obserwację cery, gdyż jeśli będzie wysuszona, należy przerwać kurację, ponieważ może działać negatywnie na kondycję skóry. Jeśli się sprawdzi, można ją stosować częściej.

Jak tanio wybielić zęby? Popularnym produktem na rynku kosmetycznym stała się „czarna pasta do zębów”. To nic innego jak pasta z dodatkiem węgla aktywnego, która działa wybielająco na nasze zęby. Sama w sobie nie jest szkodliwa dla naszych zębów, gdyż nie pochłania minerałów, a więc nie ingeruje w szkliwo i w strukturę zębów.  Jej działanie sprawdzi się, kiedy borykamy się z osadem po kawie, herbacie, barwionych napojach czy po papierosach.  Koszt takiej pasty to od kilku złotych w górę.

SZAMPONY POD LUPĘ

Wchodząc do działu z kosmetykami, w każdym hipermarkecie znajdziemy mnóstwo firm, które produkują szampony do włosów. Jak wybrać ten najlepszy i dlaczego ich ceny się różnią? Przeciętny szampon zawiera w swoim składzie bufory, detergenty, zapachy, które kierują naszym instynktem kupowania produktu,  a także substancje kondycjonujące, nabłyszczające, antystatyczne, emulgujące i zwiększające lepkość oraz „substancje lecznicze”.

„Substancje lecznicze” w gruncie rzeczy posiadają szampony przeciwłupieżowe, w których wykorzystuje się siarczek selenu, który posiada właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Reszta szamponów, które są na rynku, a nie mają działania przeciwłupieżowego, z reguły wykorzystują to hasło do celów marketingowych i przyciągania uwagi konsumenta.  Należy pamiętać, że żaden kosmetyk nie jest lekiem. Aby  mieć pewność,  że stosujemy właściwy dla nas szampon, należy sprawdzić etykietę i wykluczyć w składzie SLS czy podobnych skrótów takich jak: SLES, ALES, ALS i MLS. To nic innego jak wcześniej wspomniany detergent, który podrażnia skórę, wywołując  świąd, a nawet atopowe zapalenie skóry. Niszczy przy tym naturalny hydrolipidowy płaszcz naskórka i sprawia, że broniące się przed przesuszeniem włosy zaczynają pokrywać się grubszą warstwą łoju, co powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów. Dodatkowo  przyczynia się do łamania i wypadania włosów. Należy również unikać szamponów, które zawierają siarczany, fosforany i parabeny. Jeśli szukamy dobrego, organicznego szamponu to sprawdzi się taki, który w swoim składzie ma między innymi:

  • olej cedrowy, arganowy, lniany, olej jojoba czy z kiełków pszenicy,
  • ekstrakt z szałwii,
  • substancje powstałe na bazie roślin z ekologicznych upraw,
  • naturalne proteiny jedwabiu,
  • proteiny owsa,
  • wyciąg z chmielu i brzozy
KREM DO TWARZY

Pielęgnacja twarzy to podstawa dbania o siebie. Dobranie idealnego kremu do twarzy to nieco większy problem. Aby dobrać odpowiedni krem do twarzy należy rozróżnić czy ma być na dzień, na noc, na lato czy na zimę. Ważnym kryterium również jest wiek. Cera dojrzała potrzebuje innych składników niż cera u młodych kobiet. Krem na dzień powinien być lekki, uelastyczniać skórę twarzy a także poprawiać jej koloryt. Należy pamiętać, jaki typ skóry mamy. Jeśli mamy skórę tłustą należy unikać składników zapychających pory, takich jak lanolina, parafina, olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy czy olej migdałowy. Naturalne i organiczne kremy do twarzy tworzone są na bazie ekstraktów z roślin. W skład dobrego kremu do twarzy wchodzi między innymi:

  • kwas hialuronowy, który nawilża skórę,
  • koenzym q10,
  • witaminy (głównie A, C, E, które są naturalnymi przeciwutleniaczami),
  • algi,
  • alantoina i D – pantenol, które działają kojąco i świetnie sprawdzą się dla cery suchej i wrażliwej,
  • ekstrakt z jagód goi, który ma działanie przeciwstarzeniowe,
  • masło shea i olej z jojoba spełniają rolę naturalnego filtru przeciw promieniowaniu UV

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze