Magia olejku pichtowego

Kosmetyki z dodatkiem olejków eterycznych stają się coraz bardziej popularne. Cenimy je za znakomite działanie, przyjemny zapach i oczywiście za naturalność. Jednymi z najpopularniejszych są te zawierające olejek pichtowy, który uważany jest za bardzo silne antidotum na choroby i niedoskonałości skóry.
Olejek ten pozyskiwany jest z młodych pączków jodły syberyjskiej. Jodła Syberyjska rośnie tylko na bardzo czystych terenach więc pozyskiwany z niej olejek jest naturalny i bardzo czysty. Przyjmuje barwę żółto-zieloną i ma charakterystyczny cytrynowo-miętowo-balsamiczny zapach. Od wielu wieków z powodzeniem stosowany jest jako ludowe panaceum na wiele dolegliwości a badania kliniczne nad jego skutecznością prowadzone były w wielu krajach. Olejek pichtowy zawiera octan bornylu, alfa-pinen, beta-pinen, kamfen, cyneol oraz mircen.

Właściwości kosmetyczne olejku pichtowego

W kosmetyce olejek pachtowy ceniony jest ze względu na bardzo silne właściwości antygrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe. Z tego względu pomaga przy wielu chorobach skórnych takich jak trądzik, ropnie, czyraki, liszajec, grzybica oraz łojotokowym zapaleniu skóry. Stosowany miejscowo na skórę łagodzi stany zapalne i likwiduje wypryski. Pomaga też skórze zachować młody i zdrowy wygląd. Znakomicie odświeża i tonizuje skórę. Reguluje łojotok, redukuje łupież i zapobiega wypadaniu włosów.

Zobacz: kosmetyki do pielęgnacji włosów

Właściwości lecznicze olejku pichtowego

Oprócz rewelacyjnych właściwości kosmetycznych olejek ten kryje w sobie silną moc leczniczą. Wzmacnia układ odpornościowy, zwłaszcza w okresach przesileń i zmian pogodowych. Rozszerza drogi oddechowe ułatwiając oddychanie i ułatwia odkrztuszanie, wspomaga leczenie anginy, grypy i infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi bóle reumatyczne, nerwobóle, pomaga przy bólach migrenowych. Zapobiega powstawaniu odleżyn i odparzeń skórnych. Pobudza wydzielanie kwasu solnego, wspomaga trawienie i poprawia krążenie krwi w całym organizmie. Ponadto coraz więcej mówi się o jego właściwościach przeciwnowotworowych.

Stosowanie olejku pichtowego

W zależności od potrzeb olejek może być stosowany w różnych formach. Dla ogólnego wzmocnienia organizmu może być przyjmowany doustnie. Jeśli producent to odradza najprawdopodobniej sprzedał nam zanieczyszczony olejek. Przy bólach stawów i reumatycznych, bolące miejsca nacieramy kilkoma kroplami rozcieńczonego olejku. W takiej tez postaci może być nanoszony na zmiany skórne takie jak wypryski, ropnie itp. Na problemy z układem oddechowym pomoże inhalacja. Trzy-cztery krople olejku wkroplone do miski z gorącą wodą pomogą przy różnego rodzaju infekcjach. Nie jest rozkładany przez enzymy pokarmowe więc przyjęty doustnie pobudzi działanie układu trawiennego.

Przeciwwskazania do stosowania

Olejek pachtowy nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie należy go podawać dzieciom poniżej trzeciego roku życia ani też osobom z astmą oskrzelową. W razie podejrzenia nadwrażliwości na składniki olejku również nie może być stosowany.