Odkryj jak ewoluowały sukienki

Michał Kukawski / Bejrut

Sukienki od wieków budziły wiele emocji, a ich wygląd stanowił w pewnym sensie odzwierciedlenie panujących w danej epoce poglądów. Choć jakiś czas temu kobiety mówiły o „wyzwalaniu się” z sukien, dziś nikt nie ma wątpliwości, że to najbardziej kobieca część garderoby, w której każda pani może wyglądać świetnie. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie modne sukienki wciąż będą na topie, a ich zróżnicowanie pozwoli każdej z nas odnaleźć idealny model.
Na przestrzeni wieków wygląd sukienek zmieniał się wielokrotnie. Wystarczy spojrzeć na proste, wiązane w pasie stroje, które znamy ze starożytnych malowideł, a potem porównać je z wymyślnymi barokowymi ubraniami. To właśnie w baroku suknie przeżywały swoje najlepsze czasy, stając się wręcz dziełami sztuki – bogato zdobionymi, składającymi się nawet z kilkunastu warstw drapowanego materiału, pod które zakładano obowiązkowo gorset oraz kolistą obręcz. Głęboko wycięte dekolty, niezwykle wąska góra sukienki oraz rozbudowany dół, często ozdobiony długim trenem, to nieodłączne elementy tych strojów z epoki Ludwika XIV. W dobie romantyzmu przyszedł czas na zmiany: pojawiły się znacznie węższe, luźne i delikatne tuniki, zwiewnie opadające na ziemię.

Sukienki w XX wieku

W XX wieku do szycia sukienek zaczęto używać znacznie mniejszej ilości materiału, dzięki czemu stały się o wiele lżejsze i bardziej praktyczne. Nadeszły także czasy gorsze dla tego rodzaju strojów, gdyż „wyzwolone” kobiety cieszyły się możliwością noszenia spodni czy – będących pewną nowością – spódnic. W modzie były sukienki w stylu chłopczycy – o prostej linii, z odsłoniętymi ramionami oraz obniżoną talią. Szybko jednak ten ponadczasowy ubiór powrócił do łask, a jego modele stawały się coraz odważniejsze i krótsze. Wkrótce pojawiło się tak wiele różnych fasonów, że każda kobieta bez problemu mogła znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku czy rodzaju figury.

Jakie są sukienki przyszłości?

Dziś znajdziemy na rynku zarówno proste modele, jak słynna „mała czarna” czy też klasyczna sukienka z baskinką. Nie brak jednak przeróżnych ekstrawagancji, łączenia pozornie niepasujących do siebie kolorów i fasonów. Jeśli nie mamy pomysłu, który z nich wybrać, warto poszukać inspiracji w Internecie, na przykład na stronie nowej marki sugarfree.pl. W tym serwisie znajdziemy same modne sukienki na każdą okazję – różnej długości, w wielu fasonach i kolorach. Obecnie rozwój trendów związanych z modą możemy obserwować nie tylko w profesjonalnej prasie czy telewizji, lecz także na blogach modowych, cieszących się dziś ogromną popularnością – warto tam również szukać nowości i… sukienek, które wkrótce podbiją świat mody!