1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Pachnidła, które leczą – jaki zapach wybrać do kąpieli, aby poczuć się lepiej?

Zapachy pobudzają zmysły, ale mogą też uzdrawiać. (Fot. iStock)
Zapachy pobudzają zmysły, ale mogą też uzdrawiać. (Fot. iStock)
Zapachy pobudzają zmysły, ale mogą też uzdrawiać. Terapia olejkami zapachowymi, współcześnie zwana aromaterapią, była znana już starożytności. Jaki zapach wybrać do kąpieli, żeby poczuć się lepiej?

Podobnie jak to bywa z wieloma współczesnymi „odkryciami”, tak i aromaterapia ma długą historię. Za jej kolebkę uważa się starożytny Egipt, badania archeologiczne wskazują na jej istnienie już ponad 4 tysiące lat p.n.e.

Nowożytna kariera aromaterapii zaczęła się na początku XX wieku, gdy francuski chemik René-Maurice Gattefossé, po wybuchu, do którego doszło w jego laboratorium, zanurzył poparzone ręce w oleju lawendowym. Okazało się to zbawienne ¬ rany szybko zaczęły się zabliźniać. Jako naukowiec nie mógł pozostać obojętny na efekt leczniczy,  który to przyniosło. Dwadzieścia lat później ukazała się jego pierwsza książka na ten temat, a jej tytuł ¬ „Aromaterapia” – stał się nazwą metody, w której dobroczynne skutki nikt już dziś nie powątpiewa.

Olejki do kąpieli wspomagają leczenie wielu chorób, między innymi bezsenności, schorzeń skóry czy zaburzeń układu krążenia. Pozwalają również złagodzić bóle, odprężają, relaksują, a przede wszystkim pomagają pozbyć się napięcia w mięśniach, gdzie zwykle kumuluje się stres całego dnia pracy.

Domowa aromaterapia

Olejki eteryczne można stosować do inhalacji, masażu, okładów, ale i do kąpieli. Taka kąpiel jest relaksująca, uspokajająca oraz dobrze działa na skórę, zwłaszcza suchą i wrażliwą. Wystarczy wlać nie więcej niż 15 kropli  olejku do kąpieli do wanny pełnej wody. Warto jednak wiedzieć, że olejki eteryczne mogą wywoływać alergie, więc przed pierwszym zastosowaniem dobrze byłoby wykonać test. Najprościej jest umieścić kropelkę olejku do masażu na mostku lub za uchem i pozostawić na 12 godzin.  Jeżeli po tym czasie nie pojawi się żadna negatywna reakcja organizmu, to dobry znak. Kobiety w ciąży i osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny koniecznie poradzić się lekarza niezależnie od skłonności do alergii. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania olejków aromatycznych, trzeba też pamiętać, żeby nie nakładać ich na skórę w stanie nierozcieńczonym.

Jaki olejek wybrać?

Kiedyś olejki były robione z najszlachetniejszych składników, takich jak drewno cedrowe, mirra czy drogie przyprawy. Dziś oferta aromatów jest bardzo duża, więc można wybrać taki, który odpowiada nam bez zastrzeżeń. Przy wyborze warto kierować się także terapeutycznymi właściwościami roślin. Oto kilka wskazówek:
  • Na katar i infekcje wszelkiego rodzaju dobrze zrobi olejek eukaliptusowy, cytrynowy albo z drzewa herbacianego.
  • Na stres, stany lękowe i problemy ze snem warto wypróbować olejek z rumianku rzymskiego, mandarynki, pomarańczy czy lawendy. Lawenda działa też kojąco na  problemy ze skórą: egzemę czy wypryski, a z kolei mandarynka, pomarańcza i rumianek rzymski ¬ na problemy trawienne, kolki i bóle żołądka.
  • Na cellulit, otyłość oraz wszelkie zatrucia pokarmowe pomoże olejek z kopru włoskiego, który znany jest z tego, że przyspiesza metabolizm.
  • Na podrażnienia skóry, ukąszenia owadów cellulit, otyłość dobrze wpłynie olejek z mięty pieprzowej. Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, zastosowanie olejku pomaga zmniejszyć obrzęk i usunąć toksyny z organizmu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze