fbpx

Piękne spod skalpela

Piękne spod skalpela
123RF.com

Identycznie wyglądające dziewczyny w tramwaju, na uczelni czy w kolejce do przymierzalni. Identyczne nosy, usta, kolor oczu i włosów, podobne ciuchy? Sceny rodem z horroru? Nie, być może niedaleka przyszłość.
Jeszcze kilka lat temu operacje plastyczne najczęściej były wykonywane u kobiet, które skończyły 30 lat. Dziś coraz częściej do chirurgów plastycznych przychodzą nawet nastolatki, zwłaszcza w krajach Ameryki Południowej. Nie przychodzą tam, by poprawić sobie nos, delikatnie powiększyć biust czy usta, ale by całkowicie się zmienić. O ile w zabiegach, które walczą z naszymi kompleksami i likwidują defekty estetyczne, nie ma nic złego, to chęć całkowitej zmiany ciała jest już niepokojąca.

Coraz młodsze kobiety zachłanniej korzystają ze zdobyczy medycyny estetycznej, przychodząc do lekarzy z długą listą części ciała do poprawki. O ile kilka lat temu zazwyczaj był to zabieg jeden czy dwa, to teraz dziewczyny od razu sięgają po botoks, powiększanie ust,korektę brwi i nosa, odsysanie tłuszczu, powiększanie piersi i modelowanie pośladków. I niestety zaczynają wyglądać identycznie.

Piękno nie ma wieku?

O ile u starszych kobiet operacje plastyczne wykonane przez fachowca wyraźnie odmładzają, to u naprawdę młodych dziewczyn przynosi to odwrotny efekt. Bardzo młoda buzia potraktowana szeregiem zabiegów traci swój młodzieńczy wygląd i blask, zaczyna natomiast przypominać twarz dobrze „zakonserwowanej” trzydziestolatki. Zamiast z brakiem akceptacji walczyć u psychologa umawiamy się na kolejną wizytę u chirurga plastycznego. Sprawia to, że coraz trudniej określić jest prawdziwy wiek kobiety, stają się podobne do siebie i tak naprawdę trochę bez wyrazu.

Indywidualność czy kanon urody?

Każda z nas jest piękna, nawet jeśli ciężko nam czasami w to uwierzyć. Każda ma coś charakterystycznego, co ją wyróżnia i nadaje charakteru. Dlatego też, wybierając chirurga warto zwrócić uwagę, czy zgadza się ślepo na dziesięć zabiegów, czy oponuje i wybiera te rzeczywiście potrzebne.

W zabiegach z zakresu chirurgi plastycznej nie ma nic złego, bo wszystko jest dla ludzi. Zabiegi jednak powinny wydobywać to, co w nas najpiękniejsze, a nie zmieniać w kolejną lalkę Barbie. Jeżeli zaś chcemy zmienić w sobie wszystko, może to oznaczać poważne problemy z brakiem akceptacji i przed podjęciem decyzji o operacji warto odbyć rozmowę z psychologiem.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>