1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Plamy po opalaniu – skąd się biorą przebarwienia słoneczne i jak je usunąć?

Osoby ze skłonnością do przebarwień powinny chronić skórę kremem z wysokim filtrem przez cały rok. (Fot. iStock)
Osoby ze skłonnością do przebarwień powinny chronić skórę kremem z wysokim filtrem przez cały rok. (Fot. iStock)
Lato to twoja ulubiona pora roku? Cieszysz się z każdego słonecznego dnia? Miłość do  słońca ma niestety swoje ciemne strony. Z czasem na skórze mogą pojawiać się ciemne plamy – przebarwienia. Przy bardziej rozległych uszkodzeniach mogą też pojawić się białe plamy, chociaż one mogą mieć też inną przyczynę. Ale po kolei.

Przebarwienia

Przebarwienia, określane też jako hiperpigmentacja, to ciemniejsze od naturalnego koloru skóry plamy o nieregularnym kształcie. Ich powstawaniu sprzyja słońce. Powstają, gdy skóra nie nadąża z produkcją melaniny, barwnika odpowiedzialnego za opaleniznę. Gromadzi się on wtedy w jednym miejscu, zamiast rozkładać się równomiernie, a efektem tego są właśnie przebarwienia.

Po 40. roku życia na skórze pojawiają się plamy soczewicowate. Zmiany widoczne są na tych częściach ciała, które najczęściej eksponujemy na promieniowanie UV: głównie na twarzy, dekolcie i rękach.

Innym rodzajem przebarwień jest ostuda, znana też jako melasma. Dotyka głównie kobiet, pojawiając się w postaci brązowych plamek na twarzy czy bocznych partiach szyi. Taki problem ma około 30 proc. kobiet po 35. roku życia, a po pięćdziesiątce dotyczy już 90 proc. pań.

Przebarwienia mogą mieć różny charakter. Żeby je usunąć, trzeba zacząć od właściwej diagnozy.

Przyczyny powstawania przebarwień nadal nie są do końca jasne. Możemy mieć skłonności genetyczne, ale cały proces uruchamiają czynniki zewnętrzne. Do niedawna za głównego winnego uważano słońce. Powstawaniu przebarwień sprzyja też smog, leki hormonalne oraz miejscowe stany zapalne skóry.

Oprócz przebarwień, za które odpowiada słońce, na skórze mogą pojawiać się też przebarwienia bliznowate, w miejscach gdzie skóra była uszkodzona, a także przebarwienia pozapalne, na przykład po krostkach związanych z trądzikiem.

Jak usunąć przebarwienia?

Jeśli masz skłonność do pojawiania się przebarwień, przede wszystkim musisz stosować kremy z wysokim filtrem SPF 50 i nie odstawiać ich po powrocie z urlopu. Potrzebujesz pełnego spektrum ochrony przez cały rok. Twój krem powinien chronić przed światłem niebieskim i podczerwonym (oznaczenie IR na tubce).

Najnowsze badania wykazują, że przebarwienia powstają także pod wpływem światła niebieskiego emitowanego przez telefony i komputery, czy podczerwonego.

Do tego warto dobrać pielęgnację rozjaśniającą przebarwienia. Nie jest to jednak łatwe i najlepiej jest wybrać się na konsultację do dermatologa. Jeśli palmy są powierzchowne, pomogą preparaty z kwasami owocowymi, kwasem glikolowym czy kojowym. Przy głębszych sprawdzą się kremy z hidrochinonem, który ma wpływ na zmniejszenie liczby melanocytów. Rozjaśniająco na skórę działają także retinoidy.

Najlepsze efekty daję jednak profesjonalna terapia w gabinecie dermatologicznym (peelingi lub laser) połączona z odpowiednią pielęgnacją domową.

Potraktujmy każde przebarwienie na skórze poważnie. Mogą one być po prostu problemem kosmetycznym, ale także objawem choroby. Dlatego warto pójść do specjalisty dermatologa, który oceni zmiany na skórze i przede wszystkim zadba o zdrowie. Jeśli okaże się, że nasze przebarwienia to nic poważnego – w medycynie estetycznej mamy cały arsenał środków, aby skutecznie z nimi walczyć. Najlepiej sprawdzają się nowoczesne pilingi i lasery. Kluczowa jest jednak konsultacja dermatologiczna, która rozwieje wątpliwości i wytyczy kierunek działania – mówi dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog WellDerm.

Dr Agnieszka Bliżanowska (Fot. materiały prasowe) Dr Agnieszka Bliżanowska (Fot. materiały prasowe)

Białe plamy po opalaniu

Depigmentacja objawiająca się białymi plamami na skórze może być spowodowana różnymi czynnikami, jest jednak duże prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest łupież pstry. Łupież pstry jest chorobą skóry, którą wywołują grzyby drożdżopodobne o wdzięcznej nazwie Malassezia furfur. Jest o wiele mniej przerażający, niż się wydaje. Drożdże w pewnej ilości naturalnie zamieszkują naszą skórę, ale kiedy robi się cieplej, bardziej wilgotno, drożdże mają tendencję do kwitnienia, co sprawia, że zaczynają kolonizować naszą skórę. Pojawiają się plamy, często łuszczące się i swędzące. Ekspozycja na słońce sprawia, że plamy są bardziej zauważalne i często blakną wraz z opalenizną. Czemu? To dlatego, że grzyb produkuje związek chemiczny, będący inhibitorem powstawania melanin, które umożliwiają powstawanie opalenizny. Stąd też w tych miejscach pozostają białe plamy. Stąd właśnie nazwa „pstry”. Grzyb wywołujący łupież pstry uwielbia wilgoć, czy to pod prysznicem na siłowni, na siłowni, czy przy basenie.

Jak usunąć białe plamy po opalaniu

Dobra wiadomość jest taka, że łatwo leczyć i wyrównywać przebarwienia skóry. Jeśli zmiany nie są nasilone, to zazwyczaj wystarcza leczenie miejscowe. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się szampony przeciwłupieżowe (zawierające m.in. ketokonazol lub ekonazol, czyli leki przeciwgrzybicze).

Istnieje także wiele maści, kremów czy lotionów przeznaczonych do stosowania na chorobowo zmienioną skórę. Bez recepty szukaj kremów zawierających siarkę lub selen (ten drugi jest składnikiem szamponu przeciwłupieżowego Selsun Blue, który dostępny jest bez recepty).

Grzyby wywołujące łupież pstry są łatwe do zabicia w ciągu dwóch tygodni, jednak powrót skóry do normalnego koloru może zająć tygodnie lub miesiące. Dlatego tak jak w przypadku przebarwień podstawą jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, czyli kremu z wysokim filtrem ochronnym, a najlepiej unikanie kąpieli słonecznych. Jeśli stosowanie preparatów bez recepty nie przyniesie rezultatu w ciągu czterech tygodni, należy zgłosić się do lekarza po specjalne ogólnoustrojowe leki. Chociaż białe plamy na skórze zwykle nie są powodem do niepokoju dobrze jest, żeby zobaczył je dermatolog.

Czerwone plamy po opalaniu

Bardzo prawdopodobne, że jest to wysypka powstająca w wyniku przedawkowania słońca. Możesz mieć uczulenie na słońce. Jest to specyficzny rodzaj alergii, w której alergenem jest czynnik fizyczny, jakim są promienie słoneczne. Na skutek nadwrażliwości na ten czynnik pojawiają się objawy typowe dla alergii skórnych. Może mieć różne formy, zwykle są to różowe lub czerwone plamki wielkości od 2 mm do 5 mm, u niektórych osób pojawiają się pęcherze, które zmieniają się w większe, suche, czerwone plamy – wygląda to trochę jak egzema, rzadziej plamy na skórze wyglądają jak tarcze. Objawy zwykle przechodzą, gdy unikamy bezpośredniego wystawiania skóry na promienie słoneczne, szczególnie w godzinach między 11 a 15. Pomaga też stosowanie kremów z filtrami SPF.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze