Być może zauważyłaś już, będąc ostatnio w drogerii, że niektóre produkty do pielęgnacji włosów oznaczone są według typu ich porowatowości. Na etykiecie szamponu zamiast „do włosów zniszczonych”, widnieje napis: „do włosów niskoporowatych”. Nowa kwalifikacja typów włosów to rewolucja w sposobie ich pielęgnacji. Na czym polega?
Co to jest porowatość?
Żeby zrozumieć definicję porowatości, warto przypomnieć sobie obrazek powiększonego pod mikroskopem włosa – w dużej skali widać, że jest to łodyga pokryta łuskami. I właśnie stopień odchylenia tych łusek na powierzchni każdego włosa oraz skala tego zjawiska, decyduje o tym jaką mamy porowatość włosów. Rozróżniamy trzy rodzaje włosów:
- niskoporowate – z łuskami, które gładko przylegają i są równiutko ułożone;
- średnioporowate – z łuskami odchylonymi w różnym stopniu;
- wysokoporowate – z łuskami mocno odchylonymi, nieregularnie ułożonymi i częściowo uszkodzonymi.
Jak określić porowatość włosów?
Stopień odchylenia łusek oraz ich liczbę trudno określić gołym okiem – to da się dokładnie zdiagnozować jedynie pod mikroskopem. Na szczęście każdy typ porowatości ma cechy, na podstawie których można dokonać samodzielnej klasyfikacji. I tak:
Włosy niskoporowate, których łuski idealnie przylegają do łodygi, są gładkie i śliskie. Trudno je ułożyć, nigdy się nie puszą, są bardzo sprężyste, zwykle błyszczą, mają tendencję do przetłuszczania się. Często brakuje im objętości.
Włosy wysokoporowate przez odstającą łuskę są podatne na uszkodzenia, więc ich kondycja jest najczęście bardzo zła. Zniszczone włosy są szorstkie w dotyku, sianowate, matowe i puszą się.
Włosy średnioporowate mają cechy włosów niskoporowatych i wysokoporowatych.
Dlaczego porowatość zmienia pielęgnację?
Kosmetyki opracowane pod kątem typu porowatości włosa działają zupełnie inaczej niż tradycyjne. Dlaczego? W ich formułach, składniki aktywne zostały odpowiednio dobrano do typów włosów pod kątem wielkości cząsteczek. Ponieważ różne cząsteczki -nw zależności od rozmiaru – w różnym stopniu mogą penetrować w głąb struktury włosa, lub działać na jego powierzchni, wzmacniając naturalną barierę ochronną włosa.
Do włosów niskoporowatych najlepsze są składniki z małymi cząsteczkami, bo tylko takie są w stanie wniknąć w głąb włosa, nie nadbudowując się na jego powierzchni, nie obciążając go.
Do włosów wysokoporowatych dobierane są składniki o dużych cząsteczkach, które wygładząją strukturę keratynową włosów i domykają łuski, obniżając tym samym ich porowatość.
To jaki typ porowatości mają nasze włosy zależy od kilku czynników. Liczą się geny – np. włosy kręcone z natury przez skręty mają skłonności do odchylających się łusek. Bardzo duzy wpływa na kondycję włosów a tym samym porowatość mają zabiegi stylizacyjne – suszenie, kręcenie, prostowanie, farbowanie, oraz odpowiednia pielęgnacji, która może poprawić albo osłabiać porowatość włosów.
- Polecane
- Popularne
- Najnowsze