1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Roślinny kaszmir, skóra z grzybni – ekologiczne kierunki w przemyśle modowym

\
"Skóra" z grzybów może rosnąć w ciągu ośmiu do dziesięciu dni, w porównaniu z hodowlą bydła, która może zająć co najmniej 18 miesięcy - a nawet pięć lat. Źródło. Facebook/ profil Bolt Threads
Zobacz galerię 6 Zdjęć
W czasach, gdy coraz więcej konsumentów przykłada wagę do ekologicznego stylu życia i zrównoważonego rozwoju – producenci modowi starają się wyjść im naprzeciw. Współpraca z biotechnologami, którzy poszukują nowych rozwiązań w tej dziedzinie, przynosi ciekawe rezultaty.

Na „skórę” z grzybów zdecydowały się kultowe marki

Cztery luksusowe marki modowe  - Adidas, Stella McCartney,  Athleisure Lululemon  i Kering (pod którą podlegają takie marki jak Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta i Balenciaga) - nawiązały współpracę z kalifornijską firmą Bolt Threads. Ich głównym celem jest uczynić modę bardziej etyczną i przyjazną dla planety.

Bolt Threads to firma biotechnologiczna, która opracowuje zrównoważone materiały, w tym odnawialną wegańską skórę na bazie grzybni. W 2018 roku firma rozpoczęła limitowaną produkcję z Mylo – materiału wykonanego z rozgałęzionej sieci nitkowatych komórek, która stanowi podstawę wszystkich grzybów.

Kiedy dotykasz syntetycznej skóry, odczuwasz zimny plastik. Kiedy dotykasz Mylo, ma on sprężystość i ciepło, które naprawdę wydaje się naturalne – powiedział Jamie Bainbrodge, wiceprezes ds. rozwoju produktu w Bolt Threads (źródło: „The New York Times”) i podkreślił: Mylo może rosnąć w ciągu ośmiu do dziesięciu dni, w porównaniu z hodowlą bydła, która może zająć co najmniej 18 miesięcy - a nawet pięć lat. Poza tym grzybnia emituje mniej gazów cieplarnianych, zużywa mniej wody i zasobów, a w odpowiednich warunkach sama może ulegać biodegradacji. Jest więc nie tylko bardziej przyjazna dla środowiska, ale jej hodowla nie ma nic wspólnego z okrucieństwem wobec zwierząt.

W 2021 roku na rynku mają pojawić się pierwsze produkty z Mylo.

</a> Fot. screen ze strony https://boltthreads.com/ Fot. screen ze strony https://boltthreads.com/

Innym ciekawym produktem Bolt Threads jest Mikrojedwab (Microsilk), gdzie cała technologia została oparta na badaniu białek jedwabiu we włóknach wytwarzanych przez pająki. Firma opracowuje białka inspirowane naturalnymi jedwabiami i pozyskuje je w procesie fermentacji przy użyciu drożdży. Następnie proteiny jedwabiu są izolowane i oczyszczane, a otrzymane z nich włókna przypominają sztuczny jedwab i akryl.

</a> Źródło. Facebook/ profil Bolt Threads Źródło. Facebook/ profil Bolt Threads

Roślinny kaszmir „Weganool”

Kaszmir prosto z Indii! Różni się tylko tym, że jest wegańską alternatywą dla koziej wełny. Indyjski startup Faborg stworzył go na bazie Calotropis – kwitnącej rośliny, która pochodzi z Azji i Afryki. Rośnie dziko na bezludnych terenach, nie wymaga pielęgnacji, podlewania, ani pestycydów. Włókno pozyskiwane jest więc w naturalnym środowisku i przetwarzane ręcznie – w ten sposób Gowri Shankar, założyciel Faborg, chce wspomóc lokalnych rolników, aby mogli stać się samowystarczalni. To, co pozostanie z rośliny może być wykorzystane jako naturalny nawóz.

</a> Nektarniki, które wykorzystują włókna z rośliny do budowy gniazda, zainspirowały Gowri Shankara do przekształcenia włókna w tkaninę. (fot. iStock) Nektarniki, które wykorzystują włókna z rośliny do budowy gniazda, zainspirowały Gowri Shankara do przekształcenia włókna w tkaninę. (fot. iStock)

Po połączeniu Calotropis z bawełną organiczną uzyskano tkaninę, która w dotyku przypomina kaszmir. Jest gładka, aksamitna i połyskująca. Posiada też właściwości termoregulacyjne.

Buty z owocowej skóry

Warto wspomnieć tutaj o polskiej marce Bohema Clothing, która produkuje obuwie i drobne akcesoria z owocowych „odpadów”. Wszystkie buty wykonywane są ręcznie w małym rodzinnym zakładzie.

Głównym materiałem jest Pinatex – skóra produkowana na bazie liści ananasa, które zazwyczaj po zbiorach gniją na ziemi. Do wyprodukowania materiału nie potrzeba dodatkowej wody, nawozów, pracy ludzi. W dodatku podczas produkcji włókien na buty – produktem ubocznym jest biomasa, której rolnicy używają jako organicznego nawozu. Zdaniem projektantki i twórczyni Pinatexu Carmen Hijosa: Odpady z upraw dziesięciu największych państw – producentów ananasa mogłyby zastąpić połowę światowej produkcji skórzanej.

</a> Buty z Pinatexu (fot. materiały prasowe bohemaclothing) Buty z Pinatexu (fot. materiały prasowe bohemaclothing)

W 2016 roku Pinatex wygrał nagrodę Arts Foundation w Wielkiej Brytanii w kategorii Innowacje materiałowe.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze