fbpx

Salon kosmetyczny – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Salon kosmetyczny - jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
Fot. materiały partnera

Z różnych względów cenimy sobie wizyty w salonach kosmetycznych. Tych z kolei z roku na rok przybywa. Podczas gdy jedne budują dopiero swoją markę, inne poszerzają ofertę, wykorzystując nowe technologie. Jak wybrać idealny salon kosmetyczny?

O popularności gabinetów kosmetycznych świadczy chociażby to, że nieustannie powstają nowe. Z kolei salony działające od lat stale poszerzają swoją ofertę, służąc urodzie i komfortowi klientów. Im więcej jednak salonów kosmetycznych jest dostępnych na rynku i im bogatsza jest ich oferta, tym częściej w głowach klientów pojawia się pytanie, czy wszystkie są sobie równe.

Jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając idealny zakład kosmetyczny? Na co szczególnie zwrócić uwagę, zanim przekroczymy jego próg i poddamy swoje ciało zabiegom? Jakie aspekty mogą sprawić, że z przyjemnością wrócimy do wybranego punktu po raz kolejny?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Wybierając idealny salon kosmetyczny, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym bezpieczeństwem. Wyznacznikiem jakości i bezpieczeństwa usług profesjonalnego gabinetu jest przede wszystkim utrzymywanie higieny. Chodzi tu nie tylko o ogólny porządek panujący we wnętrzu zakładu, lecz również o wyjaławianie narzędzi wykorzystywanych podczas zabiegów. Pamiętamy, że dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie kosmetycznym to bezwzględna podstawa.

Dlaczego dezynfekcja i sterylizacja narzędzi kosmetycznych są tak istotne? I na czym właściwie te procesy polegają? Dezynfekcja to inaczej odkażanie mające na celu zniszczenie szkodliwych drobnoustrojów. Trzeba jednak wiedzieć, że ich formy przetrwalnikowe pozostają. Można się ich pozbyć dopiero poprzez sterylizację narzędzi, czyli ich wyjałowienie. Jest to o tyle ważne, że podczas nawet najprostszych zabiegów dochodzi do przerwania łączności tkanek i w przypadku użycia niesterylnych narzędzi organizm zostaje narażony na niebezpieczeństwo.

Wymogi sanepidu dotyczące sterylizacji narzędzi, które stanowią wyposażenie salonu kosmetycznego, przedstawia Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. W przygotowaniu jest rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, będące rozszerzeniem rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. poz. 273), obowiązującego do 1 stycznia 2012 r.

Do sterylizacji narzędzi służy autoklaw kosmetyczny. W trosce o własne bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie, zanim umówimy się na konkretną wizytę, warto wprost spytać, czy w danym salonie używa się tego urządzenia.

Salon kosmetyczny - jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wykwalifikowana kadra

Zabiegi kosmetyczne powinny być przeprowadzane przez osoby z odpowiednim wykształceniem kierunkowym, przebytymi szkoleniami i uzyskanymi uprawnieniami. Dobra kosmetyczka jest odpowiednio wykwalifikowana: dysponuje wiedzą z zakresu biologii, anatomii, chemii, najnowszych technologii kosmetycznych, stylizacji, wizażu, nieobce są jej również zasady BHP. Tytuł mistrzowski oznacza, że przepracowała w zawodzie minimum sześć lat i pomyślnie przeszła egzamin z wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Świadomość, że zabiegi w wybranym przez nas gabinecie kosmetycznym są przeprowadzane przez wykwalifikowaną kadrę, daje nam pewność, że zostaną one wykonane tak, jak należy, a my wyjdziemy z gabinetu w pełni usatysfakcjonowani.

Biorąc pod uwagę, że kosmetologia, jak każda dziadzina wiedzy, dynamicznie się rozwija, profesjonalna kosmetyczka powinna systematycznie poszerzać swoją wiedzę, biorąc udział w specjalnych szkoleniach, na koniec których wręczane są certyfikaty. Dokumenty te świadczą jednocześnie o poziomie usług w danym zakładzie kosmetycznym.

Polecenia innych, atmosfera i podejście do klienta

Zanim wybierzemy się do konkretnego salonu kosmetycznego, warto również zasięgnąć opinii innych klientów, którzy korzystają lub korzystali z jego usług. Cenne są zarówno rady znajomych i bliskich, jak również opinie na temat danego miejsca umieszczone w Internecie: oceny Google, opinie w mediach społecznościowych, na forach internetowych czy blogach.

Warto pamiętać o tym, że salon kosmetyczny to miejsce, w którym zwykle spędza się trochę czasu. Warto zatem wybrać taki, którego wystrój i atmosfera najbardziej nam odpowiadają. Zwracamy też uwagę na obsługę: powinna być profesjonalna i miła, gotowa dokładnie i cierpliwie odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Musi potrafić wytłumaczyć nam, na czym polegają zabiegi, którym zamierzamy się poddać, jakie są ich zalety i związane z nimi zagrożenia oraz kiedy możemy spodziewać się ich efektu.

Oferta salonu kosmetycznego

Zanim zdecydujemy się na konkretny gabinet kosmetyczny, dokładnie sprawdźmy ofertę usług, jakie oferuje. Możemy to zrobić na stronie internetowej salonu (ważne, aby taką dysponował, gdyż świadczy to o jego profesjonalizmie) albo skontaktować się w tym celu z obsługą salonu: drogą telefoniczną, mailową lub bezpośrednio.

Przeglądając ofertę salonu kosmetycznego, sprawdzamy również, jakie zabiegi są w nim wykonywane i czy dysponuje on odpowiednią kadrą, wyszkoloną pod kątem konkretnych zabiegów, np. zdobienia paznokci. Zwracamy też uwagę na ceny usług, porównując je z opłatami w innych zakładach. Pamiętamy przy tym, że nie zawsze najtaniej oznacza najlepiej.

Rozeznanie przed zabiegiem lub usługą

Warto zauważyć, że w profesjonalnym zakładzie kosmetycznym przed wykonaniem zabiegu czy usługi przeprowadzane jest rozeznanie. W praktyce oznacza to, że kosmetyczka, która ma przeprowadzać zabieg, np. na twarzy, najpierw przygląda się dokładnie twarzy klientki lub klienta w celu zdefiniowania ewentualnych problemów i określenia rodzaju cery. Ktoś, kto będzie nam robić paznokcie, zaproponuje najciekawsze wzory i techniki, ale też uważnie wysłucha naszych potrzeb.

Salon kosmetyczny - jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Dodatkowe atuty – poziom obsługi klienta

Z pewnością miłym dodatkiem do wizyty w salonie kosmetycznym jest zaproponowanie nam czegoś do picia, np. kawy lub wody. Przyjemniej też oczekuje się na zabieg czy usługę w miejscu odpowiednio do tego przygotowanym: z wygodnymi fotelami czy sofą oraz muzyką lub ciekawym filmem w tle.

Wybierając salon kosmetyczny, przede wszystkim zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo, czyli stosowane urządzenia do sterylizacji narzędzi. Wykwalifikowana kadra, szeroka gama usług i indywidualne podejście do klienta to elementy, które świadczą o profesjonalizmie gabinetu.