1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Sama decyduj o składzie kosmetyku

123RF.com
123RF.com
W kosmetykach produkowanych na skalę masową znajduje się szereg szkodliwych, chemicznych substancji, które mogą silnie uczulać i niekorzystnie wpływać na stan skóry. Potwierdzają to wyniki badań wskazujące, że aż 91% Polek przynajmniej raz rozczarowało się działaniem używanego preparatu. Czy istnieje alternatywa dla kosmetyków drogeryjnych?

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że kosmetyki produkowane masowo mają szereg zalet, takich jak łatwa dostępność, duża różnorodność, niskie ceny czy długi termin ważności. Jednak te wszystkie cechy nie zastąpią innej – skutecznej pielęgnacji.

- Kosmetyki produkowane na skalę masową zawierają szereg szkodliwych substancji konserwujących, dzięki którym data ich ważności to nawet 2 lata od czasu wyprodukowania. Jeżeli wyrób, który zamierzamy kupić ma tak długi termin ważności, lepiej odstawić go na półkę. Większość tego typu kosmetyków zawiera szkodliwe parabeny, silikony i parafiny, które mogą silnie uczulać, zatykać pory i w efekcie przyśpieszać proces starzenia się skóry  – mówi Anna Molenda-Skowronek z firmy kosmetycznej Eco Plant.

Kobiety, świadome szkodliwości wielu drogeryjnych specyfików, coraz częściej poszukują alternatywnych metod pielęgnacji skóry. Należą do nich, między innymi, cieszące się ogromną popularnością kosmetyki naturalne, wykonywane jedynie ze sprawdzonych składników: olejów, wosków, maseł, hydrolatów, substancji aktywnych czy ekstraktów roślinnych. Można je pozyskać dwoma sposobami: wykonać samodzielnie lub zamówić gotowy produkt. Która z tych metod jest korzystniejsza dla naszej cery i portfela?

Wśród kobiet wciąż panuje przekonanie, że naturalne kosmetyki wykonywane na zamówienie są dużo droższe niż te robione własnoręcznie. Nie jest to zgodne z prawdą, gdyż do kosztu samych składników należy doliczyć cały szereg narzędzi niezbędnych do wytworzenia pożądanego preparatu, takich jak termometr, naczynia laboratoryjne, dokładna waga, naczynie do gotowania na parze czy mikser. O ile przyrządy te łatwo znaleźć w sklepach i drogeriach, o tyle poszukiwania naturalnych półproduktów mogą zakończyć się fiaskiem, ze względu na niską dostępność wielu z nich oraz fakt, że niektóre można kupić jedynie w hurtowych ilościach.

Poza sporą ilością wolnego czasu i pieniędzy, do samodzielnego wykonania kosmetyku potrzebna jest przynajmniej minimalna wiedza z zakresu technologii wytwarzania kosmetyków. Porcje półproduktów należy odpowiednio wyważyć, aby uzyskać pewność co do skuteczności mieszanki, konieczna jest także kontrola poziomu pH oraz stężenia substancji czynnej.

Czas, w ciągu którego możemy cieszyć się własnoręcznie wykonanym produktem to około siedem dni – preparat nie zawiera żadnych konserwantów, które mogłyby przedłużyć jego trwałość. Mieszankę należy przechowywać w lodówce i kontrolować jej jakość przed każdym użyciem.

Skorzystanie z usług profesjonalnego laboratorium jest alternatywą dla pracochłonnego procesu własnoręcznego przygotowywania kremu, balsamu czy maseczki. Poza oszczędnością czasu, zyskujemy również pewność, że kosmetyk został wykonany z najwyższą dbałością o szczegóły i przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak na przykład lampy biobójcze, gwarantującego sterylność produktu. Wykonując preparat w domu, według przepisu znalezionego gdzieś w Internecie, nigdy nie uzyskamy produktu tak wysokiej jakości jak w profesjonalnym laboratorium kosmetycznym.

- Kosmetyki przygotowane przez nas mają nieco dłuższą trwałość, niż te wykonywane w domowym zaciszu, czyli około trzy tygodnie. Wszystko za sprawą użycia konserwantów pochodzenia naturalnego takich jak olejki eteryczne czy witamina E, które nie uczulają, ale zapewniają kosmetykom zachowanie czystości mikrobiologicznej. Czas przydatności do użycia kosmetyków wykonywanych w laboratorium liczy się nie od czasu wyprodukowania, ale od momentu pierwszego otworzenia słoiczka, gdyż wszystkie produkty plombowane są próżniowo – tłumaczy pani Anna Molenda-Skowronek.

Składając zamówienie mamy możliwość wyboru składników, koloru, zapachu oraz konsystencji specyfiku. W razie wątpliwości, który ze składników wybrać, zawsze można liczyć na specjalistyczną poradę eksperta. Surowce do wyrobu naturalnych preparatów pochodzą z upraw certyfikowanych ekologicznych plantacji, dzięki czemu produkt końcowy to najwyższej jakości kosmetyk naturalny, idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Ceny takich wyrobów nie przekraczają kwoty, jakiej potrzebujemy do samodzielnego ich wykonania. Należy też podkreślić, że tworząc mieszankę własnoręcznie, nigdy nie uzyskamy tak wysokiej skuteczności w pielęgnacji skóry, jak w przypadku skorzystania z usług profesjonalistów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze