1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Skóra nie lubi cukru

123rf.com
123rf.com
Cukier znajdziemy nie tylko w słodyczach, ale i w pieczywie, wędlinach, ketchupie… Tymczasem wiele badań potwierdza, że cukier odpowiada za szybkie starzenie się skóry aż w 40%!

Cukier znajdziemy nie tylko w słodyczach, ale i w pieczywie, wędlinach, ketchupie… Wg kosmetologów nasza dieta powinna zawierać go jak najmniej. Dlaczego? Wiele badań potwierdza, że cukier odpowiada za szybkie starzenie się skóry aż w 40%! 

Kiedy spożywamy cukier lub produkty o wysokim indeksie glikemicznym, w krwi bardzo szybko wzrasta stężenie glukozy, więc trzustka natychmiast zaczyna produkować insulinę.  Jednak często nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej jej ilości i uruchamia się zgubny w skutkach mechanizm. Insulina nie przetwarza całej glukozy, ta z kolei zaczyna łączyć się z białkami. Efekt? Kaskada procesów przyspieszających starzenie.

Cukier sprawcą zmarszczek i trądziku

- Wysoka zawartość glukozy we krwi sprzyja procesowi zwanemu glikacją białek. Polega on na łączeniu się cząsteczek glukozy z grupami aminowymi białek. Kiedy to się dzieje, w organizmie powstają tzw. produkty zaawansowanej glikacji białek, czyli cząsteczki AGE. Już sam skrót wydaje się być znaczący. Czemu są takie złe? Uszkadzają kolagen i elastynę, przez co skóra ulega rozciągnięciu, wiotczeje i traci grubość. Jakby tego było mało AGE przyczyniają się do stresu oksydacyjnego – mówi Beata Kaleciński z Body Care Clinic w Katowicach.

Cząsteczki AGE, poprzez nadmierne pobudzanie do pracy receptorów wielu komórek, powodują także powstawanie wolnych rodników i stanów zapalnych. Te czynniki przyspieszają powstawanie zmarszczek, wiotczenie skóry, a nawet zmiany kształtu twarzy. Udowodniono także, że cukier zaostrzając stany zapalne sprzyja trądzikowi i utrudnia jego leczenie. Pobudza również podział komórek, z których zbudowane są przewody wyprowadzające z gruczołów łojowych. Tym sposobem zwężają się utrudniając uwalnianie łoju.

Zgubnych skutków jest niestety więcej! Nadmiar cukru powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej. Często z tej przyczyny zmienia się skład sebum i wzrasta jego wydzielanie. Wtedy też zauważamy, że nasza cera jest przetłuszczona. Także  mieszki włosow stają się osłabione. To prowadzić może tylko do tego, że włosy stają się przetłuszczone, łamliwe i skłonne do wypadania.

Zmień ciastko na marchewkę

Bez wątpienia cukry proste są niezwykle potrzebne dla naszego organizmu. Dzięki nim mózg ma natychmiastowy zastrzyk energii, potrzebnej do utrzymania koncentracji i sprawności intelektualnej. Jednak co za dużo to nie zdrowo. Wystrzegajmy się tzw. pustych kalorii, czyli batoników, ciasteczek, deserów, lodów, dosładzanych napojów, owoców kandyzowanych i suszonych.

- Podstawa to ograniczenie spożycia białego pieczywa, makaronów, jogurtów owocowych, płatków śniadaniowych, kompotów i owoców w puszkach, syropach i zalewach. Oczywiście, nie musimy wykluczyć ich z diety całkowicie, bo tego zrobić się nie da. Ale o wiele korzystniejsze są węglowodany złożone, znajdujące się m.in. w ciemnym pieczywie, kaszach, ryżu dzikim, warzywach strączkowych i tych z dużą zawartością skrobi. W odróżnieniu od węglowodanów prostych, ich trawienie przebiega dłużej, a one same nie podnoszą skokowo cukru we krwi, a utrzymują stały poziom – mówi Marcin Magiera, dietetyk z Body Care Clinic.

Jeżeli zmienimy dietę, wykluczymy słodkie przekąski, na korzyść produktów z pełnego przemiału, nisko przetworzonych produktów zbożowych, to organizm lepiej będzie gospodarował dostępną energią, którą wykorzysta na ważne dla procesy fizjologiczne, zamiast składować nadmiar cukru w postaci tłuszczu. Z kolei na kondycję skóry dobrze wpłyną kremy zawierające sporą ilość antyoksydantów, jak astaksantyna oraz witaminy C i E. Ich naturalnym źródłem są czerwone warzywa i owoce.

Odstawienie lub silne ograniczenie cukru już w krótkim czasie przynosi efekty poprawy wyglądu i zdrowia. WHO zaleca, aby dzienne spożycie cukru nie przekraczało 10% całkowitych potrzeb energetycznych. Rekomenduje zmniejszenie go nawet do 5% w celu uzyskania znacznych korzyści zdrowotnych. Kiedy przyjmiemy, że osoba dorosła powinna przyjąć 2000 kcal dziennie, 10% z nich to 50 gramów cukru, czyli około 12 łyżeczek. Biorąc pod uwagę fakt, że cukier znajduje się już niemal w każdym produkcie, to naprawdę niewiele. Warto zadbać o dyscyplinę, żeby nasza skóra i ciało będą zdrowe na dłużej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze