1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wegańska pielęgnacja – co to znaczy? Jakie kosmetyki są wege?

Wegańskie  kosmetyki (Fot. materiały prasowe tołpa)
Wegańskie kosmetyki (Fot. materiały prasowe tołpa)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Jesteśmy skłonni do wielu wyrzeczeń w trosce o dobro naszej planety. Chcąc zadbać o środowisko, rezygnujemy z różnych przyzwyczajeń. Jedną z takich decyzji jest przejście na weganizm. Dotyczy to zarówno kwestii żywieniowej, jak i pielęgnacyjnej. Coraz częściej sięgamy po wegańskie kosmetyki, oraz produkty tworzone według zasad cruelty free. Co warto o nich wiedzieć?

Wegańskie kosmetyki – czym są i co je wyróżnia?

Wegańskie kosmetyki to takie, których formuły są wolne od wszelkich składników pochodzenia odzwierzęcego. Także tych, które są wytwarzane przez zwierzęta. Często mają na opakowaniu oznaczenie wege, vege lub vegan. Są doskonałą propozycją dla osób przestrzegających wegańskiej oraz wegetariańskiej diety i nie tylko. Osoby niebędące wege również mogą skorzystać na takiej pielęgnacji. Składy wegańskich kosmetyków są często ekologiczne – całkowicie lub niemal w 100% ze składników naturalnych. Roślinne receptury wykazują też duży stopień biozgodności ze skórą, a więc są przez nią łatwiej przyswajalne.

Jakie składniki są niedozwolone w wegańskich kosmetykach?

Aby wdrożyć się w wegańską pielęgnację, należy rozpocząć od dokładnego przestudiowania składu używanych kosmetyków. Których składników unikać? Są to przede wszystkim:
  • miód (Honey Extract) – wytwarzany przez pszczoły jeden z cenniejszych składników kosmetycznych o wielokierunkowym działaniu;
  • wosk pszczeli (Beeswax, Cera Alba) – produkuje się go w procesie gotowania miodu. To częsty składnik kremów do twarzy, szminek i tuszów do rzęs;
  • keratyna (Hydrolyzed Keratin, Keratin) – najczęściej pozyskuje się ją z wełny owczej czy ptasich piór. Jest budulcem naszych paznokci, skóry i włosów;
  • lanolina (Lanolin) – uzyskuje się ją z owczego tłuszczu. Częsty składnik kremów, gdyż ma właściwości nawilżające, natłuszczające, wygładzające i ochronne;
  • koszenila (Cochenila) – inaczej karmina. To jeden z popularniejszych barwników stosowanych w kosmetyce. Pozyskuje się go z wysuszonych oraz przemielonych owadów żyjących w Meksyku zwanych czerwcami kaktusowymi;
  • proteiny jedwabiu (Silk Protein) – ekstrahuje się je z kokonów jedwabników;
  • propolis – produkt pszczeli. Służy im do uszczelniania uli;
  • kolagen (Collagen) – najczęściej w kosmetykach umieszcza się kolagen pozyskiwany z tkanek bydlęcych i kurzych (czasem nawet z ich embrionów), a także z łusek ryb;
  • elastyna (Elastin) – podobnie jak kolagen występuje w zwierzęcej tkance łącznej i jest pozyskiwana z jej obróbki;
  • chitosan – pochodna chityny pozyskiwana z pancerzyków stawonogów. Działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco, więc często występuje w kremach do twarzy;
  • placenta – pozyskuje się ją z łożysk, najczęściej krowich. Ma silne właściwości odmładzające, przeciwzmarszczkowe i gojące, więc często jest stosowana w pielęgnacji przeciwstarzeniowej;
  • kawior (Caviar Extract) – to inaczej ikra ryb. Może znajdować się w kosmetykach jako ekstrakt bądź olejek;
  • mleko (Milk Extract) – najczęściej kozie lub krowie. Nie należy go mylić z kwasem mlekowym, który nie jest substancją odzwierzęcą (jest wytwarzany w procesach fermentacji).
 Wegańskie kosmetyki - co je wyróżnia? Wegańskie kosmetyki - co je wyróżnia?

Czy warto stosować wegańskie kosmetyki?

Wegańska pielęgnacja to krok do budowania większej świadomości tego, co kupujemy. Nie tylko przyczyniamy się do zmniejszenia cierpienia zwierząt, ale uczymy się również zwracania uwagi na pochodzenie produktów. Wybierając produkty cruelty free, pokazujemy też producentom, że zależy nam na produkcji bez udziału zwierząt, a więc głosujemy portfelem za bardziej etyczną produkcją.

Przykładem kosmetyków, które składają się w dużym stopniu z substancji naturalnych, są wolne od komponentów pochodzenia zwierzęcego i jednocześnie opatrzone oznaczeniem cruelty free, jest seria

To konsumenci, w dużej mierze sterują rynkiem. Warto, by robili to świadomie. Liczy się nasze zaangażowanie i popyt na dane produkty. Jeśli przestaniemy kupować kosmetyki ze składnikami odzwierzęcymi, rynek zacznie być wypełniany coraz większą liczbą wegańskich odpowiedników.

 Co to znaczy kosmetyk cruelty free?

Cruelty free oznacza tyle, co wolny od okrucieństwa. To oznaczenie informuje nas, że dany produkt nie był testowany na zwierzętach i nie jest obarczony cierpieniem zwierząt (nie były one wykorzystywane np. do transportu).

W UE badanie kosmetyków na zwierzętach jest zakazane, co jednak nie dotyczy innych części świata. Niestety wiele marek w dalszym ciągu prowadzi te kontrowersyjne procedery, wysyłając próbki do laboratoriów w krajach, w których testy na zwierzętach są zezwolone. Dlatego tak ważne jest, by szukać kosmetyków oznaczanych jako cruelty free. Wtedy mamy pewność, że żadna składowa produktu nie była badana na zwierzęciu.

Marka cruelty free to również taka, która nie tylko nie testuje swoich kosmetyków na zwierzętach i nie zleca takich badań, lecz także dokładnie sprawdza dostawców substancji aktywnych pod tym kątem oraz nie sprzedaje swoich wyrobów do Chin (to kraj, który przed wypuszczeniem produktu na rynek wymaga testów na zwierzętach).

Pamiętajmy, że deklaracja marki o tym, że jej kosmetyki są cruelty free, jest wiążąca.

 Kosmetyki cruelty free - infografika. Kosmetyki cruelty free - infografika.

Wegańska pielęgnacja a ekologia

Jak kosmetyki wpływają na środowisko i co można jeszcze zrobić, by ograniczyć jego dewastację? Bardzo ważną rzeczą są ich opakowania.

Warto wybierać podczas zakupów kosmetyki umieszczone w opakowaniach wykonanych z przetworzonych materiałów zdatnych do ponownego wykorzystania. Szukajmy takich wyrobów, które z łatwością poddamy recyklingowi. Świetnym wyborem są szklane buteleczki. Jeśli jednak wolimy plastikowe, starajmy się stawiać na takie, które:

  • są transparentne, by ułatwić ich recykling;
  • zostały wykonane z plastiku PCR (Post Consumer Recycled), czyli już przetworzonego;
  • mają lekką gramaturę.
Zwracajmy również uwagę, w co są dodatkowo pakowane – np. słoiczki po kremie umieszcza się dodatkowo w kartonik. Ważne, by nie był pokryty foliowym celofanem (to dodatkowy śmieć) i nadawał się do ponownego przetworzenia. Atutem takiego kartonika byłby również fakt, że został wyprodukowany z makulatury.

Coraz więcej marek rezygnuje również z wkładania wypełniaczy do środka kartoników oraz dołączania do produktów ulotek. Takie rozwiązania stosuje między innymi tołpa w swojej nowej linii . Co więcej, dla ułatwienia segregacji opakowań po kosmetykach, marka umieszcza na opakowaniach specjalne oznaczenia jasno wskazujące, do którego pojemnika na odpady powinniśmy wyrzucić dany kosmetyk po zużyciu.

Atutem opakowań linii tołpa pure trends są też biodegradowalne etykiety z certyfikatem „I am Green”, wykonane z przetworzonej trzciny cukrowej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze