fbpx

Z którymi zakupami warto zaczekać do Black Friday

Z którymi zakupami warto zaczekać do Black Friday
Z którymi zakupami warto zaczekać do Black Friday

W 2018 roku 12,4% Polaków uważało, że w Black Friday można trafić na jedne z najlepszych promocji w roku – taką informację zamieszczono w raporcie „Polaków portfel własny – kochamy okazje” Santander Consumer Banku. Na przełomie ostatniego roku widać wyraźnie tendencję wzrostową do zwiększenia popularności tych corocznych wyprzedaży. A jak będzie w 2020 roku? Na które z okazji będziemy czekać najbardziej i co warto wtedy kupić z nawet 70% zniżką?

Dlaczego i co kupujemy na wyprzedażach?

Jak wskazują badania społeczne, to głównie kobiety poszukują interesujących promocji. Nawet dwa razy częściej kupują produkty na przecenach i korzystają z kuponów rabatowych. Mało tego, wiele z tych kobiet deklaruje, że poprzez skrupulatne przyglądanie się promocjom, a także rzetelnemu wyszukiwaniu takich produktów, są w stanie miesięcznie zaoszczędzić w domowym budżecie nawet do kilkuset złotych. Biorąc pod uwagę, wzrost cen oraz kryzys, który może nastąpić w gospodarce w 2020/2021 roku, to takie oszczędności będą teraz bardzo na topie.

Tymczasem, przyglądając się tzw. okazjom poszukujemy różnego rodzaju promocji. Najczęściej i najchętniej korzystamy z oferty typu:

  • drugi lub kolejny produkt gratis,
  • jednorazowa zniżka podczas zakupów,
  • darmowa dostawa – przy zakupach internetowych.

Nie do końca przekonują nas bony zniżkowe na kolejne zakupy, ponieważ przeważnie bezpośrednio po zakupach zapominamy o tym, że taki benefit otrzymaliśmy.

A czy wiadomo, w których kategoriach produktów najczęściej korzystamy z zakupów promocyjnych? Tutaj oferta jest dość obszerna, jednakże widać bardzo duże tendencje do zakupów:

  • Ubrań i obuwia – dla dzieci, sezonowa odzież dla kobiet, konfekcja męska, odzieży sportowej,
  • Laptopów i komputerów,
  • Sprzętu RTV i AGD,
  • Kosmetyków – w tym szczególnie perfum,
  • Telefonów, smartfonów tabletów.

Rzadziej poszukujemy wyprzedaży w produktach dla domu i ogrodu oraz dla typowych produktów spożywczych. Choć nie należy tych kategorii całkowicie eliminować z trendu zakupów podczas wyprzedaży.

Mało tego, na zakupy z wyprzedaży zwykliśmy czekać nawet kilka miesięcy. Widać to wyraźnie po wzrastającej liczbie konwersji w Black Friday. Jesteśmy w stanie poczekać do listopada, by kupić nowy sprzęt, czy sukienkę. Byle tylko zaoszczędzić i mieć poczucie dobrze wydanych oszczędności. Przyjrzyj się promocjom na Black Friday na Allegro.

Black Friday – co to za święto wyprzedaży?

W Polsce Black Friday z roku na rok umacnia swoją pozycję. W Stanach jest uznawane za narodowe święto, podczas którego nie można nie udać się na zakupy. Dla wszystkich Amerykanów to czas, bezpośrednio po święcie Dziękczynienia, w którym ruszają na wielkie zakupowe łowy. To też dobry moment na zakupy przedświąteczne. Wreszcie można sobie pozwolić na zakup tych produktów, które w przeciągu całego roku, wydawały nam się zbyt drogie.

Czarny Piątek, może co prawda kojarzyć się jeszcze co niektórym z wielkim krachem giełdy w USA z 1869 roku, kiedy to złoto osiągnęło najniższą cenę w swojej historii. Jednakże z biegiem lat, pewnie zupełnie zapomnimy o tych negatywnych konotacjach. Upatrując w dniu Black Friday, same korzyści.

Czarny Piątek to także określenie stosowane przez policjantów z Filadelfii, którym nazywali dzień po święcie Dziękczynienia, kiedy to na ulicach trzeba było utrzymywać wzmożony porządek.

Co ważne, jako typowy dzień handlowy Black Friday uznano dopiero w latach 80 XX. wieku.

Dziś szacuje się, że ten wielki dzień wyprzedaży będzie otwierał sezon wielkich zakupów, najpierw przed świętami, a  potem czas bezpośrednio po nich. To właśnie końcówka roku oraz jego początek są dla sprzedawców najgorętszym okresem, w którym odnotowuje się największy wzrost sprzedaży. Klienci poszukują przecież prezentów dla całych rodzin, a potem te prezenty zwracają i poszukują produktów, z którymi rozpoczną nowy rok. Kobiety w myśl idei „nowy rok, nowa ja” uwielbiają właśnie w tym czasie w ciągu roku odnawiać swoją domową garderobę i kupować więcej ubrań. Mężczyźni robią porządki w domu, uwzględniając przy tym zapotrzebowanie na nowe sprzęty.

Nawet 70% obniżki w Black Friday – co kupujemy najchętniej?

Jako, że święto tych corocznych wyprzedaży przypada na koniec roku to nikogo nie zdziwi fakt, że większość kupowanych produktów to odzwierciedlenie najczęściej wybieranych prezentów. Jak już wspomnieliśmy najczęściej kupujemy produkty z określonych kategorii tematycznych, w tym chociażby ubrania, czy obuwie.

Dobrze sprzedają się ubrania sezonowe – w tym odzież wierzchnia oraz luksusowe obuwie, czy też torebki. Konfekcję od znanego projektanta można przecież kupić znacznie taniej, niż dotychczas.

Sporo osób rozgląda się także za kategorią odzieży i obuwia sportowego, którego ceny również w standardzie potrafią być dość wysokie. Markowe buty do treningów, mają wówczas spore wzięcie, tym bardziej, że kupujemy je z myślą o początku roku i chęcią poprawy swojej kondycji.

Sięgamy wreszcie także po zegarki i okazyjną biżuterię. To dwie kategorie produktów luksusowych, które w okresie świątecznym sprzedają się wręcz wyśmienicie.

Mężczyźni szaleją w Black Friday z zakupem sprzętów RTV, telefonów, laptopów i tabletów. Pod koniec roku, gdy pojawiają się ciekawe nowości sprzętowe, od razu chętnie upatrują okazji, by stać się ich właścicielem. Przy 70% zniżce na niektóre modele oraz wyjątkowe egzemplarze można kupić dobrego laptopa w cenie naprawdę przeciętnego sprzętu.

Perfumy i kosmetyki to jednak faworyci Czarno Piątkowych zakupów. W tej kategorii nawet więcej niż ¼ kobiet wybiera produkty właśnie po obniżce. W ten sposób można mieć swój ulubiony zapach Versace, Hugo Boss lub Lacosty, na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego tak chętnie korzystamy i czekamy na promocje dostępne w Black Friday? Bo to dla nas spora oszczędność. Można kupić więcej, za mniej i wreszcie spełnić swoje marzenia o posiadaniu upatrzonych towarów w wersjach luksusowych. Jaki procent Polaków skorzysta z tych promocji w tym roku? Przekonamy się już w ostatni piątek listopada!