1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Max Mara Resort 2023 – pokaz kolekcji inspirowanej portugalską ikoną feminizmu

Max Mara Resort 2023 (Fot. dzięki uprzejmości Max Mara)
Max Mara Resort 2023 (Fot. dzięki uprzejmości Max Mara)
Zobacz galerię 50 Zdjęć
Pośród zjawiskowych ogrodów Fundacji Calouste Gulbenkian w Lizbonie Max Mara zaprezentował najnowszą kolekcję Resort 2023. Inspirowane portugalską kulturą projekty idealnie łączą południowe akcenty z charakterystycznymi dla włoskiego domu mody elementami.

Najnowsza kolekcja Max Mara Resort składa hołd portugalskiej kulturze – od muzyki fado po działalność prospołeczną poetki, intelektualistki i aktywistki Natálii Correi, która w latach 70. i 80. XX wieku – rewolucyjnym okresie na Portugalii – była jedną z najważniejszych osobistości w życiu politycznym i kulturalnym tego kraju. Jej silna osobowość, niezwykła klasa, ale też seksapil oraz uwodzicielska, nieoczywista kobiecość sprawiły, że stała się symbolem feminizmu, a ostatnią również muzą włoskiego domu mody. – W jej języku i podejściu do miłości i namiętności jest coś bardzo zmysłowego. Była niezwykle luksusowa, na własnych warunkach – powiedział projektant Ian Griffiths.

Jak prezentuje się kolekcja? Klasyka, minimalizm, uniwersalność, ale również zmysłowość, kobiecość i siła – tak w skrócie można opisać projekty Max Mara Resort 2023, które z powodzeniem sprawdzą się zarówno w budowaniu szaf kapsułowych, jak i na specjalne okazje. Zmysłowe portugalskie akcenty widoczne są gołym okiem. Nie brakuje tu plisowanych spódnic z tafty, ołówkowych wykończonych falbankami oraz uwodzicielskich sukni typu sheath. Są też świetnie skrojone marynarki, sukienki-płaszcze z subtelnymi zdobieniami, białe koszule z wydłużonym tyłem, eleganckie szorty, dwurzędowe kamizelki, spódnice midi, sukienki z dekoltem, lekkie dzianiny i wąskie, elegancko skrojone spodnie. Oprócz południowych inspiracji, w kolekcji nie brakuje jednak charakterystycznych dla włoskiego domu mody elementów, np. idealnie skrojonych płaszczy, które doskonale dopełniają nowe projekty. Kolekcja zachwyca również paletą barw, w której ponadczasowa czerń, biel, beż oraz brąz znakomicie współgrają z bardziej żywymi, nawiązującymi do portugalskiej kultury odcieniami.

Pokaz w lizbońskich ogrodach Fundacji Calouste Gulbenkian podzielono na trzy części. Pierwsza nawiązywała do włoskich korzeni domu Max Mara – zobaczyliśmy więc stylowe płaszcze: długie pluszowe i krótsze kaszmirowe, a także kamizelki i plisowane spódnice. Kolejną część stanowiły projekty ozdobione wzorami w stylu ręcznie haftowanych tradycyjnych „chusteczek miłości”, które ściśle związane są z portugalską tradycją. W ostatniej natomiast zaprezentowano długie spódnice, dopasowane dzianiny, a także sukienki maxi w intensywnych odcieniach. Co ciekawe, podczas pokazu, po raz pierwszy w historii marki, projekty zaprezentował mężczyzna – model Martim Morais. Na wybiegu Max Mara zadebiutowała również Carminho, utalentowana wokalistka fado, której symboliczna obecność stała się pięknym pomostem między tradycją a współczesnością.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze