1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Issey Miyake – artysta w świecie mody

Issey Miyake podczas finału pokazu na wiosnę–lato 1994 roku (Fot.Guy Marineau/Starface via ZUMA Press/Forum)
Issey Miyake podczas finału pokazu na wiosnę–lato 1994 roku (Fot.Guy Marineau/Starface via ZUMA Press/Forum)
Legendarny projektant zmarł 5 sierpnia 2022 roku w wieku 84 lat. Przypominamy, co japoński mistrz dał europejskiej modzie.

Nie sposób opowiedzieć historię mody drugiej połowy XX wieku bez przywołania sylwetki Isseya Miyakego. To on razem z Rei Kawakubo i Yohji Yamamoto na przełomie lat 70. i 80. wprowadził na francuskie salony japońską awangardę. Zanim jednak to zrobił, sam terminował u najważniejszych francuskich projektantów. Po ukończeniu Wydziału Grafiki na Tama Art University w Tokio w 1965 roku przyjechał do Paryża, by praktykować u najlepszych: Guy’a Laroche i Givenchy.

Issey Miyake (Fot.Harry Kerr/News Licensing/Forum) Issey Miyake (Fot.Harry Kerr/News Licensing/Forum)

Autorskie kolekcje zaczął pokazywać regularnie w Paryżu od połowy lat 70. Jego sposób patrzenia na modę wyraźnie różnił się od tego, co do tej pory było prezentowane na paryskich wybiegach. Kiedy czołowi francuscy projektanci lansowali bardzo dopasowane, podkreślające kobiecą sylwetkę kroje, Miyake zakwestionował przyjęte zasady konstrukcji i wprowadził proste tuniki, koszule, sukienki i spodnie o oversizowych krojach, a zdobienia ograniczył do minimum. Dzięki temu jego projekty mogli nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Miyake chciał, by jego projekty były uniwersalne, dawały wolność i swobodę wyboru, by to odbiorca decydował, w jaki sposób chce nosić wybrany projekt.

Miyake w swojej pracy często inspirował się japońską tradycją origami – ogromne płachty materiału drapował na kształt płaszczy czy kurtek i związywał je jak tradycyjne japońskie stroje. Jego znakiem rozpoznawczym stały się charakterystyczne lekkie jak piórko plisy. Odwrócił kolejność standardowej techniki plisowania. Najpierw szył projekt z wybranej tkaniny, a dopiero później ją plisował, nadając odzieży odpowiedni kształt. Tak w 1993 roku powstała „Pleats Please” – jedna z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji w dorobku projektantka. Oryginalne i efektowne, a w dodatku odporne na zagniecenia, lekkie kreacje sprawdzały się szczególnie podczas podróży.

Pokaz kolekcji Issey Miyake na jesień–zimę 1994 roku (Fot. Therry Orban/Sygma via Getty Images) Pokaz kolekcji Issey Miyake na jesień–zimę 1994 roku (Fot. Therry Orban/Sygma via Getty Images)

Kolekcja odniosła tak duży sukces, że w 1994 roku projektant zdecydował się stworzyć osobną markę Pleats Please Issey Miyake oferującą wyłącznie odzież wykonaną z charakterystycznych plis. Innowacyjny sposób plisowania materiału Miyake był wielokrotnie wykorzystywany przez różne marki odzieżowe.

Plisowane ubrania Isseya Miyakego są lekkie i odporne na zagniecenia. (Fot. Randy Brooke,Therry Orban /Getty Images) Plisowane ubrania Isseya Miyakego są lekkie i odporne na zagniecenia. (Fot. Randy Brooke,Therry Orban /Getty Images)

Jednym z najbardziej ikonicznych projektów Miyakego jest z pewnością torebka Bao Bao. Dzięki trójkątnej strukturze elementów, z których wykonany jest każdy z modeli, torebki potrafią w ciekawy sposób zmienić swój kształt.

Geometryczna torebka Bao Bao zaprojektowana przez Isseya Miyakego w 2010 roku nazywana jest ikoną designu. (Fot. Christian Vierig, Edward Berthelot/Getty Images) Geometryczna torebka Bao Bao zaprojektowana przez Isseya Miyakego w 2010 roku nazywana jest ikoną designu. (Fot. Christian Vierig, Edward Berthelot/Getty Images)

Eksperymenty z formą przynosiły często zaskakujące efekty. Obok kolekcji „Pleats Please” do historii mody przeszedł też koncept „A Pace of Cloth” (A-POC) czyli ubrania wykonane z jednego kawałka materiału.

Pokaz kolekcji Issey Miyake na jesień–zimę 2020 (Fot.Peter White/Getty Images) Pokaz kolekcji Issey Miyake na jesień–zimę 2020 (Fot.Peter White/Getty Images)

Ubrania Miyakego cieszyły się uznaniem głównie w środowisku artystów i intelektualistów aż do momentu, kiedy do projektanta zgłosił się współzałożyciel firmy Apple, Steve Jobs. Charakterystyczny czarny golf autorstwa Miyakego stał się nieodłącznym elementem wizerunku Jobsa, dzięki czemu o japońskim projektancie usłyszał cały świat.

Steve Jobs zamawiał słynne czarne golfy u Isseya Miyakego. (Fot. Getty Images) Steve Jobs zamawiał słynne czarne golfy u Isseya Miyakego. (Fot. Getty Images)

Miyake przeszedł na emeryturę w 1999 roku, a stery w firmie przejął Naoki Takizawa, wieloletni współpracownik japońskiego projektanta. Dziś dyrektorem artystycznym marki Issey Miyake jest Satoshi Kondo.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze