1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Wystawa poświęcona Gianniemu Versace w Muzeum Groningen

Gianni Versace ze swoimi modelkami, Mediolan 1991 rok (Fot. Vittoriano Rastelli/ Corbis Historical/ Getty Images)
Gianni Versace ze swoimi modelkami, Mediolan 1991 rok (Fot. Vittoriano Rastelli/ Corbis Historical/ Getty Images)
„Gianni Versace, człowiek, który wniósł do współczesnej mody rock, sztukę, seksualność i genialny kolor, został zastrzelony wczoraj za domem w Miami Beach. Miał 50 lat” – pisał „New York Times” 16 lipca 1997 roku. Z okazji 25. rocznicy śmierci włoskiego projektanta w Muzeum Groningen w Holandii 3 grudnia zostanie otwarta wystawa poświęcona jego twórczości.

Gianni Versace, wrzesień 1986 roku (Fot. David Lees/ Chronicle Collection/ Getty Images) Gianni Versace, wrzesień 1986 roku (Fot. David Lees/ Chronicle Collection/ Getty Images)

Mówiło się, że Giorgio Armani ubiera żonę, a Gianni Versace kochankę. Kiedy Versace otworzył własny dom mody w 1978 roku, sukces przyszedł niemal natychmiast. Jego odważny styl idealnie wpisywał się w klimat przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Znakiem rozpoznawczym włoskiego projektanta stały się moda wieczorowa i kreacje na specjalne okazje. Jedwabne koszule w charakterystyczne wielobarwne nadruki zestawiał z jeansami i skórzanymi spodniami. Sukienki rozcinał, a następnie spinał złotymi agrafkami.

Aktorka Elizabeth Hurley w słynnej sukience Versacego podczas premiery filmu „Cztery wesela i pogrzeb”, Londyn 1994 rok (Fot. David Benett/ Hulton Archive/ Getty Images) Aktorka Elizabeth Hurley w słynnej sukience Versacego podczas premiery filmu „Cztery wesela i pogrzeb”, Londyn 1994 rok (Fot. David Benett/ Hulton Archive/ Getty Images)

Kochał swoją pracę. Uwielbiał szkicować, podczas pracy sam siadał przy maszynie do szycia i eksperymentował z wykończeniami. Miał głowę pełną pomysłów. Pracując tylko nad jedną kolekcją, był w stanie stworzyć nawet 180 wzorów. Inspirowało go wszystko: ludzie, którymi się otaczał, architektura, film, sztuka, natura.

Gianni Versace ze swoim zespołem, wrzesień 1986 roku (Fot. David Lees/ Chronicle Collection/ Getty Images) Gianni Versace ze swoim zespołem, wrzesień 1986 roku (Fot. David Lees/ Chronicle Collection/ Getty Images)

Branża mody zawdzięcza mu wiele. Po pierwsze supermodelki. To na jego pokazach zaczynały Helena Christensen, Cindy Crawford, Naomi Campbell czy Claudia Schiffer.

Versace wymyślił metal mech – charakterystyczną tkaninę przypominającą z wyglądu wilgotny jedwab. Wykonana z metalu dzięki deformacji oczek jest wyjątkowo miękka w dotyku. Projektant zamarzył o niej podobno po obejrzeniu filmu „Excalibur” Johna Boormana. Metal mech powstała dzięki współpracy z Atelier Münch w Mühlacker w Niemczech, produkującego rękawiczki ochronne dla przemysłu spożywczego.

Znakiem rozpoznawczym Versacego były m.in. jedwabne koszule w wielobarwne nadruki (Fot. Karl von der Ahé) Znakiem rozpoznawczym Versacego były m.in. jedwabne koszule w wielobarwne nadruki (Fot. Karl von der Ahé)

Był pierwszym projektantem-celebrytą. Gazety rozpisywały się nie tylko o jego kolekcjach, lecz także o nim samym i artystach, którzy zasiadali w pierwszych rzędach na jego pokazach. Przyjaźnił się z największymi gwiazdami lat 80. i 90.: Eltonem Johnem, Stingiem, Madonną, Georgem Michaelem.

Pod koniec lat 90. Versace posiadał 130 butików na całym świecie, a jego dom mody wyceniany był na ponad 800 milionów dolarów. Aby podać informację o jego śmierci, telewizje i stacje radiowe przerwały planowo nadawane programy. Projektant zginął z rąk seryjnego mordercy Andrew Cunanana.

Z okazji 25. rocznicy śmierci projektanta 3 grudnia tego roku Muzeum Groninger w Holandii rusza z wystawą „Gianni Versace Retrospective”. Wystawę będzie można oglądać do 7 maja 2023 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze