1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Brytyjska branża mody składa hołd królowej Elżbiecie II

Królowa Elżbieta zasiadła obok Anny Wintour na pokazie Richarda Quinna w 2018 roku (Fot. POOL/Reuters/ Forum)
Informacja o śmierci Jej Królewskiej Mości poruszyła branżę mody. Chociaż królową trendy niespecjalnie interesowały, to sama miała spory wpływ na projektantów i ich pracę. Jak duży – pokazali podczas ostatniego Londyńskiego Tygodnia Mody.

Kiedy w 2016 roku monarchini, na obchody swoich 90. urodzin, włożyła komplet w odcieniu neonowej zieleni, chwilę później kolor ten zagościł na wybiegach, a sprzedaż garderoby i akcesoriów w tym kolorze wzrosła o 137 proc. Elżbieta aktywnie wspierała brytyjską branżę mody. Wielkie poruszenie wywołał widok królowej siedzącej w pierwszym rzędzie na pokazie Richarda Quinna podczas Londyńskiego Tygodnia Mody w 2018 roku. Po pokazie monarchini wręczyła projektantowi nagrodę swojego imienia dla brytyjskiego designu (Queen Elizabeth II Award for British Design).

Po śmierci królowej projektanci z całego świata złożyli hołd Jej Królewskiej Mości w mediach społecznościowych. Kiedy marka Burberry i Raf Simons odwołali swoje nadchodzące pokazy, przez chwilę nie było wiadomo, czy Londyński Tydzień Mody – zaplanowany w dniach 15–20 września 2022 roku, a przypadający na okres żałoby narodowej – w ogóle się odbędzie.

British Fashion Council, który jest odpowiedzialny za organizację LFW, wydał oświadczenie, że impreza się odbędzie z zachowaniem królewskiego protokołu, a pokazy zaplanowane na dzień pogrzebu, czyli 19 września, zostaną przesunięte na inny termin. Jak można było się spodziewać, podczas trwania pokazów nie zabrakło akcentów upamiętniających zmarłą 8. września monarchinię.

Brytyjski projektant J.W. Anderson postanowił podziękować królowej i podczas pokazu jego marki na wiosnę–lato 2023 roku jeden z modeli pojawił się na wybiegu w czarnym T-shircie z napisem „Her Majesty The Queen, 1926–2022, Thank you”.

Pokaz kolekcji J.W. Andersona na sezon wiosna–lato 2023 (Fot. Spotlight)

Harris Reed i Nensi Dojaka wręczyli swoim modelkom bukiety lub gałązki konwalii, które były ulubionymi kwiatami królowej.

Finał pokazu Nensi Dojaki na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight)

Richard Quinn swoją kolekcję na wiosnę–lato 2023 roku zadedykował królowej, tłumacząc, że był poruszony jest wdziękiem i życzliwością. Pokaz rozpoczęła seria zdobnych czarnych sukien, które modelki nosiły w zestawie z czarnymi welonami lub woalkami, a na ekranach ustawionych pośrodku wybiegu pokazane zostały archiwalne zdjęcia królowej.

Pokaz kolekcji Richarda Quinna na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight)

U Erdema pokaz także zamykały modelki w czarnych sukniach i welonach.

Pokaz kolekcji Erdema na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight)

Modelka otwierająca pokaz marki Halpern w ukłonie dla Jej Królewskiej Mości pojawiła się na wybiegu ubrana w królewską pelerynę i chustę na głowie w odcieniach błękitu i pistacji. – Ta sylwetka jest dla mnie sposobem na okazanie wdzięczności królowej za zachęcanie projektantów takich jak ja do wyrażania się w jedyny znany nam sposób: poprzez siłę mody i optymizm – powiedział Michael Halpern.

Pokaz kolekcji Halpern na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight)

Pokaz Daniela W. Fletchera rozpoczął się z kolei minutą ciszy, po czym na wybiegu pojawił się model ubrany na czarno z opaską na ramieniu, symbolizującą żałobę po zmarłej królowej.

Pokaz kolekcji Daniela W. Fletchera na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze