1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Chusta – warto mieć ją w swojej szafie

Pokazy na wiosnę–lato 2023, od lewej: Halpern, Fiftymade, Officine Generale (Fot. Spotlight)
Pokazy na wiosnę–lato 2023, od lewej: Halpern, Fiftymade, Officine Generale (Fot. Spotlight)
To już nie chwilowa moda, a prawdziwy trend. Wzorzyste chusty od kilku sezonów panują na wybiegach i ulicach wielkich miast. Nic dziwnego, bo trudno o bardziej wielofunkcyjny i stylowy dodatek.

Wśród akcesoriów chusta nie ma konkurencji. Możemy nosić ją na kilkadziesiąt różnych sposobów, i to przez cały rok. Najpopularniejszy sposób wiązania to z pewnością ten na „babuszkę”. Zawiązana wokół twarzy chusta latem osłoni od słońca, a w chłodniejsze dni od wiatru. W latach 60. XX wieku nosiły ją tak m.in. Jackie Kennedy i Audrey Hepburn; tak też zawiązywała ją królowa Elżbieta.

W poszukiwaniu oryginalnych wzorów chust i pomysłów na to, jak je nosić, warto przyjrzeć się bliżej ofercie rodzimych marek. W kolekcji Lilou znajdziemy na przykład dużą chustę wykonaną z wełny i jedwabiu, można więc zarzucić ją na ramiona lub połączyć z zimowym płaszczem. Chusta została oprawiona wzorami nawiązującymi m.in. do 48 symboli Polski.

Z jedwabnych chust w autorskie nadruki słynie też marka Kaaskas. – Obecnie moim ulubionym sposobem noszenia chusty jest wiązanie wokół głowy à la „babuszka”. Uważam, że kobiety wyglądają w takim wiązaniu niesamowicie stylowo i szykownie. Chustę bardzo lubię nosić też jako dodatek do torebki czy koszyka. Taki nonszalancki akcent potrafi wiele dodać całej stylizacji – przyznaje Kasia Skórzyńska, projektantka marki.

Z kolei Paulina Pyszkiewicz, projektantka marki Le Brand, jesienią i zimą chustę wiąże „po harcersku” i nosi na wierzchu ulubionej marynarki czy uwielbianego płaszcza. W upalne dni z kolei zamienia chustę w letni top.

Ania Kuczyńska zaprojektowała malarską chustę we współpracy z artystą Jakubem Glińskim. – Apaszka jako medium nie jest przypadkowa, nawiązuje do DNA mojej marki, używanych od ponad 20 lat najwyższej jakości naturalnych tkanin oraz manualnych technik wykończenia – wyjaśnia projektantka. Chusta powstała w Como, we Włoszech, a zszycie jednego egzemplarza wymaga około dwóch godzin ręcznej pracy.

Ania Kuczyńska w chuście Delusions (Fot. materiały prasowe) Ania Kuczyńska w chuście Delusions (Fot. materiały prasowe)

Pokazy na jesień–zimę 2022, od lewej: Francesca Liberatore, All's, Budapest Select (Fot. Spotlight) Pokazy na jesień–zimę 2022, od lewej: Francesca Liberatore, All's, Budapest Select (Fot. Spotlight)

Pewne jest, że chusty zostaną z nami na dłużej. W sezonie na wiosnę–lato 2023 jako nakrycia głowy czy ozdoby pojawiają się m.in. w kolekcjach marek Thom Browne, Paul & Joe czy Budapest Select.

Pokaz marki Thom Browne na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight) Pokaz marki Thom Browne na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight)

Streetstyle Paryż, Kopenhaga (Fot. Spotlight) Streetstyle Paryż, Kopenhaga (Fot. Spotlight)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze