1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Chusta – warto mieć ją w swojej szafie

Pokazy na wiosnę–lato 2023, od lewej: Halpern, Fiftymade, Officine Generale (Fot. Spotlight)
To już nie chwilowa moda, a prawdziwy trend. Wzorzyste chusty od kilku sezonów panują na wybiegach i ulicach wielkich miast. Nic dziwnego, bo trudno o bardziej wielofunkcyjny i stylowy dodatek.

Wśród akcesoriów chusta nie ma konkurencji. Możemy nosić ją na kilkadziesiąt różnych sposobów, i to przez cały rok. Najpopularniejszy sposób wiązania to z pewnością ten na „babuszkę”. Zawiązana wokół twarzy chusta latem osłoni od słońca, a w chłodniejsze dni od wiatru. W latach 60. XX wieku nosiły ją tak m.in. Jackie Kennedy i Audrey Hepburn; tak też zawiązywała ją królowa Elżbieta.

W poszukiwaniu oryginalnych wzorów chust i pomysłów na to, jak je nosić, warto przyjrzeć się bliżej ofercie rodzimych marek. W kolekcji Lilou znajdziemy na przykład dużą chustę wykonaną z wełny i jedwabiu, można więc zarzucić ją na ramiona lub połączyć z zimowym płaszczem. Chusta została oprawiona wzorami nawiązującymi m.in. do 48 symboli Polski.

Z jedwabnych chust w autorskie nadruki słynie też marka Kaaskas. – Obecnie moim ulubionym sposobem noszenia chusty jest wiązanie wokół głowy à la „babuszka”. Uważam, że kobiety wyglądają w takim wiązaniu niesamowicie stylowo i szykownie. Chustę bardzo lubię nosić też jako dodatek do torebki czy koszyka. Taki nonszalancki akcent potrafi wiele dodać całej stylizacji – przyznaje Kasia Skórzyńska, projektantka marki.

Z kolei Paulina Pyszkiewicz, projektantka marki Le Brand, jesienią i zimą chustę wiąże „po harcersku” i nosi na wierzchu ulubionej marynarki czy uwielbianego płaszcza. W upalne dni z kolei zamienia chustę w letni top.

Ania Kuczyńska zaprojektowała malarską chustę we współpracy z artystą Jakubem Glińskim. – Apaszka jako medium nie jest przypadkowa, nawiązuje do DNA mojej marki, używanych od ponad 20 lat najwyższej jakości naturalnych tkanin oraz manualnych technik wykończenia – wyjaśnia projektantka. Chusta powstała w Como, we Włoszech, a zszycie jednego egzemplarza wymaga około dwóch godzin ręcznej pracy.

Ania Kuczyńska w chuście Delusions (Fot. materiały prasowe)

Pokazy na jesień–zimę 2022, od lewej: Francesca Liberatore, All's, Budapest Select (Fot. Spotlight)

Pewne jest, że chusty zostaną z nami na dłużej. W sezonie na wiosnę–lato 2023 jako nakrycia głowy czy ozdoby pojawiają się m.in. w kolekcjach marek Thom Browne, Paul & Joe czy Budapest Select.

Pokaz marki Thom Browne na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight)

Streetstyle Paryż, Kopenhaga (Fot. Spotlight)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze