1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Alessandro Michele odchodzi z Gucci

Alessandro Michele odchodzi z Gucci

Alessandro Michele i Dakota Johnson podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2021 roku (Fot. Aurore Marechal/ABACAPRESS.COM/Formu)
Alessandro Michele i Dakota Johnson podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2021 roku (Fot. Aurore Marechal/ABACAPRESS.COM/Formu)
Projektant, który objął stanowisko dyrektora kreatywnego Gucci w 2015 roku, w zaledwie kilka sezonów uczynił markę jedną z najbardziej pożądanych na świecie. Teraz postanowił odejść z włoskiego domu mody. Przypominamy, jak zmienił branżę modową.

Każdy, kto śledzi z uwagą, co dzieje się w branży mody, na pewno doskonale pamięta debiutancką damską kolekcję Alessandra Michelego dla Gucci. To było jak powiew świeżego powietrza. Michele zamiast kontynuować kreatywną myśl swojej poprzedniczki Fridy Giannini, zmienił estetykę Gucci o 180 stopni i tym samym otworzył zupełnie nowy rozdział w historii włoskiego domu mody.

Pokaz Gucci na sezon jesień–zima 2015 (Fot. Spotlight) Pokaz Gucci na sezon jesień–zima 2015 (Fot. Spotlight)

Michele w krótkim czasie zrobił to, co udaje się nielicznym: stworzył spójny, wyrazisty i rozpoznawalny wizerunek Gucci.

Pokaz Gucci na sezon jesień–zima 2022 roku (Fot. Spotlight) Pokaz Gucci na sezon jesień–zima 2022 roku (Fot. Spotlight)

Projektant przez ostatnie lata wyznaczał trendy w branży i zawsze był o krok przez konkurencją. Dzięki niemu Gucci stało się swego rodzaju instytucją kulturalną. – Nadszedł czas, aby moda otworzyła się na coś więcej niż sukienki, w przeciwnym razie rynek się zawali – powiedział przy okazji otwarcia Gucci Garden w 2018 roku. W kompleksie z logo GG, mieszczącym się w XIV-wiecznym Palazzo della Mercanzia we Florencji, obok flagowego butiku znalazły się: sala kinowa, galeria wystawiennicza, sklep z pamiątkami i restauracja Gucci Osteria.

Zwykle trudno było wskazać pomysł czy myśl przewodnią jego kolejnych kolekcji. Inspiruje go wszystko: klimat lat 40., porcelanowe laki, militarne kroje, edwardiańskie detale, reprodukcje XVI-wiecznego malarstwa, starożytne rzeźby. Te z pozoru niepasujące do siebie elementy w kolekcjach Gucci tworzyły spójną, nieco eklektyczną całość.

Kiedy wydawało się, że widzieliśmy już wszystko, projektant znowu zaskakiwał. Jak wtedy, gdy w 2018 rok do współpracy zaprosił Dappera Dana, krawca z Harlemu, który w latach 80. podrabiał projekty Gucci. W 2020 roku, w trakcie pandemii, nową kolekcję postanowił zaprezentować w formie miniserialu reżyserowanego przez Gusa Van Santa. W tym samym roku dom mody promował ideę mody cyrkularnej i razem z platformą zakupową The Real Real zachęcał do kupowania projektów z logo GG z drugiej ręki.

Do historii prawdopodobnie przejdzie też ostatni pokaz i kolekcja autorstwa Alessandra Michelego. Na wybiegu w roli modeli i modelek pojawili się wyłącznie bliźniacy i bliźniaczki.

– Czuję się szczęśliwy, kiedy pracuję. Nie myślę o tym, czy jutro zostanę zwolniony, czy nie. Presję możesz czuć wtedy, gdy jesteś bardziej skoncentrowany na swojej pozycji zawodowej niż na tworzeniu – powiedział Michele w jednym z wywiadów. Jak na razie nie zdradził, jakie są jego dalsze plany po odejściu z Gucci.

Alessandro Michele podczas finału pokazu Gucci na jesień–zimę 2018 (Fot. Spotlight) Alessandro Michele podczas finału pokazu Gucci na jesień–zimę 2018 (Fot. Spotlight)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze