1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Gorpcore – na czym polega popularny trend?

Pokaz Fendi Resort 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Wygodny i praktyczny styl spotykany do tej pory na górskich szlakach trafił na ulice wielkich miast. Jak będziemy go nosić w 2023 roku?

Ostatnie lata w wyraźny sposób zmieniły nasze podejście do codziennej garderoby. Zaczęliśmy przywiązywać większą uwagę do jakości i komfortu kupowanych rzeczy. Przyczyniła się do tego m.in. pandemia. Przebywając dużo czasu w domu, bardziej niż styl zaczęła liczyć się dla nas funkcjonalność i wygoda noszonych ubrań. Ta zasada dotyczy również garderoby noszonej poza domem. Aby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne, każdą wolną chwilę staraliśmy się spędzać na świeżym powietrzu, spacerując w pobliskich parkach lub organizując weekendowe wypady za miasto.

Dlatego w tamtym czasie wyraźnie wzrosła popularność marek specjalizujących się nie tylko w ubraniach sportowych czy athleisure, ale także odzieży outdoorowej, takich jak Patagonia, The North Face czy Arcteryx.

Styl gorpcore narodził się wtedy, kiedy młodzi mieszkańcy wielkich miast zaczęli włączać do codziennych stylizacji elementy odzieży typowo outdoorowej, przeznaczonej np. do pieszych wędrówek górskich. Ubrania gorpcore, takie jak przeciwdeszczowe kurtki, puchówki, kamizelki i polary, wyróżniają: funkcjonalność, luźny pudełkowy kształt i bogata paleta kolorystyczna. Najlepiej jeśli nosimy je na tzw. „cebulkę”, zdejmując lub dokładając kolejne warstwy w zależności od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Pokazy na jesień–zimę 2022 roku, od lewej: Dsquared, Sacai, Jacquemus (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Gorpcore pochodzi od słowa „gorp”, które jest skrótem od nazwy Good Ol’ Raisins and Peanuts – popularnej amerykańskiej przekąski polecanej podczas różnego rodzaju aktywności fizycznej, a bazującej na mieszance granoli, suszonych owoców i orzechów.

Nie trzeba było długo czekać, aby trend podchwyciły znane domy mody. Część z nich, jak Gucci czy Maison Margiela, stworzyło limitowane kolekcje lub pojedyncze produkty we współpracy ze znanymi markami outdoorowymi, aby sprawdzić, jak zareagują ich klienci.

Kolekcja przygotowana przez włoski dom mody Gucci i markę The North Face w 2020 roku okazała się ogromnym sukcesem. Projekty wyprzedały się w ekspresowym tempie, a przed sklepami ustawiały się kolejki. Firmy szybko podjęły decyzję o kontynuacji współpracy.

Sukces Gucci x The North Face ośmielił inne znane marki i w sezonie jesień–zima 2022 roku styl gorpcore pojawił się na wybiegach m.in. u Sacai, Jacquemusa, Dsquared, Roksandy i Moncler. Elementy mody outdoorowej: techniczne kurtki i spodnie, polary, duże praktyczne plecaki, buty trekkingowe – projektanci łączą z ubraniami typowo casualowymi, jak dżinsy, swetry, bluzy dresowe, a czasem nawet wieczorowymi: eleganckimi sukienkami, spodniami czy wizytowymi koszulami.

Pokazy na jesień–zimę 2022 roku, od lewej: Roksanda, Louis Vuitton, Sacai (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Kolekcja Moncler na jesień–zimę 2022 roku (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Eksperci z branży mody przewidują, że gorpcore będzie jednym z najsilniejszych trendów 2023 roku, a charakterystyczne dla tego stylu elementy odzieży znajdziemy coraz częściej także w sieciówkach.

Pokaz Fendi Resort 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze