1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Levi’s 501 – 150 lat modelu, który stał się klasyką mody

(Fot. materiały prasowe)
Rozporek na guziki, prosta nogawka i czerwona wszywka – to baza modelu, który stał się klasyką mody i który w tym roku obchodzi 150-lecie powstania. Mowa o kultowych jeansach Levi’s 501.

Wszystko zaczęło się od Jacoba Davisa i jego przełomowej innowacji w dziedzinie odzieży roboczej, czyli miedzianych nitów na płóciennych spodniach. Pomysł od razu spodobał się jego dostawcy towarów pasmanteryjnych, Leviemu Straussowi – wspólnie więc rozpoczęli pracę nad wersją kombinezonu z jeansu i grubo tkanej bawełny, którą opatentowali w 1873 roku i oficjalnie zapoczątkowali to, co stało się nam znane jako jeansy 501.

Od tej pory model ewoluował, zmieniając swój krój, ale nie zmieniając charakteru.

Z czasem zwiększyła się wytrzymałość jeansów, a także – w odpowiedzi na zmiany w modzie męskiej – do kombinezonów dodano szlufki na pasek. W latach. 30. odzież marki Levi's stała się głównym elementem zachodniej odzieży roboczej i ulubieńcem kowbojów oraz jeźdźców rodeo.

Levi's 105 z 1944 roku (Fot. materiały prasowe)

Po II wojnie światowej były to już spodnie do codziennego użytku, z nieco węższymi nogawkami i bez tylnego ściągacza oraz guzików na szelkach. Powracający z wojny żołnierze, członkowie klubów motocyklowych, artyści, muzycy i, co najważniejsze, nastolatkowie – wszyscy pokochali 501 za ich ponadczasowy styl, a dzięki roli Marlona Brando w filmie „The Wild One” z 1953 roku stały się one symbolem popkultury.

Nazwane przez magazyn „Time” w 1999 roku „najważniejszym elementem mody XX wieku”, jeansy 501 kontynuowały swój niezrównany sukces jako globalna ikona w XXI wieku.

Levi's 501 krój z 1981 roku (Fot. materiały prasowe)

W tym roku Levi's obchodzi 150. rocznicę powstania kultowych 501. Aby uczcić tę przełomową rocznicę, marka ponownie wprowadza na rynek klasyczny krój 501 z 1954 roku dla mężczyzn i 501 z 1981 roku dla kobiet. Wersja dla mężczyzn charakteryzuje się wyższym stanem i smuklejszą, lekko zwężaną nogawką, z kolei krój modelu dla kobiet zbliżony jest do jeansów typu „mom jeans”, ma wyższy stan i zwężaną nogawkę.

Levi's 501 krój z 1954 roku (Fot. materiały prasowe)

Poza tym marka wprowadza nową gamę wykończeń inspirowanych jeansami 501 – każdy z nich to naturalnie wytarte wykończenie na denimie typu „selvedge” inspirowane trzema archiwalnymi jeansami Levi’s 501 (z 1890, 1978 oraz 1983 roku). W tym sezonie zobaczymy również kilka nowych rzemieślniczych i patchworkowych wykończeń w stylu vintage.

(Fot. materiały prasowe)

Z okazji 150. rocznicy powstania modelu 501 linia archiwalnie wykończonych jeansów została uzupełniona specjalnym zestawem detali, takich jak tylna naszywka z okazji 150. rocznicy, specjalna czerwona metka z napisem Levi's z przodu i „150” z tyłu, tkana wewnętrzna metka, znaczek z tyłu wewnętrznej kieszeni oraz znaczek na wewnętrznej stronie nitowych guzików z napisem „1873–2023”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze