1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Zmarł Paco Rabanne, słynny projektant

Paco Rabanne (Fot. Stephan Rumpf/Interfoto/Forum)
Zmarł Paco Rabanne, jeden z najsłynniejszych hiszpańskich projektantów mody. Miał 88 lat.

O śmierci projektanta poinformowała agencja Reuters. Projektant zmarł dzisiaj w swoim domu we Francji. Był jedną z najważniejszych i najbardziej przełomowych postaci mody XX wieku. „Naznaczył pokolenia swoją radykalną wizją mody, a jego dziedzictwo będzie żyło” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu hiszpańskiej firmy Puig, która odpowiada za markę Paco Rabanne.

Paco Rabanne urodził się w Hiszpanii, ale niemal całe życie spędził we Francji. Z wykształcenia był architektem, studiował w Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Karierę w modzie zaczął jako projektant biżuterii dla domów mody Givenchy, Dior oraz Balenciaga. Swoją markę założył w 1966 roku.

W latach 60. został okrzyknięty enfant terrible francuskiego świata mody. W wieku 30 lat wymyślił swoją pierwszą kolekcję, a dwa lata później zaprezentował pokaz, którym otworzył sobie drzwi do sławy. Stworzył bowiem sukienki, w których wykorzystał elementy plastiku i metalu. Ten drugi stał się potem jego znakiem rozpoznawczym.

Ubierał najwybitniejsze francuskie gwiazdy, między innymi Francoise Hardy, Jane Birkin i Serge Gainsbourg. Jego najsłynniejszymi kreacjami były te noszone przez Jane Fondę w kultowym filmie science fiction Rogera Vadima „Barbarella”. Pod koniec lat 60. nawiązał współpracę z firmą Puig, wprowadzając tym samym na rynek perfumy. Invictus, 1 Million, Olympea, Lady Million czy Pure XS do dziś zdobią półki drogerii na niemal całym świecie.

Paco Rabanne szokował i zachwycał. Był rewolucjonistą i zostanie nim na zawsze.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze