Couture to miejsce, gdzie marzenia stają się rzeczywistością… – napisał 3 lutego 2023 roku magazyn „Women Wear Daily” na pierwszej stronie specjalnego codziennego wydania. Chociaż pokazy haute couture na wiosnę–lato 2023 zakończyły się prawie dwa tygodnie temu, nadal nie cichną komentarze dotyczące kolekcji spod znaku wysokiego krawiectwa najważniejszych paryskich domów mody.
Pokaz haute couture domu mody Schiaparelli na wiosnę 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Największą sensację wzbudziła prezentacja domu mody Schiaparelli. Jego dyrektor kreatywny Daniel Roseberry zainspirowany „Boską komedią” Dantego pokazał na wybiegu kolekcję pełną przeskalowanych form, rzeźbiarskich elementów i zaskakujących detali. Jednak w mediach społecznościowych komentowano jedynie trzy sylwetki z ponad trzydziestu zaprezentowanych tego dnia na wybiegu. Wszystko dlatego, że projekty ozdobione były głowami lwa, lamparta i wilka do złudzenia przypominającymi łby prawdziwych zwierząt. W Internecie pojawiły się wyjątkowo skrajne opinie. Od laurek i nazywania projektanta wizjonerem po uznanie jego pomysłu za promocję kłusownictwa i traktowania dzikich zwierząt jak trofea. Krytyków niespecjalnie interesowały inspiracje, komentarz projektanta, historia domu mody, powiązania jego założycielki, Elsy Schiaparelli, ze światem sztuki czy współpraca z takimi przedstawicielami surrealizmu jak Salvador Dalí. Pojawiały się też głosy, że projekty ze zwierzęcymi głowami są zupełnie niepraktyczne i niestosownym jest włożyć je nawet na bal karnawałowy.
Pokaz haute couture domu mody Schiaparelli na wiosnę 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Dlaczego ta kolekcja wzbudziła aż takie emocje? Może gdyby wspomniane głowy zwierząt były mniej realistyczne, gdyby na pierwszy rzut oka było wiadomo, że są sztuczne, to kolekcja nie zostałaby w ogóle uznana za kontrowersyjną? A może właśnie o to chodziło projektantowi, by pokazać, że nic nie jest takie, jakim się wydaje?
Pokaz haute couture domu mody Schiaparelli na wiosnę 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Zamieszanie wokół pokazu ostatniej kolekcji haute couture Schiaparelli jasno pokazuje, że od współczesnej branży mody wymaga się poprawności politycznej. Zanim projektant przystąpi do pracy, powinien zastanowić się, jak zostanie odebrana jego kolekcja, czy inspiracje i efekt aby na pewno nikogo nie urażą, nie wzbudzą społecznego sprzeciwu. Jednak takie podejście to nie najlepszy sprzymierzeniec w procesie tworzenia.
Pokaz haute couture domu mody Dior na wiosnę 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Dziś znaczna większość kolekcji haute couture, czyli szytych na miarę, ręcznie wykonanych kreacji na zamówienie największych gwiazd i najbogatszych klientów, jest typowo użytkowa i od kolekcji „ready to wear” (gotowych do noszenia) różni się jedynie jakością i kunsztem wykonania. Współczesna moda ma być przede wszystkim wygodna i praktyczna, także ta najbardziej luksusowa. Ale nie zawsze tak było. Jeszcze w latach 90. XX wieku kolekcje haute couture wcale nie musiały być ani funkcjonalne, ani sprzedażowe. Były wizytówką danego domu mody. Miały służyć przede wszystkim urzeczywistnieniu wizji projektanta – artysty, który miał zupełnie wolną rękę podczas procesu kreacji. Najlepszym przykładem są kolekcje Johna Galliano dla domu mody Christian Dior. Prezentowane kreacje wyglądały często jak kostiumy teatralne, zachwycały pomysłem i sposobem realizacji. Wtedy nikomu nie przeszkadzało, że niespecjalnie nadają się do noszenia albo że trudno się w ich poruszać. Pokazy haute couture były jak spektakle, w których modelki zamieniały się w nieme aktorki. Projekty z tych wyjątkowych kolekcji do dziś traktowane są jak dzieła sztuki i były wielokrotnie pokazywane podczas najważniejszych modowych wystaw na całym świecie.
Pytanie o przyszłość i to, jak powinno wyglądać haute couture, pojawiało się wielokrotnie począwszy od II wojny światowej. Po tym, jak w połowie lat 60. XX wieku powstał bardziej dostępny i tańszy segment odzieży „ready to wear”, zastanawiano się, czy tworzenie pracochłonnych i bardzo drogich ubrań na zamówienie małej grupy klientów ma jeszcze sens. Jednak posiadanie atelier przygotowującego te niepowtarzalne kolekcje nadal świadczy o wyjątkowości i randze domu mody. Haute couture to spojrzenie na modę jak na jedną z dziedzin sztuki, która ma prowokować, skłaniać do myślenia i dyskusji. I wielu ekspertów z branży mody oraz marek nadal tak chce ją postrzegać. W sezonie wiosna 2023 wystarczy przywołać Stéphana Rollanda, duet Victor & Rolf, Jeana Paula Gaultier czy właśnie Schiaparelli.
Pokaz haute couture domu mody Stéphane Rolland na wiosnę 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Pokaz haute couture domu mody Viktor & Rolf na wiosnę 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Kolekcja haute couture domu mody Jean Paul Gaultier na wiosnę 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)