1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Modele torebek, które przetrwały próbę czasu

Pokaz Fendi Resort 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Do 25 maja 2023 roku w Muzeum Mody w Hasselt trwa wystawa „Bags: Inside out”, na której prezentowanych jest ponad 270 torebek, począwszy od zdobnej chińskiej torebki z XVIII wieku, przez kufer z początku XX wieku francuskiego domu mody Louis Vuitton, po współczesne projekty Gucci. Przy tej okazji przyglądamy się modelom, które pomimo upływu czasu wciąż są modne i pożądane.

Torebka Versace, 1994 (Fot. Victoria and Albert Museum w Londynie)

Odwiedzający wystawę „Bags: Inside out” przekonają się, że torebka to coś więcej niż tylko funkcjonalny dodatek codziennego użytku. To także element dekoracji i symbol statusu. Torby i ich zawartość mówią wiele o czasach, w których żyjemy, naszym życiu i przyzwyczajeniach. Mogą być formą manifestu i przekazem osobistych przekonań. Torebka z napisem „I’m not a plastic bag” brytyjskiej projektantki Anyi Hindmarch, którą można zobaczyć na ekspozycji, jest tego dobrym przykładem.

Torebka Anyi Hindmarch, 2007 (Fot. Victoria and Albert Museum w Londynie)

Na wystawie nie mogło zabraknąć najbardziej kultowych modeli od lat cieszących się niesłabnącą popularnością. Jednym z nich jest torebka „Baguette” włoskiego domu mody Fendi, która w zeszłym roku obchodziła swoje 25. urodziny. W latach 90. zdobyła popularność dzięki serialowi „Seks w wielkim mieście”. „To nie torebka, to bagietka!” – krzyczała w jednym z odcinków Carrie Bradshaw do złodzieja, który chciał pozbawić ją stylowych i cennych dodatków. Model „Baguette” w kilku rozmiarach i wersjach kolorystycznych znajdziemy w kolekcji Fendi Resort 2023.

Sarah Jessica Parker jako Carrie Bradshaw w serialu „Seks w wielkim mieście”, 1997 (Fot. Chronicle/Alamy Stock Photo)

Pokaz Fendi Resort 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Wiele torebek zawdzięcza rozpoznawalność swoim znanym właścicielkom. To między innymi pokazywane na wystawie torebki „Kelly” od Hermès (nazwana na cześć aktorki Grace Kelly) i „Lady Dior” – od zawsze kojarząca się z księżną Dianą. Oba modele wciąż są dostępne w ofertach francuskich domów mody, a ich ceny na rynku wtórym stale rosną. To dowód na to, że zakup wymarzonej torebki może okazać się również bardzo dobrą inwestycją.

Grace Kelly w Hollywood, 1956 (Fot. Allan Grant/Collectie LIFE Images via Getty Images/Getty Images)

W ostatnim czasie wiele marek wprowadza ponownie do sprzedaży odświeżone modele swoich kultowych torebek, które zdobyły popularność kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Przykładem może być „Saddle bag” Diora, która po raz pierwszy została pokazana pod koniec lat 90., czy „Jackie 1961” włoskiego domu mody Gucci, z którą w latach 60. XX wieku nie rozstawała się Jackie Kennedy Onassis. Co ciekawe, według raportu wyszukiwarki Tagwalk z 2020 roku, aż 66 proc. pytanych deklaruje, że jest w stanie wydać tyle samo na torebkę vintage (np. „Jackie 1961”), ile na model z nowej kolekcji.

Pokaz Gucci Resort 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze