1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Virginie Viard odchodzi z domu mody Chanel

Virginie Viard odchodzi z domu mody Chanel

Virginie Viard podczas finału pokazu Chanel haute couture na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Virginie Viard podczas finału pokazu Chanel haute couture na wiosnę–lato 2023 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Tą informacją od wczorajszego wieczora żyje cała branża mody. W oficjalnym oświadczeniu przedstawiciele domu mody Chanel poinformowali, że rozstają się z Virginie Viard, która przez pięć lat pełniła funkcję dyrektorki kreatywnej francuskiej marki.

Pokaz Chanel haute couture na wiosnę–lato 2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Pokaz Chanel haute couture na wiosnę–lato 2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

„Chanel pragnie podziękować Virginie Viard za jej niezwykły wkład w modę, kreatywność i witalność Chanel” – czytamy w komunikacie. Viard pracę we francuskim domu mody zaczynała 30 lat temu jako stażystka. Przez 25 lat była najbliższą współpracowniczką Karla Lagerfelda. – Ona jest moją prawą i lewą ręką – powiedział Lagerfeld w jednym z wywiadów w 2018 roku. – Nasz związek jest niezbędny, podwojony przez bardzo prawdziwą przyjaźń i uczucie. Po śmierci projektanta w 2019 roku Viard objęła stanowisko dyrektorki kreatywnej Chanel.

Awans i nowe obowiązki wymagały od Viard jeszcze większego skupienia się na pracy. „Cały czas pracuję. To tak, jakby moi dziadkowie dali mi swój domek z tkaniny, a ja chcę, żeby był najlepszy – chcę, żeby byli szczęśliwi. Często zadaję sobie pytanie: „Karl, co o tym myślisz?”. Czy wszystko w porządku?” – powiedziała w jednym z wywiadów. Viard nie odrzuciła wszystkiego, z czego do tej pory słynął dom mody Chanel, ale powoli wprowadzała swoje ulubione elementy. W kolekcjach zaczęła łączyć miękką kobiecość z rock and rollowymi akcentami. Jej projekty chwalono za pragmatyzm. Mówiono, że domem mody po raz kolejny kieruje kobieta, która, podobnie jak Coco Chanel, projektuje dla innych kobiet. W jej kreacjach na czerwonym dywanie pojawiały się m.in. Margot Robbie, Sofia Soppola, Lily Rose Depps. Rok temu Virginie Viard zaprojektowała trzy suknie ślubne dla ikony stylu Sofii Richie Grainge.

Pokaz Chanel na wiosnę–lato 2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Pokaz Chanel na wiosnę–lato 2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Viard podczas pracy nad kolejami kolekcjami inspiracji szukała m.in. w starym kinie lat 20. i 30. XX wieku oraz garderobach gwiazd Hollywood tamtego okresu. Lubiła, gdy projekty pasowały do konkretnych modelek, dlatego sama zajmowała się stylizacją. „Nie wszystko pasuje każdemu, a jeśli ktoś nie czuje się komfortowo w danym ubraniu, ja je zmieniam” – mówiła w jednym z wywiadów.

Pokaz Chanel na jesień–zimę 2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE) Pokaz Chanel na jesień–zimę 2024 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

O odejściu Viard z Chanel spekulowano już od dłuższego czasu. Choć przychody marki rosły, to kolejne kolekcje autorstwa projektantki spotykały się z letnimi recenzjami ze strony branżowej prasy. Przedstawiciele firmy nie podali informacji, kto zastąpi Viard. Wśród potencjalnych następców najczęściej wymienia się Hediego Slimane’a, który dla tej propozycji miałby opuścić stanowisko dyrektora kreatywnego innego francuskiego domu mody – Celine.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze