1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Naomi: In Fashion – rusza pierwsza wystawa poświęcona jednej z najsłynniejszych modelek w historii

Naomi: In Fashion – rusza pierwsza wystawa poświęcona jednej z najsłynniejszych modelek w historii

Naomi Campbell (Fot. materiały prasowe)
Naomi Campbell (Fot. materiały prasowe)
Już w najbliższą sobotę w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie otwarta zostanie ekspozycja opowiadająca o karierze brytyjskiej supermodelki Naomi Campbell. Za ilustrację posłuży około 100 kreacji i akcesoriów najważniejszych projektantów i domów mody. Część z nich pochodzi z prywatnej garderoby Campbell.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

– Jest rozpoznawana na całym świecie jako supermodelka, aktywistka, filantropka i twórcza współpracowniczka, co czyni ją jedną z najbardziej płodnych i wpływowych postaci współczesnej kultury – powiedziała Sonnet Stanfill, starsza kuratorka ds. mody w V&A. Naomi Campbell karierę w modelingu zaczynała w wieku 15 lat. W 1988 roku, mając zaledwie 18 lat, przeszła do historii jako pierwsza czarnoskóra modelka, która pojawiła się na okładce paryskiej edycji „Vogue’a”. Szybko zyskała status supermodelki i razem z Lindą Evangelistą, Cindy Crawford i Christy Turlington była gwiazdą pokazów najważniejszych domów mody, od Chanel i Diora, po Versace i Alexandra McQueena.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Odwiedzający wystawę będą mieli niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska tak kultowym projektom jak inspirowany samochodami gorset Thierry'ego Muglera z 1989 roku czy słynna para niebotycznie wysokich butów na platformie od Vivienne Westwood, w których Campbell zaliczyła spektakularny upadek podczas pokazu brytyjskiej projektantki w 1993 roku. Ponadto na wystawie zostaną zaprezentowane kreacje takich marek, jak: Burberry, Chanel, Dolce & Gabbana, Gianni i Donatella Versace, Jean Paul Gaultier, John Galliano, Karl Lagerfeld, Valentino, Virgil Abloh, Yves Saint Laurent i wielu innych.

Gorset Thierry'ego Muglera (Fot. materiały prasowe) Gorset Thierry'ego Muglera (Fot. materiały prasowe)

Buty Vivienne Westwood na ponad 30 cm obcasie (Fot. materiały prasowe) Buty Vivienne Westwood na ponad 30 cm obcasie (Fot. materiały prasowe)

Na ekspozycji nie mogło zabraknąć projektów Azzedine’a Alaïa, którego Campbell nazywała swoim przybranym tatą. Kiedy jako nastolatka wyjeżdżała na pokazy i sesje zdjęciowe do Paryża, zatrzymywała się u Alaïa, który obiecał jej mamie, że będzie się nią opiekował.

Projekt wypożyczony z Azzedine Alaïa Foundation (Fot. materiały prasowe) Projekt wypożyczony z Azzedine Alaïa Foundation (Fot. materiały prasowe)

„Naomi: in Fashion” to również wystawa zdjęć autorstwa czołowych fotografów, takich jak Paolo Roversi Steven Meisel, Peter Lindbergh, przed których obiektywem Campbell wielokrotnie stawała. Kuratorem tej części jest Edward Enninful, były redaktor naczelny brytyjskiego „Vogue’a”. Fotografie pojawią się również w wydanym specjalnie z okazji wystawy albumie „Naomi In Fashion: Naomi Campbell”.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Wystawa potrwa do 6 kwietnia 2025 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze