Luksusowe buty są niczym małe dzieła sztuki. Wykonane z najlepszych materiałów, bogato zdobione i uszyte przez najlepszych rzemieślników na świecie. Te najdroższe buty na świecie często powstają na specjalne zamówienie – gwiazd albo zamożnych klientów, którzy chcą spełnić swoje marzenie o posiadaniu butów, jakich nie ma nikt inny.
– Daj dziewczynie odpowiednie buty, a podbije świat – powiedziała kiedyś Marilyn Monroe. Hollywoodzka aktorka miała słabość do luksusowych butów i wcale tego nie ukrywała. Nie tylko ona. Miliony kobiet na świecie marzą o szpilkach od takich marek jak Manolo Blahnik, Roger Vivier czy Christian Louboutin, które słyną z najwyższej jakości.
Od XVI-wieku aż do dziś luksusowe obuwie było symbolem stylu, jakości i rzemieślniczego kunsztu. Dziś trzeba za nie zapłacić kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To cena za posiadanie butów, które są nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim wyjątkowe. Często zdobione piórami, perłami i kamieniami szlachetnymi, a co najważniejsze – powstają tylko w jednym egzemplarzu. Najczęściej zamawiają je gwiazdy kina i muzyki, by pojawiać się w nich na ważnych wydarzeniach: premierach, festiwalach filmowych, rozdaniach Oskarów czy podczas występów na scenie.
Dla jednych są kolejnym dodatkiem w szafie, dla innych symbolem statusu. Jeszcze inni traktują je kolekcjonersko. Są też osoby, dla których luksusowe buty są inwestycją, bo – tak, jak np. obrazy – z czasem zyskują na wartości. Które buty są najdroższe na świecie i co sprawia, że są luksusowe?
Historia butów sięga kilku wieków wstecz, choć ich dokładne pochodzenie nie jest znane. Dół formularza Najstarszy but, jaki znaleziono to liczący 8 tysięcy lat sandał wykonany z włóknistych materiałów (znaleziono go w latach 50. ubiegłego wieku w Missouri w Stanach Zjednoczonych). W starożytnym Egipcie noszono sandały z plecionego papirusu. Rzymianie produkowali różnorodne obuwie i często nosili je w zależności od pozycji, jaką zajmowali w społeczeństwie.
Średniowieczne buty odzwierciedlały ówczesną modę. Model Poulaine, nazywany „butami z Polski”, miał czub o długość nawet 18 cm. Te noszone za czasów króla Henryka VIII miały podeszwy o szerokości ponad 16 cm, a modne od XV do XVII wieku buty chopine miały platformę, która była wysoka nawet na 45 centymetrów!
Za czasów panowania królowej Elżbiety I zarówno kobiety, jak i mężczyźni chodzi w butach na obcasach, a prawy i lewy były… takie same. Dopiero od końca XVIII wieku zaczęto bawić się detalami, pozwalając szewcom na puszczenie wodzy fantazji. Wtedy pojawiły się kokardki, rozety, marszczenia, frędzle i wiązania wokół kostki.
Klasyczna szpilka, jaką nosimy dziś, pojawiła się dopiero w latach 50. ubiegłego wieku, ale już 30 lat wcześniej szewcy szyli luksusowe buty z obcasami wysadzanymi drogocennymi klejnotami. Dziś nie ma jednej definicji luksusowych butów. Mogą nimi być zarówno szpilki, jak i sneakersy, które już dawno przestały być tylko butami sportowymi.
Buty Moon Star, cena: 19,92 milionów dolarów
Moon Star – najdroższe luksusowe buty na świecie warte ponad 19 milionów dolarów. (Fot. Giuseppe Cacace/AFP/East News)
Najdroższe buty na świecie to Moon Star Shoes. Stworzył je włoski projektant butów Antonio Vietri w 2019 roku. Ozdobione są brylantami, których łączna masa wynosi 30 karatów (każdy z nich oprawiony jest w czyste złoto) oraz kawałkami meteorytu, znalezionego w 1576 roku w Argentynie. Ich gruba platforma wykonana została z metalu, a wyrzeźbiony w złocie obcas kształtem przypomina słynny drapacz chmur Burdż Chalifa w Dubaju. To właśnie tam, podczas MIDE Fashion Week, te luksusowe szpilki, które dostępne są tylko na zamówienie, po raz pierwszy pokazano światu.
Buty z diamentami The Passion Diamond, cena: 17 milionów dolarów
Zostały zaprojektowane w 2018 roku przez markę Jada Dubai, która pochodzi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i powstały we współpracy z firmą jubilerską Passion Jewelers. Te eleganckie szpilki wykonane są z prawdziwego złota – nawet ich wkładka jest ze złota. Każdy but ozdobiony jest 15-karatowym diamentem i 118 małymi, okrągłymi diamentami. The Passion Diamond Shoes nie znalazły jeszcze nabywcy. Można je obejrzeć w jedynym na świecie siedmiogwiazdkowym hotelu Burj Al Arab w Dubaju.
Szpilki Debbie Wingham, cena: 15,1 miliona dolarów
Anonimowa rodzina z Dubaju zamówiła na urodziny u brytyjskiej projektantki Debbie Wingham szpilki, które miały przypominać tort. Jej dzieło powstało w wyniku współpracy z Chrisem Campbellem, współczesnym artystą mieszkającym na Florydzie. Botki na szpilce zostały ozdobione cennymi klejnotami, m.in. ponad tysiącem diamentów, wśród których są 3-karatowe rzadkie różowe diamenty i 1-karatowe niebieskie diamenty. Mają pokryte złotem podeszwy i zamki błyskawiczne, a skórzane elementy pomalowane zostały 24-karatowym złotem. Nawet szwy mają luksusowe – wykonano je nićmi z 18-karatowego złota. Jakby tego było mało, ich środek ozdobiono wykonanym ze skóry kwiatem irańskiego jaśminu.
Rubinowe pantofle Dorotki z „Czarnoksiężnika z krainy Oz” Harry'ego Winstona, cena: 3 miliony dolarów
Z okazji 50. Rocznicy powstania filmu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” z Judy Garland, Ron Winston, prezes firmy jubilerskiej Harry Winston, odtworzył jej słynne czerwone pantofelki. Każdy z butów zdobi 2329 rubinów (w sumie mają 1500 karatów) i diamentów (o łącznej masie 25 karatów). Para została wykonana w rozmiarze, który nosiła aktorka. Buty zostały zaprezentowane światu w Trump Tower na Manhattanie przez Rona Winstona oraz… Donalda Trumpa. Firma Harry Winston planowała przekazać rubinowe pantofelki fundacji Make-A-Wish, by pozyskać fundusze na cele charytatywne.
Szpilki „Rita Hayworth” Stuart Weitzman, cena: 3 miliony dolarów
Model nazwany imieniem i nazwiskiem legendarnej gwiazdy kina, to najdroższy z luksusowych butów zaprojektowanych przez Amerykanina Stuarta Weitzmana. Kosztuje 3 miliony dolarów i jest ozdobiony kolczykami wykonanymi z diamentów, rubinów i szafirów, które Rita Hayworth nosiła w filmie „Skazani na Shawshank”. Szpilki „Rita Hayworth” nie są na sprzedaż – właścicielką tych butów jest córka hollywoodzkiej aktorki, księżniczka Yasmin Aga Khan.
Tom Ford Custom by Jason Arasheben, cena: 2 miliony dolarów
Te buty stworzyło dwóch projektantów – Tom Ford i Jason Arasheben, projektant biżuterii z brylantami i właściciel marki Jason of Beverly Hills. Powstały one w 2014 roku na zamówienie amerykańskiego komika (a prywatnie byłego męża Mariah Carey) Nicka Cannona, który nosił je podczas prowadzenia programu telewizyjnego „America’s Got Talent”. Tom Ford zaprojektował i wykonał buty, a Jason Arasheben ozdobił je ponad 14 tysiącami białych diamentów o pełnym szlifie (o łącznej masie aż 340 karatów), oprawionych w białe złoto. Wykonanie całości zajęło aż 2 tysiące godzin. Można więc podejrzewać, że była to koronkowa robota.
Szpilki Kopciuszka Stuarta Weitzmana, cena: 2 miliony dolarów
Stuart Weitzman zainspirował się kultową bajką Disneya, tworząc buty, które pomimo upływu lat wciąż uznawane są za jedne z najbardziej niezwykłych (i drogich) butów na świecie. Buty uszyto z najlepszej włoskiej skóry i ozdobiono 565 brylantami znanej jubilerskiej marki Kwiat. Prawdziwą wisienką na torcie jest umieszczona na prawym bucie ozdoba – niezwykle rzadki 5-karatowy brylant amaretto, którego wartość szacuje się na ponad 1 milion dolarów
Tanzanitowe szpilki Stuarta Weitzmana, cena: 2 miliony dolarów
Te szpilki nie przez przypadek nazywaj się tanzanitownymi. Stuart Weitzman współpracował przy ich powstaniu ze znanym projektantem biżuterii, Eddiem Le Vianem, który zadbał o to, by ozdobiono je imponującymi tanzanitami o łącznej masie 185-karatów. Szczęśliwa posiadaczka tych butów na pewno zauważy ozdobę – oszałamiającą 16-karatowy tanzanit w kształcie kropli, który przypomina wisiorek. A jakby luksusu było za mało, na pasku są diamenty o łącznej masie 28 karatów.
Rubinowe szpilki Stuarta Weitzmana, cena: 1,6 miliona dolarów
Kolejne na liście najdroższych luksusowych butów świata buty od Stuarta Weitzmana to rubinowe szpilki. Projektanta zainspirowały opisane powyżej rubinowe pantofelki, które marka Harry Winston zaprojektował z okazji rocznicy filmu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” i postanowił zrobić ich własną wersję. Jego model to szpilki, w których połączono 643 rubiny z platyną.
Szpilki Platinum Guild Stuarta Weitzmana, cena: 1,09 miliona dolarów
O tych szpilkach pisano, że nawet Kopciuszek pozazdrościłby kobiecie, która będzie mieć je w swojej szafie. Odkąd zadebiutowały na rozdaniu Oscarów w 2002 roku, uważane są za jedne z najdroższych butów na świecie. O ich cenie stanowi fakt, że do ich wykonania użyto 464 diamentów jubilerskiej firmy Kwiat, ale to, co jest w nich najbardziej interesujące, to system pasków, który nie został wcześniej wykorzystany nawet w najdroższych modelach butów.
Buty „Marilyn Monroe” Stuarta Weitzmana, cena: milion dolarów
Warte milion dolarów szpilki Stuarta Weitzmana zaprojektowanie w hołdzie Marilyn Monroe. (Fot. Thomas Concordia/Getty Images)
Te buty na pierwszy rzut oka nie wyglądają na luksusowe i warte miliona dolarów. Marilyn Monroe nigdy ich nie nosiła. Nie zdobią je brylanty ani inne kamienie luksusowe. I wykonane są z satyny. A jednak sandały z różą na szpilce od Stuarta Weitzmana to mimo upływu lat jedne z najdroższych butów świata. Nie wiadomo w jaki sposób projektant wszedł w posiadanie kolczyków z kryształami Swarovskiego, które niegdyś należały do Marilyn Monroe, ale to właśnie one znajdują się w samym środku satynowej róży. I właśnie to stanowi o ich największej wartości.
Jest kilka czynników, które sprawiają, że luksusowe buty są tak drogie: od wyjątkowo drogich materiałów, używanych do ich wykonania (m.in. najlepszej jakości skóry, jedwabie, perły czy pióra czy też diamenty i rzadkie kamienie szlachetne, które same w sobie mają ogromną wartość), przez setki po specjalistyczną wiedzę potrzebną, by powstały aż po wiele godzin żmudnej, ręcznej pracy rzemieślników, których umiejętności uchodzą dzisiaj za unikatowe. To wszystko sprawia, że luksusowe buty kosztują więcej niż te produkowane masowo.
Ekskluzywne butiki obuwia sprzedają również buty dla mężczyzn, które sa wykonane z egzotycznych skór i równie bogato zdobione, co damskie. (Fot. Launchmetrics)
Luksusowe buty nie są powszechnie dostępne. Jedne są szyte na miarę i powstają w jednym egzemplarzu, uwzględniając gust i styl konkretnej osoby. Inne to modele kolekcjonerskie, które powstają w jednej lub tylko kilku egzemplarzach (jak choćby Nike Air MAG 2016, które wyprodukowano tylko w liczbie 89 sztuk), co czyni je niezwykle rzadkimi i znacząco podnosi ich cenę.
Według magazynu Forbes rynek kolekcjonerskich butów od projektantów, w tym butów sportowych, wart jest obecnie ponad miliard dolarów. Szczególnie wysokie ceny osiągają na nim pożądane przez kolekcjonerów limitowane edycje sneakersów (np. modele sygnowane przez wielkie gwiazdy sportu). Wykonane przez marki z najwyższej półki w niewielkich ilościach, uchodzą za absolutny must-have. Dlatego, gdy pojawiają się na aukcjach, osiągają zawrotne ceny.
Najlepsze inwestycje w luksusowe buty to kupowanie limitowanych edycji sneakersów od znanych projektantów i marek modowych. (Fot. Launchmetrics)
Przykładem może być choćby zestaw sześciu par sneakersów, noszonych przez legendę NBA Michaela Jordana. Nazywany „Dynastią”, został sprzedany w 20023 roku za 8 milionów dolarów na aukcji Sotheby's, ustanawiając tym samym rekord najdroższych butów sportowych, jakie kiedykolwiek sprzedano. Nieużywane, limitowane modele Nike zaprojektowane przez Jordana, także osiągają zawrotne ceny. Dom aukcyjny Sotheby’s wystawia je na swojej stronie za kilka a nawet kilkanaście tysięcy dolarów. Inwestycje w luksusowe buty są więc bardzo opłacalne.
Robione na wymiar luksusowe buty zamawia się bezpośrednio u projektanta, który przygotowuje projekt uwzględniając modowy styl, gust i preferencje klienta. Są też gotowe modele, które powstają w pojedynczych egzemplarzach. Nigdy nie trafiają one do oficjalnej sprzedaży – są oferowane bezpośrednio stałym klientkom marek. Luksusowe buty, wyprodukowane w niewielkiej liczbie (z tzw. limitowanych kolekcji) trafiają do butików marek lub do luksusowych domów handlowych, jak np. Harrod’s w Londynie czy Saks Fifth Avenue w Nowym Jorku. Niektóre są kupowane jako inwestycja do prywatnych kolekcji, a z czasem sprzedawane są z zyskiem na aukcjach za pośrednictwem renomowanych domów aukcyjnych, jak Sotheby’s czy Christie’s.
Pielęgnacja luksusowego obuwia zawsze powinna się odbywać według wskazówek producenta. Najdroższe buty na świecie wykonane są często z nietypowych i niezwykle kosztownych surowców, o które trzeba dbać w szczególny sposób. Takimi surowcami są choćby delikatne pióra, wykorzystywane w ozdobach czy też rzadkie kamienie szlachetne, które nie powinny wchodzić w reakcję z produktami chemicznymi.
Pielęgnacja luksusowego obuwia bywa trudna, bo każdy detal jest niezwykle delikatny. (Fot. Launchmetrics)
Na co dzień luksusowe buty warto przechowywać na prawidłach, aby uniknąć ich deformowania, w woreczkach przeciwkurzowych oraz w oryginalnych pudełkach, a ich pielęgnację oraz wszelkie naprawy powierzać wykwalifikowanym specjalistom. Wielu producentów i projektantów świadczy zresztą takie usługi dla swoich klientów.
Za właściciela największej kolekcji butów uważany jest DJ Khaled. Jego zbiory liczą ponad 10 tysięcy par obuwia o łącznej wartości 8 milionów dolarów. Szacuje się, że w luksusowych butach ulokował 10 procent swojego majątku.
Najdroższą kolekcje butów posiada z kolei biznesmen Jordan Gellner – prawnik z wykształcenia, który postanowił inwestować w kolekcjonerskie sneakersy, zamiast rozpocząć pracę w kancelarii. Dziś posiada on 2388 par butów o łącznej wartości ponad 100 milionów dolarów i jest właścicielem pierwszego na świecie muzeum butów. Na liście właścicieli najdroższych butów są też DJ Bigboy Cheng (w ciągu całego życia był posiadaczem ponad 20 tysięcy sneakersów, jego najdroższa para to automatycznie sznurujące się Nike Mag Back to the Future (2016), które kosztowały 85 tys. dol.), raper Chris Brown (ma ponad tysiąc unikatowych par butów sportowych) oraz Kylie Jenner (jej kolekcja wyceniona została na milion dolarów, co stanowi tylko 0,10 proc. jej wartego 750 milionów dolarów majątku).
Wspomniane wcześniej rubinowe pantofelki, które Judy Garland nosiła w „Czarnoksiężniku z krainy OZ”. Niebieskie, zamszowe buty, o których Elvis Presley śpiewał w przeboju „Blue Suede Shoes”. Szpilki od Manolo Blahnika, na które ostatnie pieniądze wydawała Carrie Bradshaw w kultowym serialu „Seksie w wielkim mieście”.
Luksusowe buty stały się częścią kultury i mody, gdy tylko zaczęła się na świecie technologiczna rewolucja. Wraz z rozwojem mediów: telewizji, gazet, kina i, w ostatnich latach, Internetu miliony ludzi na świecie zaczęło zwracać uwagę na to, w co ubierają się znane osoby, a projektanci luksusowych butów zaczęli to wykorzystywać do pokazywania dzieł sztuki, które powstają w ich atelier.
Projektanci chętnie współpracują z celebrytami, dostarczając im buty na zamówienie na specjalne okazje. Luksusowe buty noszone przez znane osoby na czerwonym dywanie często stają się tematami rozmów i nadają ton nadchodzącym trendom. Zwiększają też zainteresowanie projektantami. Przykładem tego jest choćby efekt Sarah Jessiki Parker i „Seksu w wielkim mieście", który sprawił, że miliony kobiet aspirowało do posiadania szpilek od Manolo Blahnika czy Jimmy’ego Choo, co z kolei doprowadziło do zwiększenia świadomości tych marek i globalnego popytu na ich luksusowe buty od projektantów.
Jakie są najdroższe buty na świecie?
Najdroższe buty na świecie to „Moon Star”, stworzone przez Antonio Vieri. Kosztują one ponad 19 milionów dolarów i są ozdobione diamentami, kawałkami meteorytu i wykonane z czystego złota. Buty te są jedynym w swoim rodzaju luksusowym dziełem sztuki, które zostało zaprezentowane w 2019 roku w Dubaju.
Dlaczego luksusowe buty są tak drogie?
Luksusowe buty są drogie ze względu na kilka czynników. Przede wszystkim, wykorzystuje się do ich produkcji najwyższej jakości materiały, takie jak egzotyczne skóry, złoto czy diamenty. Dodatkowo, są one często wykonywane ręcznie przez wykwalifikowanych rzemieślników, co zwiększa ich wartość. Marki luksusowe inwestują także w unikalne wzornictwo oraz ekskluzywność, co sprawia, że te buty stają się symbolem statusu i prestiżu.
Jakie materiały są używane do produkcji najdroższych butów?
Najdroższe buty na świecie są wykonywane z luksusowych i rzadkich materiałów. Należą do nich egzotyczne skóry, takie jak skóra krokodyla, węża czy strusia, a także metale szlachetne, jak złoto czy platyna. Często są one dodatkowo ozdabiane diamentami, szmaragdami, rubinami i innymi kamieniami szlachetnymi. Wysokiej jakości jedwab, kaszmir i aksamity również mogą być wykorzystywane do detali lub wykończeń, podkreślając wyjątkowy charakter tych butów.
Gdzie można kupić najdroższe buty na świecie?
Najdroższe buty na świecie można kupić głównie na zamówienie u luksusowych projektantów, takich jak Jada Dubai, Stuart Weitzman czy Jimmy Choo. Niektóre z nich są dostępne w ekskluzywnych butikach w miastach takich jak Dubaj, Nowy Jork, Paryż czy Londyn. Często tego typu obuwie jest prezentowane na specjalnych pokazach mody, aukcjach charytatywnych lub prywatnych wydarzeniach, gdzie trafiają do rąk zamożnych kolekcjonerów. Alternatywnie, unikatowe modele pojawiają się na aukcjach luksusowych, takich jak Christie’s czy Sotheby’s, gdzie kolekcjonerzy mogą licytować rzadkie pary.
Jak dbać o luksusowe buty, aby zachowały swoją wartość?
Aby luksusowe buty zachowały swoją wartość, należy zadbać o kilka kluczowych kwestii:
- Przechowywanie: Trzymaj buty w oryginalnych pudełkach lub w specjalnych woreczkach z materiału, z dala od wilgoci i bezpośredniego światła słonecznego.
- Czyszczenie: Regularnie czyść buty odpowiednimi środkami, dostosowanymi do materiału, z którego są wykonane. Skórę pielęgnuj kremami i balsamami, a zamsz czyść szczotką do zamszu.
- Unikaj ekstremalnych warunków: Staraj się unikać noszenia luksusowych butów w deszczu, błocie czy na nierównych powierzchniach, aby zapobiec uszkodzeniom.
- Profesjonalna konserwacja: Regularnie oddawaj buty do profesjonalnego szewca, który zadba o ich odpowiednią konserwację, naprawi drobne uszkodzenia i odświeży wygląd.
Dbanie o te detale pozwoli zachować doskonały stan butów, co jest kluczowe dla utrzymania ich wartości kolekcjonerskiej.
Kto projektuje najdroższe buty na świecie?
Najdroższe buty na świecie są projektowane przez renomowanych projektantów i domy mody, którzy specjalizują się w luksusowym obuwiu. Do najbardziej znanych należą:
- Jada Dubai – firma odpowiedzialna za „Passion Diamond Shoes” i inne luksusowe modele ozdobione diamentami.
- Stuart Weitzman – amerykański projektant, który stworzył wiele par butów wartych miliony, takich jak „Rita Hayworth Heels” czy „Cinderella Slippers”.
- Jimmy Choo – znany z eleganckich i luksusowych szpilek, często ozdabianych kamieniami szlachetnymi.
- Manolo Blahnik – ikona luksusowego obuwia, którego projekty są nie tylko drogie, ale i kultowe.
Ci projektanci łączą najwyższej jakości materiały z unikalnym wzornictwem, tworząc buty, które są dziełami sztuki i symbolem luksusu.
Jakie są historie związane z najdroższymi butami na świecie?
Historie związane z najdroższymi butami na świecie są pełne luksusu i ekstrawagancji. Na przykład wspomniane wcześniej „Passion Diamond Shoes” za 17 milionów dolarów zostały stworzone przez markę Jada Dubai, aby podkreślić bogactwo i przepych Dubaju. Innym przykładem są „Moon Star Shoes” za 19,9 milionów dolarów, które zaprojektował Antonio Vietri. Te buty zawierają prawdziwy fragment meteorytu i są ozdobione złotem oraz diamentami, symbolizując podróż człowieka na Księżyc. Często takie buty są jedynymi w swoim rodzaju dziełami sztuki, łączącymi modę z jubilerstwem i mającymi na celu przyciągnięcie uwagi elit i kolekcjonerów.
Jakie znane osoby posiadają najdroższe buty?
Znane osoby często inwestują w luksusowe i unikatowe obuwie, ale szczegóły dotyczące posiadania najdroższych butów na świecie są zwykle utrzymywane w tajemnicy. Wiadomo jednak, że gwiazdy takie jak Beyoncé, Kanye West, czy Nicki Minaj posiadają bardzo drogie i unikatowe buty, często zaprojektowane specjalnie dla nich przez znanych projektantów. Na przykład Kanye West stworzył jedne z najdroższych sneakersów świata – Nike Air Yeezy 2 „Red October”, które na aukcjach osiągały ceny rzędu tysięcy dolarów. Z kolei Beyoncé nosiła na scenie szpilki od Borgezie za 200 tysięcy dolarów, które były wysadzane diamentami.