1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak nauczyć dziecko dzielenia się

45560769 - concept family: happy young family in the new apartment dream and plan interior
45560769 - concept family: happy young family in the new apartment dream and plan interior
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
W świecie, w którym nawet najmłodsze dzieci ulegają reklamom, wychowanie osoby wrażliwej i nie nastawionej na „branie”, może być wyzwaniem. Warto jednak potraktować to zadanie priorytetowo i sprawić, by nasze dziecko wyrosło na pewnego siebie i empatycznego człowieka.

W dzisiejszym świecie już 3-latek rozróżnia „modne” zabawki od tych, które nie są na topie. Małe dziecko ma też pełną świadomość, skąd biorą się nowe zabawki oraz że kupowane są za pieniądze. To ma ogromny wpływ nie tylko na to, jak dzieci postrzegają rzeczywistość, ale także na ich poczucie wartości, motywację czy empatię.

Eksperymenty społeczne przeprowadzone przez międzynarodowy zespół badaczy z wrocławskiego Wydziału Uniwersytetu SWPS oraz z University Illinois w Chicago i University of Minnesota pokazały, że dzieci, które mają kontakt z pieniędzmi znacznie częściej stają się aspołeczne, samolubne i mniej empatyczne. Z drugiej strony, są również bardziej zdeterminowane w dążeniu do celu i skuteczniej wykonują zadania polegające na samodzielnej pracy. Badania dowiodły, że już małe dzieci reagują na pieniądze podobnie jak dorośli: odczuwają ich pożądanie, nawet gdy nie są świadome ich realnej wartości. Okazuje się, że nawet podstawowa wiedza ekonomiczna nie jest potrzebna do pożądania pieniądza.

Pytanie nasuwa się samo - co zrobić, by wychować osobę, dla której konsumpcja nie będzie jedynym sensem życia. I  jak jednocześnie sprawić, by dziecko było zmotywowane i wytrwałe w realizowaniu postawionych mu celów.

Chwal dziecko mądrze

Jednym z podstawowych warunków, od których zależne jest to, jak sprawdzimy się w roli rodzica oraz na kogo wychowamy nasze dziecko są… relacje w rodzinie. I tu nie chodzi tylko o te między rodzicem a dzieckiem, lecz również o to, jakie emocje panują między dorosłymi. W pierwszej kolejności to rodzice mają wpływ na to, czy dziecko będzie miało wysokie poczucie własnej wartości, czy w nawet dorosłym życiu będzie potrzebowało pochwał i głasków. Im mądrzej będziemy doceniać nasze dziecko, tym samodzielniejsze będzie w przyszłości. Zamiast bombardować dzieci komunikatami typu: „bardzo ładne”, „świetne”, „super”, lepiej doceniać w dziecku to, że samodzielnie czegoś dokonało, np. samo zawiązało buty, narysowało kreski, zdjęło skarpetki. Taki przekaz wzmocni nie tylko poczucie samodzielności, ale też poczucie własnej wartości dziecka.

Warto też zakorzenić w maluchu świadomość, że pewne rzeczy po prostu dzieją się w życiu i poza satysfakcją, nie wiąże się z nimi żadna nagroda. Przykładowo, dobre oceny w szkole nie są jednoznaczne z otrzymaniem kieszonkowego, ale mogą mieć wpływ na dostanie się do lepszej szkoły. Jest to niezwykle istotne, gdyż badania pokazują, że dzieci o niskim zadowoleniu z życia, a co za tym idzie słabym poczuciu własnej wartości, dużo częściej stają się materialistami, dla których podstawową wartością w życiu jest „mieć”, a nie „być”.

Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa

Zaufanie i poczucie bezpieczeństwa powinny być podstawowymi wartościami w wychowaniu dzieci. To one sprawiają, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie, zarówno w relacjach z rodzicami jak i w kontaktach z rówieśnikami. Poczucie bezpieczeństwa najłatwiej zbudować poprzez dotrzymywanie obietnic. To dotyczy zarówno relacji z dziećmi małymi jak i nastolatkami. To również jeden z filarów poczucia własnej wartości, a co za tym idzie wrażliwości dziecka. Bezpieczeństwo to także stawianie jasnych granic i oczekiwań względem dziecka oraz respektowanie jego potrzeb i uczuć.

To jedno z najtrudniejszych zadań dla rodzica, który w kontaktach z dzieckiem często narzuca kalki relacji wyniesione z domu rodzinnego. Rodzic, stawiający się często w roli mentora, zapomina o tym, że nawet najmłodszy człowiek ma prawo do „buntu”. W takich sytuacjach często, gdy chce osiągnąć swój cel, manipuluje dzieckiem, np. przekupując je słodyczami czy innymi rzeczami atrakcyjnymi dla niego. Bywa, że dorośli wykorzystują swoją pozycję siły wtedy, gdy dziecko nie spełnia oczekiwań, używając kar, np. zabierając należne kieszonkowe.

W takich sytuacjach nie tylko nie uczymy dziecka empatii, ale budujemy w nim postawę materialistyczną. Dziecko zaczyna mieć poczucie, że rzeczy materialne są nie tylko celem, ale też narzędziem władzy. Jednak nie ma nic złego w tym, że maluch może marzyć o zabawce, czy nastolatek o najnowszym modelu smartfona. Ważne jest jednak, by zadbać o to, jak będzie wyglądała droga do realizacji marzeń. Warto wpoić dziecku przekonanie, że nie jest ważne, co i ile ktoś ma, ale jakim jest człowiekiem: w tym, czy umie mówić o potrzebach, zauważać emocje i uczucia innych, chcieć pomagać.

Tu także bardzo ważne jest nauczenie dziecka, że rzeczy czy pieniądze są środkiem do osiągnięcia celu, a nie celem same w sobie. W tym pomocne będzie np. nauczenia już małego dziecka umiejętności dzielenia się. Możemy to zrobić np. poprzez wspólną zabawę na placu zabaw, gdzie dziecko będzie mogło podzielić się swoimi zabawkami, czy też pozwoleniu dziecku, by same zadecydowało, jakie zabawki czy książki są mu niepotrzebne i oddało je potrzebującym czy zaniosło do biblioteki. Uczy to nie tylko empatii, lecz także pokazuje, że rzeczy mają wartość i należy o nie dbać. Kolejnym etapem może być pokazanie dziecku, jak może  oszczędzać swoje kieszonkowe, tak, by po pewnym czasie mogło zrealizować swoje marzenie związane z  posiadaniem jakiejś rzeczy, czy podróży do interesującego dla dziecka miejsca. Można to zrobić np. poprzez  na którą rodzic co miesiąc będzie wpłacał określoną kwotę, a dziecko będzie mogło obserwować, jak rosną jego pieniądze. W taki sposób już kilkulatek odkryje, dlaczego ważne jest racjonalne gospodarowanie i jakie mogą być korzyści z bycia oszczędnym.


Krótki poradnik dla rodziców, czyli jak nie wychować małego materialisty

1.Pokazuj dobry przykład Dzieci powielają wzorce zaczerpnięte z domu. Jeśli sami na pierwszym miejscu stawiamy pieniądze, nie możemy oczekiwać, że dziecko będzie miało inne podejście.

2.Wskazuj prawdziwe wartości Choć mało kto zgodzi się ze stwierdzeniem, że pieniądze nie są w życiu potrzebne, jest wiele innych wartości, które powinny być przedkładane ponad dobra materialne. Rozmawiaj z dzieckiem, że w życiu ważne są rodzina, miłość, czy przyjaźń. Daj dziecku do zrozumienia, że warto oszczędzać, by w przyszłości móc sfinansować np. ciekawą ścieżkę edukacyjną dziecka lub pierwsze mieszkanie w większym mieście.

3. Naucz dzielenia się W życiu nie można mieć wszystkiego. Rozmawiaj dużo z dzieckiem o tym, że warto się dzielić i czasem trzeba iść na kompromisy. To na pewno zaowocuje w dorosłym życiu.

4. Ogranicz liczbę oglądanych reklam. Oglądanie reklam wzmaga niepotrzebną żądzę posiadania. Poza kontrolowaniem tego, co dziecko ogląda w telewizji, warto rozmawiać z pociechami o tym, jakie techniki stosują specjaliści od marketingu, by skłonić nas do kupowania. Zwróć również uwagę na to, co czytasz dziecku.

5.Spędzaj z dzieckiem dużo czasu Dbaj o to, by wspólnie spędzony czas był „wartościowy”. Zamiast zabrać dziecko do galerii handlowej, przeznacz czas na zajęcia, które nic nie kosztują: zabawę w parku czy piknik z przyjaciółmi.

6. Rozmawiaj o uczuciach Na to, jak dziecko postrzega siebie i świat, ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób wyrażamy nasze uczucia. Jeśli dzieci są małe, okazywanie uczuć nie jest trudne. Jednak gdy dzieci dorastają, staje się to coraz trudniejsze. To może prowadzić do zaniżenia samooceny dziecka i wzmożenia postaw materialistycznych.

Podsumowanie

Świadoma konsumpcja jest niezwykle przydatną umiejętnością w dzisiejszym niestabilnym świecie. Nie potrzeba wiele, by wpoić dziecku pewne postawy i pokazać mu, ze pieniądze są ważne pod warunkiem, że wydajemy ja na to, co naprawdę potrzebne i nie zapominamy o wartościach niematerialnych. W ten sposób nie tylko wychowamy naszą pociechę na człowieka pewnego siebie, lecz także sprawimy, że będzie to osoba świadoma, potrafiąca radzić sobie z własnymi emocjami i po prostu szczęśliwa.

Partnerem cyklu artykułów o mądrym wychowaniu jest Deutsche Bank Polska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze