1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Wychowanie
 4. >
 5. Jak rozpoznać owsiki u dziecka?

Jak rozpoznać owsiki u dziecka?

123rf.com
U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym owsica występuje najczęściej. Ale rodzice nie zawsze potrafią wskazać, jakie są objawy tej choroby? Na co więc zwracać uwagę?

Początkowo, a także przy zarażeniu niewielką liczbą owsików, dziecko może nie mieć żadnych objawów choroby. Nasilają się one wraz z długością jej trwania oraz zakażeniem większą liczbą  pasożytów. Znakiem rozpoznawczym owsicy jest swędzenie w okolicy odbytu, które może szczególnie wzmagać się wieczorem i w nocy. Ta nieprzyjemna dolegliwość powoduje, że dziecko niespokojnie śpi, może się wybudzać, nadmiernie kręcić się po łóżku. Jeśli choroba u dziecka trwa długo, jako konsekwencja przewlekłego zmęczenia wynikającego z niewyspania lub też bezsenności, owsica może powodować bladość skóry, sińce i worki pod oczami oraz prowadzić do kłopotów z koncentracją. Dziecko często staje się nadpobudliwe. Efektem czego może być zgrzytanie zębami i moczenie nocne. Maluch może mieć też gorszy apetyt. Z tego powodu może chudnąć i słabo przybierać na wadze. Rzadko, w skrajnych przypadkach, owsica może powodować zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie otrzewnej, a u dziewczynek nawracające zapalenia sromu.

Jeśli świąd jest bardzo dokuczliwy i dziecko często drapie się po pupie, w okolicy odbytu mogą powstawać tzw. przeczosy, czyli linijne powierzchowne zadrapania lub miejscowo stan zapalny skóry. Mimo, że respondenci* wskazali w swoich odpowiedziach, że chorobie może towarzyszyć gorączka, nudności czy też wymioty, nie jest to prawdą. Aż 17% badanych jest błędnie przekonanych, że objawami owsicy mogą być również wypryski skórne i pokrzywka. Ważne jest więc, aby weryfikować fałszywe przekonania, które są powszechnie powtarzane.

Z badań wynika także, że 58% ankietowanych jest przekonana, że owsiki można zobaczyć w kale. Czy rzeczywiście tak jest? „Jest to możliwe, ale tylko przy bardzo masywnej inwazji tych pasożytów. Nawet  badanie parazytologiczne kału daje bardzo małą skuteczność wykrycia nicieni. W diagnozie owsicy najważniejsze jest to, aby bacznie obserwować dziecko. Główny objaw zarażenia, czyli świąd w okolicy odbytu, jest na tyle charakterystyczny, że nie powinien ujść uwadze opiekuna. Jeśli zauważymy takie zachowanie u dziecka, nad ranem, zanim maluch skorzysta z toalety należy dokładnie obejrzeć okolicę okołoodbytniczą. Owsiki to centymetrowe białe nicienie, które można zaobserwować gołym okiem. Należy wówczas jak najszybciej zacząć leczenie dziecka i całej rodziny, gdyż choroba dość szybko się rozprzestrzenia” – podkreśla dr Jolanta Popielska, lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, ekspert kampanii bezowsików.pl.

Jak skutecznie walczyć z owsicą? 

 • Koniecznie jest przeleczenie całej rodziny dostępnymi preparatami przeciwpasożytniczymi
 • Jak najczęściej myj ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami.
 • Eliminuj u dziecka nawyk wkładania palców, czy różnych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.).
 • Obcinaj dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości „ukrycia” się pod nimi.
 • Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku, gdy podejrzewasz u niego owsicę lub w trakcie leczenia.
 • Zakładaj maluszkowi na noc nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki).
 • Rano i wieczorem podmywaj miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.
 • Dbaj regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątaj łazienkę oraz toaletę.
* SW Research, badanie przeprowadzone na grupie 508 osób, matek dzieci w wieku 3-7 lat, luty 2017, (możliwość wyboru więcej niż 1 odpowiedzi), mat.pras.kampanii informacyjno-edukacyjnej .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze