1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Ciąża tydzień po tygodniu: sprawdź, jak rozwija się Twoje dziecko w pierwszym trymestrze

Śledzenie przebiegu ciąży tydzień po tygodniu to fascynująca podróż, którą odbywa przyszła mama. Dzięki kalendarzowi ciąży możesz dowiedzieć się, co słychać u maluszka na poszczególnych etapach. Jak przebiega rozwój dziecka w pierwszym trymestrze?

Ciąża tydzień po tygodniu – początek . Pierwszy tydzień ciąży przypada na czas miesiączki – zatem ciąża ma swój początek w pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Około 2.- 3. tygodnia ciąży dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieżdża się w jamie macicy około 4. tygodnia ciąży – mniej więcej wtedy, gdy powinna pojawić się miesiączka.

Co słychać u dziecka? Piąty tydzień ciąży to moment, w którym formuje się łożysko i sznur pępowinowy (umożliwia to wymianę gazów i cząsteczek między dzieckiem a mamą). Wyłania się już grupa komórek, które utworzą serce bijące już od 6. tygodnia ciąży. W tym momencie zawiązuje się także cewa nerwowa – jeden z jej końców tworzy mózg, a drugi przekształca się w rdzeń kręgowy. Dziecko każdego dnia zwiększa swoją długość o około 1 mm. Pod koniec 7. tygodnia ciąży mierzy 7 mm. Główka maluszka dalej jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała.

Przebieg ciąży tydzień po tygodniu na kolejnych etapach to czas niezwykle dynamicznego rozwoju maluszka W 8. tygodniu ciąży przedmózgowie dzieli się na dwie części, które utworzą półkule mózgowe (a w nich co minutę powstanie aż sto nowych neuronów – komórek nerwowych).

W 9. tygodniu ciąży maluszek mierzy 22-30 mm. Na tym etapie formują się genitalia u płodu, mimo to lekarz jeszcze nie rozpozna płci na USG (będzie to możliwe dopiero w II trymestrze). Oczy dziecka są przykryte powiekami, a po obu stronach główki zaczynają wykształcać się uszy .

W 10. tygodniu ciąży u dziecka tworzą się zawiązki zębów, rosną kości i zaczynają wyrastać włoski. Maluszek może Cię już usłyszeć – mów do brzucha – wewnętrzne organy słuchowe są już w pełni ukształtowane. Na tym etapie dziecko potrafi zginać ręce w łokciach. Widać także wyraźnie zarysowane palce.

W 11. tygodniu ciąży maluszek mierzy 44-60 mm, waży około 8 g. Potrafi kopać i zaczynają rosnąć mu paznokcie. Główka dziecka stanowi prawie połowę długości całego ciała. Można zaobserwować wyraźny zarys kręgosłupa. Jeśli wybierasz się na wizytę kontrolną do lekarza w czasie badania będzie możliwe wyłowienie szmeru pospiesznego bicia serduszka – to znak, że ciąża rozwija się prawidłowo.

W 12. tygodniu ciąży – pod koniec I trymestru – maluszek waży około 8-14 g i mierzy około 6 cm od czubka głowy do stóp.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze