1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Narodowy Dzień Sportu 2018 – rodzina na start

fot. materiały prasowe
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Coraz więcej zwolnień z zajęć wychowania fizycznego i coraz mniej dzieci uprawiających sport - dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie (WHO). Według badań na aktywność fizyczną najmłodszych duży wpływ mają nawyki rodziców i otoczenia. Już 15 września po raz szósty w Polsce obchodzić będziemy Narodowy Dzień Sportu, który ma zachęcić do aktywności całe rodziny. Na dzieci czekać będzie m.in. multimedialne wyzwanie pokonania potworów z Galaktyki Bezruchu.

Za sprawą Fundacji Zwalcz Nudę we wrześniu 39 polskich miast spróbuje rozruszać dzieci, ich rodziców i dziadków. W Warszawie błonia Stadionu PGE Narodowego zmienią się w wielki sportowo-rodzinny Piknik, gdzie z rozmaitych atrakcji korzystać można bezpłatnie w godz. 12:00 -17:00. Szczegóły dotyczące wydarzenia: .

W bezruchu dzieci chorują

Z badań Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzonych pod auspicjami WHO, wynika, że 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała, a z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich. Co dziesiąty drugoklasista ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, a wskaźnik ten związany jest z poziomem nadwagi i otyłości.

Aby temu przeciwdziałać WHO zaleca co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie wśród dzieci.  Odpowiednia dawka ruchu wspomaga zarówno rozwój fizyczny (wzrost, rozwój mięśni, dotlenienie organizmu) jak i psychiczny (nauka przyjmowania sukcesów, radzenie sobie z porażkami i zmęczeniem, pokonywanie trudności). Ruch pomaga w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń, takich jak: cukrzyca, wady postawy, czy choroby układu ruchu.   

Narodowy Dzień Sportu – Aktywne Szkoły MultiSport

Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? Ten problem próbuje rozwiązać projekt realizowany przez Fundację V4Sport -  Aktywne Szkoły MultiSport (AMS), który łączy  multimedialną technologię i ruch w formie zabawy rodem z Gwiezdnych Wojen. Podczas Pikniku na błoniach Stadionu Narodowego inicjatywa Aktywnych Szkół MultiSport zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w stolicy, a dzieci będą mogły stanąć w szranki z Potworami Galaktyki Bezruchu. Przejdą przez 8 stacji z różnymi aktywnościami sportowymi, dostosowanymi do ich wieku i możliwości np. bieg wahadłowy, siła ścisku czy zwis na drążku. W pokonaniu puszystych Potworów Bezruchu pomagać będą dzieciom wykwalifikowani opiekunowie. Więcej informacji na temat projektu Aktywne Szkoły MultiSport odnaleźć można na stronie: . Dzieci będą mogły także spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, a na najmłodszych czekać będzie kolorowa strefa malucha.

Rodzinnie po zdrowie

Według raportu MultiSport Index 2018 przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Benefit Systems wynika, że  proaktywna postawa rodzin i znajomych wpływa motywująco i zachęca do aktywnego trybu życia. Dlatego na Pikniku nie zabraknie też atrakcji dla rodziców i dziadków – w programie m.in. konsultacje z dietetykami, fizjoterapeutami, masaże, pomiary składu ciała. Pragnienie będzie można ugasić zdrowymi koktajlami przygotowanymi za pomocą rowerowych blenderów napędzanych siłą mięśni. Zajęcia sportowe napędzać będzie muzyka puszczana przez najstarszą didżejką w Polsce, czyli DJ Wikę. O godz. 15:00 ze sceny głównej Pikniku DJ Wika nada rytm wielkiej międzypokoleniowej Zorbie. Bo sport jest dla każdego, niezależnie od wieku!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze