1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Największy wróg młodych zębów- próchnica

Największy wróg młodych zębów- próchnica

Czekoladowe bombonierki, choinkowe cukierki i słodkie babeczki – to świąteczne łakocie, przed którymi ciężko oprzeć się chyba każdemu dziecku. Tymczasem kuszące pyszności są główną przyczyną pojawiania się próchnicy u dzieci. Czy warto leczyć mleczaki, czy lepiej poczekać, aż problem zniknie sam wraz z wypadnięciem pierwszych zębów?

Próchnica zębów jest poważną chorobą zakaźną, z którą w Polsce zmaga się ogromna liczba dzieci. Nieleczona postępuje bardzo szybko, rozprzestrzeniając się na resztę zębów. Dlatego tak ważna jest zmiana dotychczasowych nawyków, szczególnie żywieniowych dziecka, która pomoże wyeliminować jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych.

SZCZOTKOWANIE OD PIERWSZEGO MLECZAKA

Po co leczyć mleczne zęby, skoro i tak wypadną? Brak świadomości na temat prawidłowej pielęgnacji oraz profilaktyki zębów małego dziecka prowadzi do nieodwracalnych skutków. Stan mleczaków ma ogromny wpływ, zarówno na stan zębów stałych, jak i zdrowie całego organizmu. Z tego względu należy zacząć jak najwcześniej dbać o uzębienie maluchów, od momentu wyrżnięcia się pierwszych mleczaków. Wady zgryzu, owrzodzenie dziąseł, bądź zwyczajne braki w uzębieniu – to tylko nieliczne skutki lekceważenia problemu jakim jest próchnica.

- Istotnym czynnikiem hamującym działanie próchnicy są odpowiednie nawyki żywieniowe oraz właściwa higiena jamy ustnej. Dziecięce szkliwo zębów mlecznych jest znacznie słabsze, zatem bardziej podatne na występowanie próchnicy. Niedokładne szczotkowane zębów, brak profilaktyki, a przede wszystkim nadmiar słodyczy i napojów gazowanych należą do głównych przyczyn pojawienia się uciążliwej choroby wśród przedszkolaków. Dlatego też kluczową rolę w walce z próchnicą odgrywa właściwy styl życia oraz edukacja dzieci na temat regularnej higieny jamy ustnej – mówi lek. stom. Joanna Witwicka z kliniki Den-Med.

SŁODKIE ŚWIĘTA

Święta Bożego Narodzenia to czas pysznych wypieków i przygotowań wyśmienitych posiłków. W tym radosnym okresie, wolnym od szkolnych obowiązków, rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na systematyczność z jaką ich pociechy szczotkują swoje zęby oraz na ilość spożywanych przez nie słodyczy.

- Ze względu na szybkie rozpuszczanie się czekolady, w ramach prezentu lepiej wybrać ten rodzaj łakoci, a zrezygnować z kleistych cukierków, czy ciągutek, osadzających się na zębach i pozostających w jamie ustnej godzinami. Należy także pilnować, by dzieci po umyciu zębów nie podjadały przed snem żadnych przekąsek, ponieważ prowadzi to do zakwaszenia środowiska jamy ustnej, przyczyniając się do procesu próchnicowego – dodaje stomatolog.

Próchnica nęka dzieci, ale i osoby dorosłe od zarania dziejów; wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne - pełne ubytków zęby obniżają jakość życia i samopoczucie w szczególności u dorosłych. Dlatego im szybciej zauważymy jej pojawienie się, tym skuteczniejsza będzie walka, a zęby zdrowsze.

Den-Med – gabinet lekarsko-stomatologiczny w stylu butikowym już od 1993 roku dba o uzębienie swoich pacjentów. Miła, rodzinna atmosfera oraz lekarze pracujący na najlepszym sprzęcie medycznym to wyróżniki gabinetu, który świadczy usługi, m.in. stomatologii estetycznej, protetyki czy implantologii. Kontakt:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze