1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kiedy powiedzieć rodzinie o ciąży? I jak poinformować o spodziewanym potomstwie?

Kiedy powiedzieć o ciąży? Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? (Fot. materiały partnera)
Kiedy powiedzieć o ciąży? Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? (Fot. materiały partnera)
Właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka. Chciałabyś tę nowinę ogłosić całemu światu już teraz. Jednak wahasz się, czy to dobry moment? Kiedy powiedzieć rodzinie o ciąży? Dowiedz się, jaki czas wydaje się najbardziej odpowiedni na przekazanie informacji o ciąży swoim bliskim.

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy moment, który będzie odpowiedni na przekazanie informacji o tym, że spodziewasz się dziecka. To, kiedy mówić o ciąży, i fakt, czy dokonasz tego zaraz po wykonaniu testu, czy gdy minie 16. tydzień ciąży, zależy wyłącznie od Twoich przekonań. Niektóre kobiety chcą jak najdłużej ukrywać swój stan, a niektóre zamierzają bardzo szybko poinformować o ciąży grono najbliższych osób.

Kiedy powiedzieć o ciąży rodzinie?

Kiedy powiedzieć o ciąży? Zaraz po wykonaniu testu ciążowego

Nie brakuje par, które – gdy tylko zobaczą na teście ciążowym dwie kreski – chcą jak najszybciej podzielić się tą cudowną informacją. Dzwonią do najbliższych osób i dzielą się nowiną. Takie podejście dotyczy głównie tych par, które na ciążę czekały nawet kilka lat i nawet nie zastanawiają się nad tym, kiedy powiedzieć o ciąży, tylko robią to wraz z pierwszą nadarzającą się okazją.

Kiedy powiedzieć o ciąży? Po pierwszej wizycie u ginekologa

Niektóre osoby zwlekają z informowaniem o ciąży do momentu pierwszej wizyty u ginekologa, na której może się odbyć tzw. USG wczesnej ciąży. Podczas takiego badania widać, czy pęcherzyk ciążowy umiejscowił się w macicy, a serce dziecka bije prawidłowo. Ten drugi moment jest wyjątkowym przeżyciem dla każdej pary i często stanowi wyznacznik, kiedy mówić o ciąży, gdy jest ona już potwierdzona pomyślnym rozwijaniem się płodu.

Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle odbywa się między 6. a 10. tygodniem ciąży.

Kiedy powiedzieć o ciąży? Po zakończeniu pierwszego trymestru

Pierwsze tygodnie ciąży obarczone są dużo większym ryzykiem poronienia niż pozostałe. Statystyki pokazują, że do utraty ciąży przed 12. tygodniem dochodzi u ok. 20% kobiet. Panie, które chcą mieć pewność, że ciąża przebiega prawidłowo, czekają z ogłoszeniem dobrej nowiny do momentu aż minie pierwszy trymestr. Kiedy mówić o ciąży, jeśli zdecydujemy się poczekać do tego czasu? Przekazanie informacji o swoim stanie może nastąpić np. po pierwszym obowiązkowym USG wykonywanym między 11. a 14. tygodniem ciąży, podczas którego ocenia się m.in. wiek ciąży i wymiary dziecka.

Kiedy powiedzieć o ciąży? W okolicach 16. tygodnia ciąży

. Dlaczego? Mniej więcej w tym momencie kobiece kształty się zaokrąglają. Brzuch staje się coraz bardziej widoczny, w efekcie czego znacznie trudniej ukryć swój stan, aczkolwiek nie jest to regułą – wszystko zależy od budowy anatomicznej konkretnej ciężarnej. 16. tydzień ciąży to także dobry moment na to, by powiedzieć rodzinie o ciąży, z powodu znacznie mniejszego zagrożenia utratą dziecka niż w pierwszym trymestrze.

W jakich okolicznościach powiadomić o ciąży?

I w tym przypadku nie ma żadnej sztywnej reguły, która nakazywałaby informowanie o ciąży w szczególnych okolicznościach. Tak naprawdę każdy moment jest dobry – to, kiedy poinformować o ciąży, zależy wyłącznie od pary spodziewającej się dziecka.

Niektóre osoby zwlekają z informowaniem o ciąży aż do momentu rodzinnej uroczystości. Często zdarza się, że rodzice i teściowie czy rodzeństwo dowiadują się o tym, np. w trakcie imprezy urodzinowej, świąt lub innych ważnych dat.

Czy warto zwlekać z informowaniem o ciąży?

Zwlekanie z informowaniem o ciąży jest kwestią całkowicie indywidualną. Decyzja dotycząca tego, kiedy powiedzieć rodzinie o ciąży, zależy przede wszystkim od doświadczeń życiowych konkretnej pary. Jeśli ciąża jest długo oczekiwana, wówczas wiele osób radosną nowinę ogłasza dość szybko. Natomiast jeżeli w przeszłości dochodziło do samoistnych poronień lub utraty dziecka z innych powodów, pary sceptycznie podchodzą do wczesnego ogłaszania informacji o ciąży. Obawiają się podobnego rozczarowania oraz niewygodnych i bolesnych pytań.

Można jednak znaleźć „złoty środek” – informację o ciąży warto przekazać wówczas, gdy minie największe ryzyko poronienia. Przypada to na pierwszy trymestr, dlatego warto wstrzymać się do 14. tygodnia ciąży.

Kiedy powiedzieć o ciąży swojemu pracodawcy?

Wiele kobiet spodziewających się dziecka odkłada w czasie przekazanie informacji pracodawcy o swoim stanie, obawiając się reakcji szefa. Tymczasem nie należy z tym zwlekać, ponieważ może to stanowić poważny problem ze znalezieniem osoby na zastępstwo.

Jeśli jesteś w ciąży i minął najbardziej ryzykowny jej okres, porozmawiaj z pracodawcą. Przekaż mu nowinę i jednocześnie określ, jak długo jeszcze zamierzasz pracować (tj. kiedy planujesz lub musisz iść na zwolnienie lekarskie). Im wcześniej poinformujesz szefa o ciąży, tym większe szanse na znalezienie odpowiedniej osoby na zastępstwo. Podczas rozmowy ustal również czas trwania urlopu macierzyńskiego.

Informowanie o ciąży jest sprawą bardzo indywidualną, zależną m.in. od wcześniejszych doświadczeń kobiety, np. związanych z poronieniem. Jeśli jednak pracujesz zawodowo, nie powinnaś zastanawiać się zbyt długo nad tym, kiedy powiedzieć o ciąży swojemu pracodawcy – jeśli poinformujesz szefa wcześniej o swoim stanie, pozwoli to mu przygotować się na Twoją dłuższą nieobecność.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze