1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Kiedy powiedzieć rodzinie o ciąży? I jak poinformować o spodziewanym potomstwie?

Właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka. Chciałabyś tę nowinę ogłosić całemu światu już teraz. Jednak wahasz się, czy to dobry moment? Dowiedz się, jaki czas wydaje się najbardziej odpowiedni na przekazanie informacji o ciąży swoim bliskim.

Właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka. Chciałabyś tę nowinę ogłosić całemu światu już teraz. Jednak wahasz się, czy to dobry moment? Kiedy powiedzieć rodzinie o ciąży? Dowiedz się, jaki czas wydaje się najbardziej odpowiedni na przekazanie informacji o ciąży swoim bliskim.

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszy moment, który będzie odpowiedni na przekazanie informacji o tym, że spodziewasz się dziecka. To, kiedy mówić o ciąży, i fakt, czy dokonasz tego zaraz po wykonaniu testu, czy gdy minie 16. tydzień ciąży, zależy wyłącznie od Twoich przekonań. Niektóre kobiety chcą jak najdłużej ukrywać swój stan, a niektóre zamierzają bardzo szybko poinformować o ciąży grono najbliższych osób.

Zaraz po wykonaniu testu ciążowego

Nie brakuje par, które – gdy tylko zobaczą na teście ciążowym dwie kreski – chcą jak najszybciej podzielić się tą cudowną informacją. Dzwonią do najbliższych osób i dzielą się nowiną. Takie podejście dotyczy głównie tych par, które na ciążę czekały nawet kilka lat i nawet nie zastanawiają się nad tym, kiedy powiedzieć o ciąży, tylko robią to wraz z pierwszą nadarzającą się okazją.

Po pierwszej wizycie u ginekologa

Niektóre osoby zwlekają z informowaniem o ciąży do momentu pierwszej wizyty u ginekologa, na której może się odbyć tzw. USG wczesnej ciąży. Podczas takiego badania widać, czy pęcherzyk ciążowy umiejscowił się w macicy, a serce dziecka bije prawidłowo. Ten drugi moment jest wyjątkowym przeżyciem dla każdej pary i często stanowi wyznacznik, kiedy mówić o ciąży, gdy jest ona już potwierdzona pomyślnym rozwijaniem się płodu.

Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle odbywa się między 6. a 10. tygodniem ciąży.

Po zakończeniu pierwszego trymestru

Pierwsze tygodnie ciąży obarczone są dużo większym ryzykiem poronienia niż pozostałe. Statystyki pokazują, że do utraty ciąży przed 12. tygodniem dochodzi u ok. 20% kobiet. Panie, które chcą mieć pewność, że ciąża przebiega prawidłowo, czekają z ogłoszeniem dobrej nowiny do momentu aż minie pierwszy trymestr. Kiedy mówić o ciąży, jeśli zdecydujemy się poczekać do tego czasu? Przekazanie informacji o swoim stanie może nastąpić np. po pierwszym obowiązkowym USG wykonywanym między 11. a 14. tygodniem ciąży, podczas którego ocenia się m.in. wiek ciąży i wymiary dziecka.

W okolicach 16. tygodnia ciąży

. Dlaczego? Mniej więcej w tym momencie kobiece kształty się zaokrąglają. Brzuch staje się coraz bardziej widoczny, w efekcie czego znacznie trudniej ukryć swój stan, aczkolwiek nie jest to regułą – wszystko zależy od budowy anatomicznej konkretnej ciężarnej. 16. tydzień ciąży to także dobry moment na to, by powiedzieć rodzinie o ciąży, z powodu znacznie mniejszego zagrożenia utratą dziecka niż w pierwszym trymestrze.

W jakich okolicznościach powiadomić o ciąży?

I w tym przypadku nie ma żadnej sztywnej reguły, która nakazywałaby informowanie o ciąży w szczególnych okolicznościach. Tak naprawdę każdy moment jest dobry – to, kiedy poinformować o ciąży, zależy wyłącznie od pary spodziewającej się dziecka.

Niektóre osoby zwlekają z informowaniem o ciąży aż do momentu rodzinnej uroczystości. Często zdarza się, że rodzice i teściowie czy rodzeństwo dowiadują się o tym, np. w trakcie imprezy urodzinowej, świąt lub innych ważnych dat.

Czy warto zwlekać z informowaniem o ciąży?

Zwlekanie z informowaniem o ciąży jest kwestią całkowicie indywidualną. Decyzja dotycząca tego, kiedy powiedzieć rodzinie o ciąży, zależy przede wszystkim od doświadczeń życiowych konkretnej pary. Jeśli ciąża jest długo oczekiwana, wówczas wiele osób radosną nowinę ogłasza dość szybko. Natomiast jeżeli w przeszłości dochodziło do samoistnych poronień lub utraty dziecka z innych powodów, pary sceptycznie podchodzą do wczesnego ogłaszania informacji o ciąży. Obawiają się podobnego rozczarowania oraz niewygodnych i bolesnych pytań.

Można jednak znaleźć „złoty środek” – informację o ciąży warto przekazać wówczas, gdy minie największe ryzyko poronienia. Przypada to na pierwszy trymestr, dlatego warto wstrzymać się do 14. tygodnia ciąży.

Kiedy powiedzieć o ciąży swojemu pracodawcy?

Wiele kobiet spodziewających się dziecka odkłada w czasie przekazanie informacji pracodawcy o swoim stanie, obawiając się reakcji szefa. Tymczasem nie należy z tym zwlekać, ponieważ może to stanowić poważny problem ze znalezieniem osoby na zastępstwo.

Jeśli jesteś w ciąży i minął najbardziej ryzykowny jej okres, porozmawiaj z pracodawcą. Przekaż mu nowinę i jednocześnie określ, jak długo jeszcze zamierzasz pracować (tj. kiedy planujesz lub musisz iść na zwolnienie lekarskie). Im wcześniej poinformujesz szefa o ciąży, tym większe szanse na znalezienie odpowiedniej osoby na zastępstwo. Podczas rozmowy ustal również czas trwania urlopu macierzyńskiego.

Informowanie o ciąży jest sprawą bardzo indywidualną, zależną m.in. od wcześniejszych doświadczeń kobiety, np. związanych z poronieniem. Jeśli jednak pracujesz zawodowo, nie powinnaś zastanawiać się zbyt długo nad tym, kiedy powiedzieć o ciąży swojemu pracodawcy – jeśli poinformujesz szefa wcześniej o swoim stanie, pozwoli to mu przygotować się na Twoją dłuższą nieobecność.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze