1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Smoczek dla noworodka – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Maleństwo rodzi się z kilkoma odruchami typowymi, a ich występowanie lub brak świadczy o funkcjonowaniu jego układu nerwowego. Jednym z nich jest, niezbędny do przetrwania, odruch ssania. Niemowlę już kilka minut po porodzie zaczyna szukać piersi, dlatego warto wybrać taki smoczek, który nie zaburzy tej naturalnej umiejętności. Sprawdź, jaki uspokajacz będzie najlepszy dla Twojego dziecka.

Wiele kobiet po porodzie skarży się na zbyt długie ssanie piersi przez maleństwo. Dzieci bardzo chętnie ssałyby pierś przez całą dobę, nie tylko w celu zaspokojenia głodu, ale także z potrzeby zachowania bliskości z mamą czy uspokojenia się. Przedłużające się karmienie jest dla mamy bardzo uciążliwe, nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Na szczęście istnieją smoczki, które zastępują matczyny sutek i pomagają uspokoić malucha. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni.

Czy istnieje uniwersalny smoczek dla każdego noworodka?

Każde dziecko jest wyjątkowe i inne, dlatego nie wszystkim będzie pasować taki sam smoczek. Z pewnością przekonała się o tym niejedna mama dwójki i większej liczby maluchów – to, co odpowiadało starszemu, nie zawsze jest dobre dla młodszej pociechy.

Do wybierania smoczka dla malucha należy podejść indywidualnie i wziąć pod uwagę jego potrzeby, stan zdrowia i wiek, a także sposób żywienia. Z tego powodu uspokajacz warto kupić dopiero po narodzinach dziecka – po tym, jak lekarz oceni rozwój żuchwy i jamy ustnej oraz np. wykluczy problem zbyt krótkiego wędzidełka[1], które może utrudniać ssanie.

Rodzaje smoczków dostępnych na rynku

W sklepach z dziecięcymi akcesoriami, drogeriach i aptekach znajdziemy szeroki wybór smoczków. Różnią się one nie tylko marką, ale także materiałem, z którego zostały wykonane, kształtem i wielkością. Wśród dostępnych modeli znajdziesz smoczki:
  • ortodontyczne – rekomendowane przez stomatologów. Ich specjalny kształt wspomaga prawidłowy rozwój jamy ustnej, żuchwy i podniebienia, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu wad wymowy,
  • dynamiczne – polecane dla dzieci karmionych piersią, ale i nie tylko. Smoczki zakończone są okrągłą główką, która rozciąga się i kurczy podczas ssania, tak jak prawdziwy sutek,
  • antykolkowe – dopasowują się do buzi maleństwa, dzięki czemu ryzyko zachłyśnięcia się powietrzem jest o wiele mniejsze, co pomaga zmniejszyć dolegliwości ze strony brzuszka.

Materiał, z którego wykonane są smoczki dla niemowląt

Oprócz kształtu znaczenie ma także materiał, z którego wykonane są akcesoria dla dzieci[2]. Jest to bardzo ważne! Smoczek ma kontakt z błonami śluzowymi niemowlęcia i spędza w jego buzi czasem kilka godzin dziennie. Wysysanie toksycznych substancji może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.

Dlatego wybieraj produkty wykonane z bezpiecznych i atestowanych materiałów ze sprawdzonego źródła, np. marki Lovi. Wpływ na jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania smoczków ma także sposób ich przechowywania.

dostępnych na rynku to modele:

  • kauczukowe – bardzo plastyczne, delikatne i miękkie, dzięki czemu do złudzenia przypominają prawdziwy sutek. Łatwo ulegają odgnieceniom, co może (ale nie musi) wpływać na powstawanie wad zgryzu. Kauczuk pochłania zapachy otoczenia, dlatego nie każde dziecko go polubi.
  • silikonowe – najczęściej spotykane akcesoria. Silikonowe smoczki są twardsze, co może być ważne dla niemowląt z wadami zgryzu. Nie pochłaniają zapachów i łatwo je umyć bez obawy o zmianę barwy czy kształtu.

Rozmiar smoczka ma znaczenie

Zbyt duży lub zbyt mały smoczek może przyczynić się do rozwoju wad zgryzu i wymowy[3], a także problemów z przełykaniem śliny czy pokarmu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar akcesorium, dopasowany do buzi malucha.

Akcesoria dla niemowląt podzielono na cztery kategorie wiekowe: do 3. miesiąca życia, od 3 do 6 miesięcy, od 6 do 18 miesięcy oraz powyżej 18 miesięcy. Dla noworodków urodzonych o czasie o średniej masie urodzeniowej najlepiej sprawdzi się smoczek z kategorii 0-3 miesiące.

Twój maluszek jest wcześniakiem? Zrezygnuj z produktów dla dzieci urodzonych w terminie. W takiej sytuacji sięgnij po specjalne minismoczki, które zapewniają odpowiednie wsparcie dla rozwoju odruchu ssania, tak ważnego w procesie karmienia piersią. Te produkty mają małe tarczki i mniejszą część silikonową, dzięki czemu noworodek nie krztusi się ani nie dławi. Jeśli urodziłaś dziecko o małej masie urodzeniowej, to ten smoczek sprawdzi się także dla takiego maleństwa.

Smoczek a karmienie piersią

Na pewno zastanawiasz się, czy smoczek może wpłynąć na proces ssania piersi i przebieg karmienia piersią. WHO i Amerykańska Akademia Pediatryczna zalecają karmienie maleństwa wyłącznie mlekiem matki do 6. miesiąca życia, a potem kontynuowanie do momentu, gdy matka zapragnie zakończyć ten proces lub dziecko zniechęci się do ssania piersi.

Aby nie zaburzyć laktacji, sięgnij po smoczek dopiero między 2. a 4. tygodniem życia niemowlęcia[4]. Przez ten czas maleństwo nauczy się już efektywnie ssać, a piersi będą regularnie produkować mleko. Smoczek nie wpływa na karmienie piersią, jeśli:

  • jest odpowiednio dobrany do buzi malucha,
  • używa się go tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. do uśpienia lub uspokojenia[5],
  • nie zastępuje piersi w momencie, gdy dziecko jest głodne.
Smoczek to ogromna pomoc i ułatwienie dla mamy oraz jej malucha. Wybierz odpowiedni model, a Twoje dziecko będzie rozwijać się prawidłowo.

[1] https://www.mlecznewsparcie.pl/2015/page/3/?print=pdf-search

[2] https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/jak-wybrac-odpowiedni-smoczek

[3] https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/najczestsze-bledy-w-doborze-smoczka

[4] https://lovi.pl/porady/rodzice/7-zasad-korzystania-ze-smoczka-do-uspokajania

[5] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52399,smoczki

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze