1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Zabawy z dziećmi: zabawić nudę

Zabawy z dziećmi: zabawić nudę

123rf.com
Niestety, czai się wszędzie: po ciężkim dniu w pracy, w chłodne, weekendowe popołudnia, gdy za oknem pada deszcz. Nuda. Jak nie dopuścić, by zapukała do naszych drzwi? Oto kilka pomysłów na zabawy ze znudzonymi dziećmi.

Doskonałym pogromcą nudy jest plastelina, modelina lub ciastolina, dlatego warto mieć jej mały zapas w szufladzie. Możecie z niej lepić przeróżne kształty: kule, walce, trójkąty, kwadraty i prostokąty. Ze starszymi dziećmi, zamiast figur, możecie też lepić cyferki lub litery. Jeśli macie dużo plasteliny, weźcie wałek i rozwałkujcie na stole placek. Przydadzą się różne foremki (np. do ciasteczek), klocki, orzeszki, kasztanki, grzebień i różne mniejsze zabawki. Odciskajcie na plastelinowym placuszku różne kształty i wycinajcie je. Wasze dziecko w ten sposób rozwija twórcze myślenie i pomysłowość. To również wspaniała sposobność do zabawy kolorami: możecie je dowolnie mieszać  i ulepić na co tylko przyjdzie Wam ochota: bałwanka, postacie z ulubionych bajek lub małe miasteczko.

Dzieci uwielbiają zabawę w chowanego. W domu łatwiej bawić się tak z maluchami, gdyż będą nas szukać z przejęciem nawet pod stołem czy za drzwiami szafy. Pamiętajmy, by schować się tak, żeby dziecko częściowo nas widziało i cały czas do niego mówić. Maluch w ten sposób uczy się słuchania, wie, jak odnaleźć kierunek, z którego dochodzi nasz głos, a później szuka nas wzrokiem. Ze starszymi lepiej bawić się na dworze, jeśli pogoda na to pozwala. W parku lub lesie rozwiną swoje zdolności orientacji w przestrzeni i będą mieli przy tym sporą porcję ruchu i śmiechu.

Bardzo prostym sposobem na zajęcie malucha na jakiś czas jest też zabawa w dmuchanie, która przy okazji rozwija mięśnie ust, co przyda się podczas nauki mowy i nabywania sprawności językowej. Pobawcie się w dmuchanie przez słomkę na palce, a potem połóżcie na podłodze lub stole małą, lekką piłeczkę i spróbujcie ją popchnąć strumieniem powietrza. Dzieci uwielbiają też robić bąble słomką w kubku z wodą. Jeśli znudzi się Wam słomka, pobawcie się z zdmuchiwanie lekkich przedmiotów z ręki, np. piórek lub liści. Oczywiście niezawodne okażą się na pewno bańki mydlane, które możecie robić zarówno na zewnątrz, jak i w domu, o każdej porze roku.

Od niedawna na rynku jest też pewien polski pomysł na nudę, zamknięty w kartonowym pudle. Skierowany jest głównie do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Pomysłodawcom chodzi o to, by rodzice mogli kreatywnie spędzić z dziećmi czas. Zabawa stawia na rodzinną integrację, rozwój różnych umiejętności wśród najmłodszych maluchów oraz przyjemne spędzenie czasu. Co miesiąc można kupić pudełko wraz z inną zawartością i tematem przewodnim. W środku znajdziecie materiały potrzebne do wykonania zadań opracowanych przez pedagogów. Są to zabawy, które zajmą przynajmniej kilka wieczorów: zadania plastyczno- manualne, ciekawostki rozwijające wiedzę i gry, które wciągną całą rodzinę. Zabawy dostosowane są do pór roku: latem mobilizują do odkrywania przyrody, zimą skupiają się na zadaniach, które możemy wykonać w domu.

Artykuł we współpracy z

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze