1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Zabawy z dziećmi w odkrywanie

Zabawy z dziećmi w odkrywanie

123rf.com
Dziecko ma w sobie nieograniczoną pasję tworzenia i odkrywania. Gdy tylko nauczy się poruszać, jest nie do zatrzymania. Pokażmy mu najbliższe otoczenie. To, co nam wydaje się oczywiste, dla dzieci jest fascynującym odkrywaniem tajemniczego lądu.

Dzieci od najmłodszych lat chcą poznawać świat, który je otacza. Zaczynają od tego, co jest na wyciągnięcie ręki. Pragną poznawać kształty, smaki, dźwięki, faktury i zapachy. Nie unikniemy tego, dlatego najlepiej się do tego przygotować i wspólnie odkrywać to, co nas otacza, nadając temu formę zabawy.

Podejdźcie z maluchem do okna lub wyjdźcie na spacer. Pokażcie mu, jak świat się zmienia, opowiedzcie o porach roku. Pokażcie, jak drzewa gubią liście i jak szybko robi się ciemno na zewnątrz. Porozmawiajcie o zbliżającej się zimie, śniegu, lepieniu bałwana i świętach. Poczytajcie książki i pooglądajcie obrazki na ten temat. Oczekiwanie na upragnione wydarzenia silnie działa na dziecięcą wyobraźnię, rozwija językowo i uczy kojarzenia.

Przejdźcie się po mieszkaniu i porozmawiajcie o tym, jakie kształty i kolory mają przedmioty w Waszym najbliższym otoczeniu. Dajcie dziecku do rąk to, co nie stwarza dla niego zagrożenia: wiklinowe koszyki, bransoletki, tacki, miseczki, obrazki. Opowiadajcie, do czego te przedmioty służą. Dziecko będzie powoli zaspokajało swoją ciekawość.

A wieczorem zrelaksujcie się w wannie. Kąpiel w pianie wykorzystajcie na eksperymenty. Sprawdźcie, jakie przedmioty pływają, a jakie toną. Wykorzystajcie do tego gumowe zabawki, słomki, gąbki, butelki lub piłeczki różnych rozmiarów. Pytajcie malucha, co tonie, a co utrzymuje się na wodzie. Poproście go o przytrzymanie piłki (możecie użyć chociażby zwykłej piłki do ping-ponga) pod wodą, co wcale nie jest łatwe. Wyskakujące piłki sprawią dziecku mnóstwo radości.

Skorzystajcie z tego, że za oknami szybko robi się ciemno. Do tej zabawy będzie Wam potrzebna zwykła latarka. Usiądźcie w ciemnym pokoju na łóżku lub na podłodze. Jeśli macie małe dzieci, weźcie je na kolana. Zapalcie latarkę i powoli oświetlajcie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Zatrzymajcie strumień światła na jakimś przedmiocie i zapytajcie dziecko, co widzi. Taka zabawa uczy obserwacji, orientacji w ciemnościach, słuchania i myślenia, a także rozwija umiejętności językowe. Na pewno maluch szybko będzie chciał przejąć od Was latarkę. Zachęćcie go, by oświetlał różne przedmioty w pomieszczeniu i je nazywał. Nauczcie go, jak się włącza i wyłącza latarkę. Gdy maluch będzie świecił na ścianę, możecie pokazać mu cienie różnych postaci, np. zrobić cień ślimaka ruszającego czułkami lub ptaka poruszającego skrzydłami. To również dobry moment, by pooglądać obrazki w książkach oświetlając je latarką lub zacząć opowiadać bajkę na dobranoc.

Artykuł we współpracy z

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze