1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Przygotowania do świąt z przedszkolakiem

Chciałabyś aby Twój maluszek w pełni zrozumiał idee Bożego Narodzenia, a Święta nie kojarzyły mu się wyłącznie z prezentami? Warto go do tego wcześniej przygotować. Opowiedzcie dziecku o narodzinach Jezusa, wytłumaczcie mu dlaczego obchodzimy święta, po co ubieramy choinkę i dlaczego dzielimy się opłatkiem.

Już od początku grudnia rozpoczynamy odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia. Sklepy kuszą pięknymi dekoracjami, w telewizyjnych reklamach rozbrzmiewają świąteczne piosenki, Twoja skrzynka pocztowa wypchana jest ulotkami promocyjnymi, oczywiście świątecznymi ofertami, a   serce, no cóż serce pełne jest radości, bo już niedługo Święta.

Zabiegana i zapracowana  próbujesz pamiętać o wszystkim: choinka, ozdoby, prezenty, karpik i nowa kreacja na Wigilię ... są.  Masz mętlik w głowie?  Co jeszcze? Czy o czymś nie zapomniałaś? Czy już wszystko kupione, załatwione, zapłacone?

Tymczasem, aby Twój maluszek w pełni zrozumiał idee Bożego Narodzenia, a Święta nie kojarzyły mu  się  wyłącznie z prezentami warto w okresie przedświątecznym nieco zwolnić. Wykorzystaj czas spędzony z dzieckiem na opowiedzenie mu o znaczeniu tych, w końcu najważniejszych, dla nas Świąt.

To już tuż, tuż...

Zapewne Twoje dziecko jest jeszcze za małe, aby zagłębiać się w adwentowe szczegóły. W zupełności wystarczy jeśli opowiesz mu, że Adwent to czas oczekiwania na przyjście Jezusa. W okresie tym (na który składają się cztery niedziele) księża odprawiają msze-roraty w fioletowych, symbolizujących czas pokuty, szatach.

Aby maluszek mógł odliczać dni do Wigilii w niedzielę 29 listopada podaruj mu kalendarz adwentowy. Następnego dnia zacznie liczenie i dostanie pierwszą słodką niespodziankę. Zobaczysz, na kolejne dni będzie czekał bardzo niecierpliwie.

Podczas oczekiwania na Święta opowiedz dziecku dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie.  Zapoznaj go z historią malutkiego Jezusa i jego rodziców. Świetną pomocą  będzie tu obrazkowa Biblia dla dzieci. Pomyśl o wspólnym przygotowaniu szopki Bożonarodzeniowej. Będzie to nie tylko piękna świąteczna dekoracja ale także wspaniała zabawa dla Was wszystkich i okazja do rozmowy o Świętach.

Porozmawiajcie o Świętym Mikołaju, napiszcie do niego list i wspólnie wrzućcie go do skrzynki.

Choinka, prezenty i zapach piernika

W żadnym domu nie może zabraknąć świątecznych dekoracji.  Poproś smyka, aby pomógł Ci zrobić ozdoby na choinkę i opakowania na prezenty dla najbliższych. Wspólnie powycinajcie śnieżynki, zróbcie aniołki i Bożonarodzeniowe kartki.

Każde dziecko wie,  że Boże Narodzenie to czas, w którym najbliżsi obdarowują się  prezentami. Warto pokazać dziecku jak dużą frajdę może sprawić własnoręcznie zrobiony upominek. Najlepiej zróbcie je już teraz, później może zabraknąć Wam czasu.

Święta to także raj dla zmysłów i rozkosz dla podniebienia. Wspominając dzieciństwo na pewno Boże Narodzenie przywodzi nam na myśl zapach pomarańczy, piernika, goździków i innych pyszności.

Wciągnij maluszka do świątecznych przygotowań. Niech pomoże Ci mieszać ciasto, wycinać pierożki, a może wspólnie upieczecie ciasteczka lub pierniczki, które później zawiesicie na choince.

Puste miejsce przy stole

Poproś malca, aby ułożył talerze na stole wigilijnym, włożył pod obrus sianko, rozłożył sztućce lub serwetki. Dla dziecka to duża frajda, a dla Ciebie dobra okazja żeby nauczyć dziecko podstaw savoir-vivru. Wytłumacz maluszkowi dlaczego warto zostawić jedno puste miejsce przy stole i z jakiego powodu nie ugotowałaś jego ukochanej pomidorówki, ale 12 zupełnie innych potraw.

Hej kolęda, kolęda

Dzielenie się opłatkiem z  najbliższym dla małego dziecka może być krępującym przeżyciem. Aby nie czuło się zawstydzone już wcześniej poćwiczcie składanie życzeń. Wiedząc dlaczego babcia Zosia stoi przed nim z opłatkiem maluszek nie będzie przestraszony. Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, aby nauczyć się kolęd warto wcześniej poćwiczyć. Maluch na pewno będzie szczęśliwy jeśli  będzie znał tekst i będzie mógł dołączyć się do śpiewającej rodziny.

Gdy emocje już opadną, kolacja zostanie zjedzona, kolędy odśpiewane, a prezenty odpakowane  poświęćcie trochę czasu i uwagi maluchom. Sprawcie, aby ten świąteczny czas był dla nich magiczny i wyjątkowy. Postarajcie się, aby to Boże Narodzenie na długo pozostało w ich pamięci. Bo czy jest coś wspanialszego niż wspomnienie Świąt z dzieciństwa?

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu z portalu dla rodziców

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze