1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Badania przed ciążą: Wizyta u stomatologa

123rf.com
Próchnica może wywołać przedwczesny poród. Dlatego jeszcze przed zajściem w ciążę wybierz się do stomatologa. Wylecz chore zęby, usuń kamień, zafunduj sobie wzmacniającą szkliwo fluoryzację.

Stomatolodzy zalecają ostrożność w stosowaniu pewnych leków i znieczuleń zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży dlatego ważne jest, aby wkroczyć w stan błogosławiony ze zdrowymi zębami. Leczenie zębów w ciąży jest oczywiście możliwe, ale dla świętego spokoju lepiej zrobić to jeszcze przed zapłodnieniem.

Dlaczego wizyta u stomatologa jest tak ważna?

Ciąża to czas, w którym zęby są zdecydowanie słabsze niż dotychczas. Wpływa na to kilka czynników:
  • nocne podjadanie i częste przekąski, niekoniecznie zakończone myciem zębów,
  • rzadsze i mniej dokładne mycie zębów – częstą przyczyną jest silny odruch wymiotny ciężarnej spowodowany smakiem lub zapachem pasty do zębów,
  • rozwijające się dziecko zabiera mamie cenne minerały (przede wszystkim wapń) co w znacznym stopniu osłabia zęby,
  • zwiększa się stężenie glukozy w ślinie przyszłej mamy,
  • w organizmie ciężarnej kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne, które negatywnie  wpływają na stan dziąseł. Często pojawia się krwawienie dziąseł lub tzw. rzekome kieszonki, w których odkładają się resztki jedzenia i bakterie.
Ciężarna kobieta jest więc bardziej podatna na powstawanie zmian próchnicznych. Dlatego idealnie byłoby aby wszelkie stany zapalne lub ubytki w uzębieniu wyleczyć jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli to zaniedbasz, bakterie znajdujące się w chorej  jamie ustnej mogą przedostać się do krwiobiegu i przez łożysko dotrzeć do dziecka. W skrajnych przypadkach zaawansowana próchnica może spowodować przedwczesny poród. W trakcie ciąży również wizyta w gabinecie dentystycznym będzie wskazana, aby wyeliminować powstawanie ewentualnej próchnicy i wzmocnić zęby. Potraktuj ją jak jedno z rutynowych badań w ciąży.

Znieczulenie i leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży zależy od zaawansowania zmian. Jeśli ubytek jest niewielki, najlepiej zrezygnować ze znieczulenia. W przypadku gdy boisz się wizyty u stomatologa, zamiast tradycyjnego borowania, wybierz gabinet, w którym zęby leczone są laserowo. To zdecydowanie przyjemniejsza i mniej stresująca metoda.

Gdy zabieg wymaga środka znieczulającego, lekarze aplikują tzw. znieczulenie czyste, czyli takie, które nie ma w swoim składzie składnika powodującego obkurczanie się naczyń krwionośnych. Te preparaty (pozbawione adrenaliny i noradrenaliny) mogą być stosowane już na początku ciąży (pierwszy trymestr) o ile sytuacja tego wymaga.

W ciąży lepiej  odroczyć leczenie kanałowe. Między innymi dlatego, że w stanie błogosławionym niewskazane jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Chociażby z tego powodu o zęby należy zadbać przed zajściem w ciąże, aby później nie było potrzeby prześwietlania.

Ortodoncja

Noszenie aparatu korygującego ustawienie zębów nie ma żadnego negatywnego wpływu, ani na mamę, ani na dziecko. Jednak jeśli nie nosiłaś aparatu przed ciążą, najlepiej wstrzymaj się z jego założeniem do chwili, gdy maleństwo będzie już na świecie.

Występujące w pierwszym trymestrze wymioty zawierają silnie działające na szkliwo kwasy, a te mogą spowodować na zębach pojawienie się  wokół zamków aparatu białych obwódek. Niestety zmiany te są trwałe.

Choroby dziąseł i przyzębia komplikują leczenie ortodontyczne. Dlatego jeśli aparat miałaś założony przed zajściem w ciążę, w tym okresie musisz szczególnie skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Wybielanie zębów w ciąży

Najlepiej zrobić je po porodzie. Podczas zabiegu wybielania stomatolog aplikuje na zęby 15-38% nadtlenek karbamidu, a następnie naświetla lampą polimeryzacyjną. Ponieważ zabieg trwa kilkadziesiąt minut substancja wybielająca przedostaje się do krwiobiegu. Przedostając się przez łożysko mogłaby mieć negatywny wpływ na rozwijające się maleństwo.

Delikatne rozjaśnienie można uzyskać metodami domowymi, stosując pastę wybielającą. Jednak, ze względu na osłabione ciążą zęby, po skończeniu tubki wybielającej najlepiej stosować pastę mineralizującą.

Artykuł pochodzi z portalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze