1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

123rf.com
Jeśli decydujemy się na dziecko, pierwszą rzeczą, której pragniemy to to, żeby było zdrowe. Po cichu liczymy także najczęściej na konkretną płeć.

Oczami wyobraźni widzimy wymarzoną córeczkę czy wyczekiwanego synka. Co możemy zrobić żeby zwiększyć szansę na oczekiwaną przez nas płeć dziecka? Dzisiejszy stan badań i wiedzy na temat zapłodnienia wychodzi naprzeciw temu pytaniu.

Kalendarz płci

Po pierwsze musimy mieć świadomość, że dużo zależy od momentu, w którym dochodzi do zapłodnienia. Dlatego przed planowanym poczęciem warto stworzyć kalendarz płci i dokładnie obserwować moment owulacji. Plemniki, które próbują dotrzeć do komórki jajowej dzielą się na dwa rodzaje - niosące chromosom męski i damski. Te pierwsze są bardzo szybkie, ale żyją krótko. Natomiast drugie poruszają się wolniej, za to potrafią dłużej przetrwać. Żeby spłodzić dziewczynkę należy więc współżyć przed jajeczkowaniem (optymalnie 40 godzin przed) - plemniki niosące chromosom damski będą miały większą szansę dotrzeć do komórki jajowej. Jeśli natomiast zależy nam na chłopcu, trzeba poczekać do samego szczytu owulacji - szybkie plemniki męskie mają wówczas przewagę. Badania kliniczne w kilkuset przypadkach potwierdziły skuteczność tej metody planowania płci - jeżeli chodzi o dziecko płci męskiej w 90%, a żeńskiej - w prawie 60%.

Dieta a płeć dziecka

Jeśli chcemy zaplanować płeć dziecka, uważajmy też na to, co jemy. Efekty nie mogą być jednak widoczne po kilku dniach - żeby miało to istotny wpływ na płeć maleństwa, należy zmienić sposób odżywania już na kilka miesięcy przed poczęciem (nie wcześniej niż 6 miesięcy przed, ale nie później niż na 6 tygodni przed planowanym poczęciem). Żeby spłodzić dziewczynkę trzeba skupić się na produktach zawierających wapń i magnez, czyli np. mleko i jego przetwory, soja, kasze gruboziarniste, figi, orzechy, ryby, fasola, migdały, warzywa liściaste czy brokuły. Jeśli marzymy o chłopcu nasza dieta powinna być bogata w sód i potas, który znajdziemy w owocach cytrusowych, pomidorach, bananach, pestkach słonecznika, mięcie, pietruszce czy wędlinach. Istotna jest także kofeina (oczywiście w rozsądnych ilościach!), która jeszcze wzmacnia szybkość plemników niosących chromosom męski.

Chiński kalendarz płci

Wskazuje na ścisłe powiązanie płci dziecka z wiekiem matki i konkretnym miesiącem poczęcia. Chiński kalendarz płci mówi o tym, że kobiety chcące urodzić chłopca, powinny doprowadzić do poczęcia w miesiącu oznaczonym literą M. Te, natomiast, które marzą o dziewczynce, starania o dziecko powinny podjąć w miesiącach z literą K. Chińczycy określają skuteczność tej metody na 99%. Została ona także potwierdzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie jej wskaźnik trafności określono na ok. 85%.

Metoda selnas (Selekcja Naturalna Płci)

Selnas lub metoda cykliczna jest stosunkowo niedawno odkrytą metodą planowania poczęcia dziecka. Opiera się ona na założeniu, że komórka jajowa może być naładowana dodatnio, bądź też ujemnie. Plemniki również różnią się od siebie potencjałem elektrycznym: plemniki X są naładowane dodatnio, zaś plemniki Y- ujemnie. Potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się cyklicznie, wiec w niektóre dni przyciąga ona plemniki X, a odpycha Y, w inne na odwrót. Aby określić właściwy dzień poczęcia dla danej płci kobieta powinna stworzyć indywidualny kalendarzyk „cyklów polaryzacji". Do ich określenia potrzebne są między innymi takie dane jak: grupa krwi, wiek, data ostatniej miesiączki i przebieg cykli. Jak zapewnia autor metody selnas, Patrick Shoun, jej skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi 98,7 %.

Jakość plemników a planowanie płci

Lekarze zalecają także, by przed zapłodnieniem wstrzymać się kilka dni ze współżyciem. Ejakulat będzie wówczas bardziej zasobny w plemniki, a one za to mocniejsze i bardziej trwałe. Poza tym przyszły ojciec nie powinien nosić zbyt obcisłej bielizny czy spodni. Sprzyja to przegrzaniu jąder, a to z kolei źle wpływa na jakość plemników.

Wszelkie metody i sposoby na planowanie płci nie są nigdy skuteczne w 100%, więc nie dają całkowitej gwarancji na poczęcie chłopca czy dziewczynki. Zwiększają natomiast prawdopodobieństwo, i to znacznie. Jeśli będziemy stosowali się do kilku zasad, kto wie, może urodzi się nam potomek oczekiwanej płci. Na pewno warto spróbować.

Tekst jest przedrukiem artykułu "" z portalu

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze