1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikać

123rf.com
Kobieta w ciąży odpowiada nie tylko za siebie, ale także za maleństwo, które się w niej rozwija. Czasem dla jego dobra musi więc zrezygnować z rzeczy, na które ma ochotę. Czego nie wolno w ciąży robić?

1. Gorące i długie kąpiele w ciąży

Sama kąpiel to nic złego, jednak należy uważać, żeby woda nie była za gorąca. Takie wygrzewanie się, choć przyjemne, może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i poronienia. Kąpiele nie mogą być też długie – zwiększa się wówczas ryzyko zasłabnięcia.

2. Spanie na wznak w ciąży

Spanie w ciąży w pozycji na brzuchu jest kłopotliwe, więc przyszłe mamy często wybierają pozycję na wznak. Wcale nie jest ona jednak korzystna – powiększająca się macica będzie uciskać na kręgosłup, co powoduje ból pleców oraz jelita. Z kolei może to być przyczyną hemoroidów. W ciąży zdecydowanie najlepiej spać na lewym boku.

3. Solarium w ciąży

Jeśli spytacie czego unikać w ciąży, odpowiedzią będzie solarium. W czasie ciąży nie można z niego korzystać, co więcej należy również unikać opalania się na słońcu. Zbyt długie przebywanie w jego promieniach może osłabić organizm i prowadzić do odwodnienia. Stosujmy więc kremy z filtrem i spacerujmy w półcieniu. Solarium w ciąży i opalanie jest zatem absolutnie zabronione.

Sprawdź krem do opalania w sprayu

4. Dźwiganie w ciąży

Dźwiganie w ciąży to coś, czego kobieta powinna unikać jak ognia. Nadmierny wysiłek jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla maleństwa. Powoduje bóle pleców i stawów, złe samopoczucie, a nawet krwawienie, bóle narządów i poronienie.

5. Grzebanie w ziemi bez rękawiczek

Ziemia to siedlisko bakterii. Występuje w niej m.in. toksoplazmoza, którą łatwo się zarazić. Toksoplazmoza nie jest groźna dla ciężarnej, ale może być bardzo niebezpieczne dla płodu. Nie zapominaj zatem o rękawiczkach – w nich możesz spokojnie pracować w ogródku, oczywiście nie przemęczając się.

6. Stres w ciąży

Kobieta w ciąży nie może się stresować – wówczas zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza, co z kolei może prowadzić do utraty ciąży i poronienia. Stres matki negatywnie wpływa także na rozwój dziecka, zarówno na mózg, jak i narządy ruchu. W ciąży nie można więc narażać się na stresujące sytuacje i relaksować, jak tylko to możliwe.

7. Obcasy w ciąży

Obcasy w ciąży nie są wskazane ze względu na obciążenie kręgosłupa oraz zmianę środka równowagi. Lepiej przez te 9. miesięcy „przestawić się” na wygodne balerinki.

8. Alkohol i inne używki w ciąży

Zarówno alkohol, jak i papierosy są surowo zakazane podczas ciąży. Nie możemy sobie pozwolić nawet na pół kieliszka wina. Każda ilość alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka – spowodować choroby serca czy zaburzenia wzrostu. Papierosy natomiast mogą prowadzić m.in. do wad wrodzonych.

9. Wizyta u kosmetyczki w ciąży

Przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienie. Wszelkie kapsuły rozgrzewające skórę kategorycznie odpadają. Przyszła mama może korzystać z zabiegów relaksujących i nawilżających, które bazują na delikatnych kosmetykach o przyjemnym zapachu. Aromaterapię też trzeba stosować rozsądnie i dopasować zwracając uwagę na kalendarz ciąży, np. w pierwszym trymestrze, gdy pojawiają się wymioty, jest niewskazana, ponieważ nie przyniesie spodziewanego efektu.

10. Napoje energetyzujące i cola

Picie sztucznie słodzonych napojów gazowanych także nie jest wskazane podczas ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu. Napoje z zawartością kofeiny mogą natomiast ograniczyć wzrost płodu, więc najlepiej ich nie spożywać bądź ograniczyć je do minimum.

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu na portalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze