1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Jak zorganizować Wielkanoc z dzieckiem

123rf.com
Dzieci tak jak nikt inny potrafią cieszyć się z drobnostek. Słońce za oknem, wiosenny spacer, kwitnące żonkile czy ćwierkający ptaszek mogą wprawić malucha w prawdziwy zachwyt. Zatem warto wykorzystać ten wspaniały czas na wspólne przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Dzieci z wielką radością odkrywają wszystko co nowe. Uwielbiają pomagać w przedświątecznych porządkach, malować jajka i wycinać zające z papieru. Nie odbierajmy im tej radości.

Wspólne porządki

Wiosenne porządki są czymś wyjątkowym. Odchodzi zima, chowamy grube swetry i pozbywamy się sterty niepotrzebnych szpargałów.  Przez okna zaglądają promienie słońca, wazony wypełniają się kolorowymi kwiatami, a dookoła robi się świeżo i wiosennie.

To fantastyczny czas na odświeżenie dywanów, wypranie firanek i zrobienie porządków w dziecięcym pokoju. Przez długie, zimowe miesiące zapewne nagromadziła się tam cała masa niepotrzebnych rzeczy. Szkrab z pewnością wyrósł z części ubranek, nie bawi się już niektórymi zabawkami i być może nie korzysta już z kilku książeczek lub kolorowanek.

Zachęć swoje dziecko, aby pomogło Ci w porządkach. Przecież nie chcesz przypadkiem wyrzucić czegoś z czym maluszek jest bardzo związany. Unikniesz w ten sposób wieczornej histerii, gdy maluch zorientuje się, że nie ma jednego z jego misiaczków.

Spraw, aby smyk czuł, że sam decyduje i ma wpływ na to co zostaje, a z czym musi się pożegnać. Może z wielką przyjemnością odda grzechotkę młodszej kuzynce, a za krótki kocyk sąsiadce. Mały Staś uwielbia zdezelowanego pluszaka z oderwaną łapką i wydłubanym okiem? Spróbuj przekonać szkraba, że fajnie byłoby wysłać misia w daleką podróż w  kosmos.

Świąteczne dekoracje

Chyba wszystkie dzieci uwielbiają tworzyć. Zatem i robienie świątecznych ozdób da im dużo satysfakcji. Jeśli Wasz mały rzeźbiarz nie potrafi jeszcze ulepić kurczaka z pewnością stworzy piękne jajko. Do przedświątecznych prac artystycznych świetnie nadaje się ciastolina, modelina, plastelina i masa solna. Możesz ulepić baranka, a potem wspólnie z maluchem dorobić mu futerko z włóczki lub oczy z koralików.

Wytnij jajka z papieru, a potem poproś malucha, aby je przyozdobił. Wszystkie chwyty dozwolone. Przygotowując świąteczne dekoracje pamiętajcie o bliskich. Kolorowe jajko, baranek czy zajączek własnoręcznie zrobiony przez Waszą pociechę będzie idealnym podarunkiem dla babci lub dziadka. Kto wie, może nawet trafi do świątecznego koszyczka, albo jako ozdoba na świąteczny stół.

Pisanki

Zapewne i u Was na lodówce wisi cały zbiór dziecięcych rysunków. Gratulacje! Macie w domu małego artystę, wykorzystajcie to.

Jeśli Wasz maluch lubi malować, poproś go o pomoc w ozdabianiu jajek. Może do tego użyć mazaków, kredek świecowych lub farb do malowania rączkami. Małe dzieci uwielbiają zabawy z użyciem kleju. Dużo radości sprawi im przyklejanie do jajek piórek, kawałków papieru, włóczki, sztucznych kwiatków, naklejek lub innych cudów. Czy ktoś powiedział, że wielkanocna pisanka nie może mieć na sobie naklejki ze Spidermanem?

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dla Twojego dziecka naprawdę wielki dzień. Włóż do świątecznego koszyka zrobioną przez malca pisankę.

Świetnym pomysłem jest też stworzenie osobnego, dziecięcego koszyczka. Maluch będzie mógł tam włożyć swoje dzieła, a Ty nie będziesz się stresować, że wymachuje nimi w drodze do Kościoła.

Pamiętajcie, też aby wyjść z domu na tyle wcześnie, aby bez pośpiechu zdążyć ze święconką. Smyk ma jeszcze krótkie nóżki i ciężko mu będzie jednocześnie trzymać koszyczek i gonić tatusia.

Niedzielne śniadanie

Wasz maluch zapewne będzie uważnie wszystkiemu się przyglądał. Dzielenie się jajkiem, baranek, bazie w wazonie i  świąteczny mazurek to dla niego fascynujące nowości. Jednakże nawet one nie są w stanie zatrzymać malucha przy stole na dłuższy czas. Dlatego, aby uniknąć płaczu i znudzenia, zaproponuj smykowi kilka zabaw. Urządźcie wyścig pisanek , stukanie się jajkami i wybory najpiękniejszej pisanki. Maluch będzie zachwycony.

Śmigus Dyngus

Tak jak nie może być Świąt Wielkanocnych bez kolorowych pisanek, tak nie może być Wielkiej Nocy bez Śmigusa Dyngusa. Zaopatrzcie malucha w odpowiednie sprzęty i ruszajcie do dzieła. Wspólnie objecie tatę i popsikajcie wodą babcię. Oczywiście smyk też musi oberwać, aby potem móc oddać z nawiązką.

Nie znosisz przedświątecznych przygotowań? Metrowe kolejki w sklepach, godziny przy garach, mycie okien i jeszcze junior plączący się między nogami? Spokojnie, wyluzuj. Przecież mieszkanie nie musi idealnie błyszczeć, a Twój stół uginać się od wielkanocnych wykwintnych dań. Popatrz na ten czas nieco inaczej. Dla Ciebie to już dwudzieste, trzydzieste, albo czterdzieste święta. Dla Twojego smyka są to dopiero pierwsze, drugie, a może trzecie. Wszystko go cieszy, ciekawi i sprawia olbrzymią frajdę. Ciesz się i baw razem z nim. Tobie taka odmiana też dobrze zrobi. Malujcie jajka, pieczcie babkę, szalejcie w lany poniedziałek i róbcie mnóstwo zdjęć. Te niepowtarzalne chwile tak szybko mijają.

Tekst jest przedrukiem artykułu "" z portalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze