1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Drętwienie rąk w ciąży

123rf.com
123rf.com
Drętwienie rąk może pojawić się w dowolnym momencie, choć najczęściej mamy z nim do czynienia w drugiej połowie ciąży. Poniżej wyjaśniamy skąd bierze się ta dolegliwość oraz jak sobie z nią radzić?

Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk podczas ciąży jest zespół cieśni nadgarstka. Objawy tego zespołu to nie tylko drętwienie ale również łaskotanie, pieczenie a niekiedy nawet tępy ból palców, dłoni, nadgarstka a bywa, że całych ramion. Pojawia się zazwyczaj w obu dłoniach w drugiej połowie ciąży, kiedy to organizm kobiety zatrzymuje duże ilości płynów.

Drętwienie rąk - przyczyny

Cieśń nadgarstka to kanał uformowany przez kości nadgarstka i więzadło biegnące w poprzek nadgarstka. Wewnątrz kanału biegnie nerw pośrodkowy odpowiadający za czucie w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i części palca serdecznego. Odpowiada on również za ruch mięśnia przy podstawie kciuka. Wszystkie nieprzyjemne dolegliwości w tym drętwienie i ból dłoni są spowodowane uciskiem na ten nerw. Może on być spowodowany między innymi przez obrzęki, których przyczyną jest zatrzymywanie wody w organizmie występujące w okresie ciąży. Drętwienie rąk najczęściej pojawia się w nocy, gdyż znaczna część ludzi śpi ze zgiętymi nadgarstkami. W większości przypadków drętwienie rąk ustępuje niedługo po porodzie.

Jak radzić sobie z drętwieniem rąk

Najważniejsze jest unikanie wszelkich czynności wymagających powtarzających się oraz silnych ruchów dłoni. Wprawdzie takie ruchy nie muszą powodować zespołu cieśni nadgarstka, mogą jednak zwiększyć dolegliwości. Jeśli wykonywana praca wymaga takich ruchów warto wspomóc nadgarstki i dłonie specjalnymi ochraniaczami. Jeżeli drętwienie dłoni to problem występujący w nocy powinno się zmienić pozycję do snu i podpierać rękę za pomocą poduszki, kiedy pojawia się atak bólu. Należy również unikać spania na dłoniach. Trzymanie nadgarstka w naturalnej pozycji sprawia zwiększenie przestrzeni cieśni, co zmniejsza lub niweluje nacisk na nerw. W celu złagodzenia dolegliwości można starać się o wzmocnienie siły dłoni na przykład poprzez ćwiczenie jogi. Jeżeli dolegliwości są bardzo nasilone należy zgłosić się do lekarza. Zaleci on odpowiednie suplementy diety lub w razie konieczności środki przeciwbólowe.
Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu z portalu dla rodziców

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze