fbpx

Ile przytyjesz w ciąży?

Ile przytyjesz w ciąży?
123rf.com

Szczupłe nogi, mała pupa, smukła sylwetka i piękny okrąglutki brzuszek. O takiej figurze marzy większość kobiet.Tymczasem nie zawsze jest tak różowo. Dziecko jest coraz większe, urosły Ci piersi, powiększyła się macica, wykształciło łożysko, a w Twoich żyłach płynie znacznie więcej krwi. Musisz więc liczyć się z tym, że Twoja waga w ciąży ulegnie zmianie.
Przyrost kilogramów w ciąży jest sprawą bardzo indywidualną. Uzależniony jest od tego ile ważyłaś przed ciążą, jak się odżywiasz, jaki jest Twój stan zdrowia, jaki tryb życia prowadzisz oraz od uwarunkowań genetycznych.

Waga w ciąży

Optymalnie przez całą ciążę powinnaś przytyć nie więcej niż 14 kilogramów. Pierwszy trymestr to czas w którym przyrost wagi jest niewielki. Zazwyczaj w tym okresie waga wzrasta średnio o 3 kg. Jeśli męczą Cię poranne mdłości i zmagasz się z wymiotami, zamiast zyskać, być może nawet stracisz kilka kilogramów.

Największy przyrost wagi przypada na drugi trymestr ciąży. Wówczas dziecko intensywnie się rozwija, a Ty możesz zyskać dodatkowo nawet 2 kg miesięcznie. Podczas trzeciego trymestru ciąży w Twoim organizmie może odkładać się woda. Opuchlizna i przybierający na wadze maluszek sprawią, że w ostatniej fazie ciąży przytyjesz około 4 kg.

Dieta w ciąży

Dieta ciężarnej kobiety powinna być odpowiednio zbilansowana. Stwierdzenie, że w ciąży należy jeść za dwoje jest mitem. W pierwszym trymestrze potrzebujesz takiej samej liczby kalorii jak przed ciążą – około czyli 2000 dziennie. W późniejszym etapie zapotrzebowanie wzrasta o 300 kalorii (odpowiednik jednego, dużego jogurtu owocowego lub 2 szklanej kakao). Ciąża to nie choroba dlatego staraj się jak najwięcej ruszać. Pływaj, spaceruj, tańcz i uprawiaj jogę.

Jeśli w ciąży przytyłaś około 14 kg, to po porodzie stracisz połowę tej wagi, bo aż około 7 kg. W zapomnienie odejdą kilogramy składające się na wagę dziecka wód płodowych oraz łożyska. Pozostałe kilogramy będziesz zrzucać stopniowo. Pomaga w tym naturalne karmienie piersią, gdyż produkcja mleka spala sporą ilość kalorii. Zrzucenie tkanki tłuszczowej może potrwać nawet do półtora roku. Stosując zbilansowaną dietę, ćwicząc i prowadząc aktywny tryb życia możesz być niemalże pewna, że wrócisz do swojej wagi sprzed ciąży, a może nawet nieco schudniesz. Powodzenia !!!
Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu „Ile przytyjesz w ciąży”, z portalu dla rodziców Dzidziusiowo.pl
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze