1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Latanie samolotem w ciąży

123 rf.com
123 rf.com
Kobiety zdrowe, których ciąża przebiega bez komplikacji, nie powinny obawiać się lotu samolotem. Jednak bardziej wskazany jest lot krótki (do trzech godzin) niż długi (międzykontynentalny). Z latania samolotem w ciąży lepiej zrezygnować, gdy występują problemy z łożyskiem czy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Decyzję na temat wyjazdu należy skonsultować z lekarzem.

Najlepiej, by podróż odbywała się w czasie drugiego trymestru, między 16 a 24 tygodniem, gdy minie poczucie stałego zmęczenia i nudności. Ale to sprawa indywidualna - jeśli samopoczucie jest dobre, można latać i w pierwszym, i w ostatnim okresie ciąży. Dobrze się upewnić, jakie przepisy obowiązują w liniach lotniczych, w których kupujemy bilet. Zwykle kobiety do 26 tygodnia ciąży mogą latać bez ograniczeń. Na późniejszym etapie bywa wymagane zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do latania samolotem w ciąży. Przewoźnicy wymagają, by było ono wydane na krótko przed podróżą (na trzy doby, w niektórych nawet na 24 godziny przed podróżą).

Przed lotem i podczas lotu trzeba dużo pić, najlepiej wodę lub soki. Kawa nie jest wskazana.  Ubranie powinno być luźne. Przyda się coś ciepłego, bo samolocie działa klimatyzacja i może być chłodno. Długie siedzenie w jednej pozycji nie jest wskazane dla kobiety w ciąży, gdyż zwiększa ryzyko zakrzepicy w nogach. Dlatego podczas latanie samolotem w ciąży lekarze zalecają gimnastykę polegającą na napinaniu mięśni łydek i poruszaniu stopami. Co jakiś czas można przejść się korytarzem.  Należy unikać zakładania nogi na nogę, bo ta pozycja dodatkowo pogarsza krążenie krwi. Kobietom, które kiedyś przebyły zakrzepicę, mają dużą nadwagę, żylaki lub chorobę przewlekłą, lekarz może zalecić jednorazowy zastrzyk z heparyny. Łatwo wykonać go samodzielnie, tuż przed lotem.

Przy zakupie biletu warto poprosić o miejsce na skrzydle, bo tam najmniej odczuwa się wstrząsy. Fotel przy przejściu ułatwi gimnastykę nóg i wstawanie do toalety. Pasy powinny być zapięte pod brzuchem.

O lataniu samolotem w czasie ciąży mówi  Prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski  ze Szpitala Klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckiej

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze