fbpx

Seks po porodzie: kiedy kochać się po urodzeniu dziecka”

para współżyje po porodzie
123rf.com

W dzisiejszym świecie zewsząd jesteśmy bombardowani erotyką. I o ile nasze życie seksualne przed urodzeniem dziecka mogliśmy uznać za udane, to dla wielu par seks po porodzie jest tematem niezwykle trudnym.
Niektóre kwestie są niemal nie poruszane, stały się swoistym tabu, a moment współżycia po porodzie odkładany jest na wieczne później. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej odpowiedzi na kilka pytań najczęściej zadawanych przez panów.

Kiedy możemy zacząć uprawiać seks po porodzie?

Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie kobieta, ponieważ tylko ona jest w stanie dokładnie określić czy czuje się już na siłach. Teoretycznie zaleca się rozpoczęcie współżycia po porodzie dopiero po zakończeniu okresu połogu, a więc po sześciu tygodniach od narodzin dziecka. W tym czasie organizm kobiety regeneruje się po ciąży. Tyle teorii, w praktyce niektóre kobiety znacznie szybciej dochodzą do siebie, a inne potrzebują do tego nawet kilku miesięcy. W tym czasie, drodzy Panowie, trzeba wykazać trochę wstrzemięźliwości.

Co można zrobić żeby kobieta wróciła do formy?

Podczas połogu organizm młodej mamy potrzebuje spokoju i odpoczynku, aby szybciej się regenerować. Powstałe w trakcie porodu blizny i pęknięcia muszą się zagoić, macica oczyścić. Jednego możesz być pewny. Aby kobieta w ogóle pomyślała o seksie musi być wypoczęta. Padająca z nóg i zmęczona ciągłą opieką nad malcem na pewno nie będzie z Tobą bawić się w łóżkowe igraszki, a Ty będziesz miał wrażenie, że już się dla niej nie liczysz. Możesz zatem zająć się dzieckiem, zrobić zakupy czy pozmywać naczynia, bo każda wolna chwila działa na twoją korzyść.

Jakie pozycje są najlepsze?

W tej kwestii na samym początku najlepiej zdać się na wyczucie kobiety. Po okresie ciąży i po porodzie przez pewien czas stosunek może sprawiać kobiecie ból. Może pojawić się na przykład suchość w pochwie, która sprawia, że kobieta podczas stosunku odczuwa wyraźny dyskomfort. Niektóre pozycje, szczególnie te uciskające piersi, odpadają. Uciskane piersi będą wydzielać mleko, a to dla kobiety może być krępujące.

Jak można pomóc?

Przede wszystkim daj wolną rękę partnerce. Niech to ona wybierze pozycję taką, która najbardziej jej odpowiada. Nie znaczy to, że masz się zupełnie wycofać. Możesz zasugerować coś nowego, poszukać nowych stref erogennych ale decyzję pozostaw kobiecie. Jeśli pojawia się problem suchości, możesz zaproponować skorzystanie z żeli intymnych.

A jeśli była cesarka?

Seks po cesarce jest nieco bardziej skomplikowany. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że cesarskie cięcie to nie tylko sposób na poród, ale również poważna operacja. Podobnie jak w każdym zabiegu operacyjnym, były tu nacinane powłoki skórne i mięśniowe, a tym samym powstała rana. Z seksem po cesarce warto zaczekać, aż rana się zagoi. Wybierając pozycję należy bardzo uważać na to, aby nie nadwyrężać, ani zbytnio nie obciążać dolnej partii brzucha.

Co jeśli ona unika seksu?

Jeśli okres połogu minął, wszystko się pięknie zagoiło i nie ma przeciwwskazań medycznych do rozpoczęcia współżycia po porodzie powodem może być psychika lub dyskomfort podczas stosunku. Warto wybadać, dlaczego tak jest. Ból blizny po cesarskim cięciu, dyskomfort odczuwany podczas stosunku, dziecko śpiące w pokoju obok, zmęczenie czy kompleksy (ciało po porodzie nie jest już tak atrakcyjne jak przed nim) mogą skutecznie pokrzyżować plany. Tutaj wiele możesz zdziałać.

Co zrobić żeby znów czuła się piękna?

Na ból raczej nie można wpłynąć, ale na brak akceptacji swojego ciała już tak. Wiele kobiet ma problem z kilkoma zbędnymi kilogramami i nieciekawie wyglądającym brzuszkiem, dlatego pokaż jej, że ukochana jest dla Ciebie najpiękniejsza na świecie. Jeśli skarży się na to, że jest zmęczona zadbaj o chwilę odpoczynku dla niej. Zobaczysz, że to zadziała.

Czy będzie tak jak kiedyś?

Tak, ale nie od razu. Wywołane porodem rozciągnięcie pochwy czy nacięcie krocza musi się zagoić. Na to podobnie jak na inne rzeczy potrzeba czasu. Wprawdzie zdaniem seksuologów w pierwszym okresie po porodzie partnerzy mogą odczuwać różnicę. Warto jednak pamiętać, że to nie zawsze oznacza zmiany na gorsze, dla wielu kobiet seks po porodzie jest bogatszy w doznania niż wcześniej, łatwiej osiągają orgazm i jest on dłuższy i bardziej intensywny.

Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu „Seks po porodzie. Rady dla panów”, z portalu dla rodziców Dzidziusiowo.pl
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze